Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

И двете страни в Египет трябва да направят компромис, за да бъде възстановен демократичният политически процес

20 Август 2013 Изказвания и интервюта

Министър Кристиан Вигенин в „Денят започва” на БНТ , 20  август 2013

Водеща Ася Методиева:  Египет е горещата точка, към която ще насочим поглед в следващите минути в "Денят започва". Знаете, през последните дни там има сблъсъци, много хора загинаха.

Водещ Росен Цветков: А в същото време Западът се опитва да успокои страстите в най-голямата арабска държава. Вчера 24 полицаи бяха убити при засада в полуостров Синай. Така за последните 6 дни жертвите стигнаха над 800 души. В същото време утре външните министри на Европейския съюз се събират, за да изградят обща позиция по темата, спешно заседание. На него ще присъства и външният министър Кристиан Вигенин, който сега е в студиото, здравейте.

Водещ: Добро утро.

Кристиан Вигенин: Здравейте.

Водеща: Какво да очакваме от срещата утре?

Кристиан Вигенин: На първо място, една сериозна дискусия за това накъде върви Египет, накъде върви развитието на демокрацията в Египет, може ли и как да се върне Египет по пътя на демократичния процес. И заедно с това едно сериозно обсъждане какви мерки могат да бъдат предприети и сега, съвсем краткосрочни, които да успокоят страстите, да намалят политическото напрежение и като минимум да спрат кръвопролитията по улиците на Египет - нещо, което е просто недопустимо, и не случайно Европейският съюз реагира с тази спешна среща.

Водеща: Вчера имаше предварителни разговори в Брюксел. Вие участвахте ли, въобще България имаше ли позиция, която предварително заяви?

Кристиан Вигенин: Да, разбира се, ние още последната седмица всъщност на няколко пъти изразявахме официалната позиция на България в процеса на нарастване на напрежението. Разбира се, България имаше свой представител на тази предварителна среща. На нея са обсъждани различни идеи, преди всичко организационни, разбира се, кога и как е възможно да се съберат външните министри, но и какви мерки може да предприеме Европейският съюз. Знаете, че в последните дни се лансираха различни идеи, като например да се въведе оръжейно ембарго срещу Египет или най-малкото временно да спрат доставките на оръжия, или пък да се замрази финансовата помощ от Европейския съюз.

Водещ: Доколко е реалистично това да се случи?

Кристиан Вигенин: Всъщност истината е, че ние не подкрепяме замразяване на финансовата помощ или мерки, свързани с това, защото в края на краищата такъв тип мерки няма да решат конкретния проблем сега, а в същност в перспектива ще рефлектират именно върху гражданите, върху хората в Египет. Така че такъв тип мерки не са според нас мерки, които могат да дадат краткосрочен резултат. Но, разбира се, ние трябва да направим една оценка на това как финансовата помощ до момента е подкрепила развитието на демократичния процес в Египет, какво се е случило със средствата, които са инвестирани от Европейския съюз, и оттук нататък дали е възможно да има пренасочване на средства по някои инструменти. Въобще как ние оттук нататък да подходим така, че тази подкрепа - и политическа, и финансова, - да води до това такъв тип събития да не се случват в Египет.

Водеща: Добре, вие на какво позиция сте, Европейския съюз не се ли бави с реакцията си по темата Египет? Чухме през последните дни дойдоха и критики от Турция, от турския премиер, в които прозвучаха и емоции, обвинения в това, че Западът и Европа бездействат, в това, че не бранят демократичните ценности, че си мълчат.

Кристиан Вигенин: Хубаво е, че Европейският съюз не бърза да има крайна позиция.

Водеща: Е, да, обаче умират хора през това време.

Кристиан Вигенин: Не е вярно, не е вярно, че няма позиция. Истината е, че в случая Турция реагира, от моя гледна точка, твърде емоционално и в някакъв смисъл причините са свързани и с вътрешната ситуация в самата Турция. Но Европейският съюз всъщност беше този, който пръв реагира и дори Катрин Аштън посети Египет, веднага след като беше свален Мохамед Морси, избраният президент на Египет. Ситуацията, ако беше проста, щеше да има много лесно решение. Тя е твърде сложна, за да можем да кажем, че едните или другите са виновни, че вината за това, което се случва, е само на правителството и военните или пък само на опозицията. Очевидно, за да се върнем към политическия процес и към преговорите, към следващите стъпки, които бяха обявени, ще трябва и двете страни да направят своите компромиси, за да могат да седнат на една маса. В противен случай жертвите ще продължават.

Водещ: Преместваме се веднага в Египет, в горещата точка Кайро, където е Ивон Мухарам. Ние сме говорили с нея и преди в новините, преди две години всъщност. Ивон е част от едно голямо българо-египетско семейство, разказахме ви за него при събитията в Египет преди две години в новините. Сега с нея ще се чуем по скайп. (излъчва се репортаж - бел.ред.)

Водеща: Г-н министър, ние на чия страна сме като европейска страна?

Кристиан Вигенин: Ние не заемаме страна в случая. Това, което искаме, е политическите сили да направят нужното това разделение в Египет да бъде постепенно преодоляно. Аз искам само да припомня, че когато Мохамед Морси беше отстранен от президентския пост от военните, по улиците на Египет имаше 30 милиона граждани, които протестираха срещу него. Това не бива да го забравяме, когато правим оценката за събитията сега. Оправданието на военните беше, че по този начин е предотвратена гражданска война и може би са прави. Помните, че всъщност гарант за демократичния процес в Египет преди две години и малко повече станаха именно военните. Но има нещо смущаващо в това, че за две години и половина демократичният процес в Египет направи един пълен кръговрат и отново военните са тези, които са уж гарант на демократичния процес в Египет. Така че аз не смятам, че трябва да заемаме страна в случая, защото, както виждате, дори хората, които там живеят, им е трудно да кажат кой е виновният, кой е правият в случая. Но ние настояваме, след като вече е отстранен президентът, след като военните са, така да се каже, са гарант, макар че има временен президент, временно правителство, гарант на днешен Египет са военните, да се направи необходимото максимално бързо Египет да се върне в посоката на демократичния процес. Знаете, че беше обявена идеята да има максимално бързо предсрочни избори, да бъдат променени законите, всъщност част от тях доведоха до тези протести срещу Мохамед Морси. Изобщо, пак казвам, ако беше лесно, щеше да има бързо и лесно решение. За съжаление не е, но за нас е много важно, в края на краищата не е въпрос просто ей така, на принципи, които трябва да защитаваме - въпросът е, че трябва да се гарантира бъдещето на гражданите на Египет, а за съжаление в последната година и половина, две, не беше направено нищо за икономическото развитие, не беше направено нищо за социалните проблеми, които бяха искрата, която запали революцията в Египет. Така че това е и винаги е било моето послание, и утре ще бъде, демокрацията, за да върви напред, и Египет да върви напред, трябва да върви на два крака. Единият е демократичният процес, но другият е социално-икономическото развитие и там някъде трябва да търсим новата посока за подкрепата на Европейския съюз.

Водеща: Готова ли е България за бежанска вълна?

Кристиан Вигенин: Първо искам да кажа, че не очакваме от ситуацията в Египет да роди бежанска вълна, която да стигне до България, но истината е, че рискове има по принцип. Ако това положение продължи, възможно е част от египетските граждани да потърсят спасение някъде другаде. Не го пожелавам, надявам се това да не стане, но риск винаги има. По отношение на ситуацията в България не можем да говорим за вълна, но тази годината, от миналата всъщност насам, се забелязва едно нарастване на броя на хората, които търсят убежище в България. Капацитетът на нашите центрове за временно настаняване вече е изчерпан, така че ние трябва да бъдем достатъчно адекватни на ситуацията, да потърсим нови
възможности, може би строителство и подготовка на нов такъв център, защото това са международни изисквания, които имаме като държава. В същото време искам да подчертая, че България участваше активно в подкрепата за хуманитарната ситуация в Либия. Тази година общо около половин милион лева вече са дадени в подкрепа на мерки, които трябва да подкрепят бежанците от Сирия, които са настанени в съседните страни. Така че това е един комплексен въпрос. Не бива никого да плаши. Не става въпрос за вълна, пак казвам, но само за първата половина на тази година потърсилите убежище в България са доста повече от тези,
потърсили убежище за цялата минала година, т.е. виждате, че доста нараства този поток.

Водеща: Като казвате строителство на центрове, колко места не достигат? Можем ли, ако. . . все пак предполагам, че се правят някакви анализи за това колко души се очакват или колко са
пристигнали през последната една година, какъв е капацитетът, с който разполагаме, и колко още ни трябват като. . .

Кристиан Вигенин: Всъщност, така, от информацията, която ми беше предоставена, и срещите, които имах с представители на Върховния комисариат на бежанците на ООН, нашият капацитет всъщност е изчерпан вече. Условията не отговарят на изискванията, тъй като са пренаселени. Считаме, че изграждането на нов център с капацитет около 500-700 души би трябвало, в едно обозримо бъдеще, . . .

Водеща: Краткосрочно.

Кристиан Вигенин: . . . да реши въпроса. Но, разбира се, тук трябва и други мерки да се предприемат, като това исканията, процедурите по преглед и решения по исканията за убежище да бъдат решавани по-бързо, ред други неща, които ще облекчат този процес. Но при
всички случаи, каквото и да правим, наистина такъв нов център ни е необходим.

Водещ: Да ви върнем към ситуацията в България. Ако позволите няколко въпроса, свързани с това, което предстои. Какви са вашите очаквания за политическата есен? Очаквате ли напрежение, предсрочни избори?

Кристиан Вигенин: Аз не очаквам предсрочни избори през есента или до края на тази година. Но, разбира се, трябва да видим по какъв начин и как правителството изпълнява своите ангажименти. Ние заявихме, че имаме програма, ежемесечно ще отчитаме мерките, които предприемаме. Мисля, че на този етап това се оценява от една голяма част от гражданите. Предполагам, че ако не се предприемат действия, които изкуствено да насаждат напрежение, мисля, че страната ще върви към успокоение. А това е добре, тъй като това ще позволи да се съсредоточим малко повече върху икономическото развитие и социалните въпроси. Пак казвам, трудно е да се правят прогнози, защото очевидно, така, част от играчите, които са на или зад сцената, имат свои приоритети, които не са непременно приоритетите, важни за България или важни за гражданите. Затова мога единствено да кажа, че правителството и аз персонално ще положим всички усилия да си вършим добре работата, да се отчитаме, да покажем на гражданите, че работим в тяхна услуга, а не в нечий чужд интерес.

Водещ: Да ви върна към събитията от петък. Знаете, така, известно напрежение имаше около сградата на парламента. Заговори се и вчера за това, за организацията на контрапротеста, знаете, имаше обвинения от ГЕРБ към БСП и ДПС, че организират свои хора тук. Междувременно и Мая Манолова пък изрази едно мнение вчера, че се е появила една нова форма на временна заетост за протестиращите. Вие как ще коментирате всичко това?

Кристиан Вигенин: Аз не знам защо това, че хората отиват и изразяват своето мнение, се възприема като някаква драма. Защо една част от хората могат да протестират всеки ден в продължение на два месеца, а други идват в един от тези дни да протестират, независимо откъде са. Това, че не са от София, лишава ли ги от правото да протестират или да подкрепят? Това, че един ден са дошли и са подкрепили, не разбирам защо се превръща в такава
драма. Всеки има право на това. Аз отново подчертавам, че БСП не е взимала решение, не е правила организация за извозване на хора тук, които да подкрепят правителството. Но дори да беше така, не виждам какъв е проблемът това да се случва. Аз не разбирам тази драма, честно казано. Ако може някой да ми обясни защо е проблем едни хора да протестират, а други да подкрепят. Но така или иначе разбирам, че, така, се създаде едно допълнително напрежение заради това. Мисля, че в следващите седмици, тъй като разбирам, че протестиращите, така, ще се опитат да съживят протеста в началото на септември, когато се върнат и депутатите официално от тяхната отпуска, ще трябва очевидно и полицията да вземе допълнителни мерки.

Водещ: Тя ги взима и в момента.

Кристиан Вигенин: Взима ги, но все пак, тъй като възникнаха въпроси защо не е имало достатъчно разстояние между едните и другите и т.н. Такъв тип критики трябва да бъдат отчетени. Иначе ние самите и аз персонално нямам някакви бележки към полицията, защото мисля, че се справя добре с това предизвикателство - вече повече от два месеца протести. Като цяло смятам, че организацията е на ниво. Те самите очевидно и се учат всеки изминал ден как и на какви ситуации биха могли да реагират.

Водещ: Един въпрос и от фейсбук, поддържаме връзка, разбира се, с нашите зрители. На страницата ни има един въпрос от Александър Дявков, който ви пита: как можете да забранявате нещо на посланик, което човекът е публикувал на личната си страница във фейсбук, а той да си позволява същото. Връщаме ви, така, към един спор, който се появи, разбира се, преди няколко седмици, свързано фейсбук и туитър и посланиците ни.

Кристиан Вигенин: Този спор беше малко измислен, защото аз самият нито съм споменавал име на посланик, нито пък изобщо съм коментирал както и да е, по какъвто и да било начин публично това кой какво пише. Просто очевидно от професионалния кодекс, който ние самите приехме и той беше предварително съгласуван и със служителите в министерството, с ръководителите на отдели и дирекции, очевидно там журналисти намериха, как да кажа, противоречие между това какво един посланик пише във фейсбук срещу правителството и какво пише в този професионален кодекс. . .

Водещ: Тоест не следите сега статусите на посланиците във фейсбук.

Кристиан Вигенин: Не, определено нямам време, а и не ми е това работата. Мисля, че всеки посланик, особено след тази дискусия, която стана, има достатъчно опит, съвест да прецени докъде може да стигне в публичните си изяви и в личните изяви, които стават публични.  Тук аз и преди това във вашето студио имах възможността да коментирам. Фейсбук и туитър са една нова територия, те са социални мрежи. Доколко са публични, доколко са медии. . . Дали една лична страница, която наистина е лична, обаче в нея имат достъп журналисти, които след това препубликуват информацията, какво означава това? Означава ли, че всъщност пред медиите
говори? Въобще това е нещо, с което абсолютно "Външно" няма намерение да се занимава, нито ми е работа и на мен като външен министър. Може би е тема за кръгли маси или за СЕМ да преценява тези въпроси. Сигурно ще нарастват такива въпроси. Следили сме и
самият аз съм се възмущавал как хора се уволняват от западни фирми само защото са публикували нещо във фейсбук например, или пък че в работно време са публикували статуси. Виждате, че практиката е различна. Не е тук въпрос на демокрация или лишаване на някого от това да изразява личното си мнение, но има някакви рамки, които очевидно трябва всеки да прецени къде са. Няма аз или ръководството на "Външно" да ги поставя.

Водеща: И понеже. . . вероятно в следващите дни във вътрешнополитически план като че ли можем да очакваме известно затишие, знаем, че и депутатите са в отпуска. Вие обаче казахте, че не почивате а от България ще се изисква активност утре на срещата в Брюксел. Кажете ни остава ли вашето предупреждение към български граждани по отношение на пътуването към Египет. Знаем, че сме в сезона на почивките и това е една от дестинациите, които често
избираме.

Кристиан Вигенин: Нашето предупреждение остава. Извънредното положение в Египет все още е факт. На практика в част от случаите туристите, не говоря за българските, тъй като нямаме информация български туристи да са не пострадали, а да засегнати от това, но част от
туристите са държани в хотелите, не им се позволява да излизат. Това не е почивка. Така че било за почивка, било за друго, отново искам да повторя - въздържайте се от пътуване, а ако
пътувате, не след като пристигнете, както писаха в някои медии, а преди отпътуването на страницата на "Външно" се регистрирайте, че отивате там, или се обадете по телефоните просто за да може нашите дипломатически служители да знаят, че има български граждани, които са там, за да могат по-лесно да реагират, ако това се наложи. Но, разбира се, ще следим ситуацията, ако преценим, че тя се успокоява, ще пуснем съобщение, което вече да звучи не толкова тревожно.

Водеща: Обмисля ли се при ескалиране на напрежението служителите на посолството ни там да бъдат изведени от страната . Знаем, че посолството в Кайро е в една сравнително безопасна територия, но все пак събитията са непредвидими през последните дни.

Кристиан Вигенин: Винаги имаме готовност и това да се случи, но засега нямаме причини да смятаме, че животът им по някакъв начин е заплашен. Още повече в постоянен контакт са и те самите с представителите на другите посолства на страни, членки на Eвропейския съюз. Ако
видим, че нещата се променят към по-лошо, разбира се, готови  сме. Правили сме го и в други случаи - в Йемен например изтегляме оттам, изтеглихме даже почти персонала. Следим тези въпроси. Те самите имат ясен механизъм, който показва как да се повиши сигурността, макар и временно. Впрочем за всеки случай мога да кажа, че сме изпратили вчера и препоръки изобщо към българските посолства да преценят дали не е необходимо във връзка и със събитията от последните дни, това, което се случи с американските посолства, да повишат степента на готовност за реакция в такива случаи. Не искам никого да плаша, но все пак става въпрос за български граждани. Понякога има едно отношение към дипломатите като към хора, които са едва ли не на почивка, когато са в чужбина, а изобщо не е така, особено в такива страни. Виждате, че постоянно са под напрежение и постоянно се налага да координират, да предлагат и да ни информират нас какво се случва. Така че, искам да благодаря специално на моите колеги в Египет в момента, защото наистина им е тежко, но вършат много работа и ние сме благодарни, защото пък това позволява, тяхната активност позволява ние да имаме по-адекватна позиция в рамките на Европейския съюз.

Водеща: Добре, благодарим ви за това участие. Разбира се, ще има възможност да разговаряме отново, много теми предстоят. Тепърва започва есента, тепърва започва и новият политически сезон.

Водещ: А утре очакваме новините от. . .

Водеща: Срещата в Брюксел.

Водещ: . . . извънредното заседание в Брюксел, каква ще бъде общата позиция на външните министри. . .

Водеща: Предстои да видим.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация