Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Николай Младенов: Проектът АЕЦ "Белене" трябваше да бъде прекратен много отдавна, БТВ, „Тази неделя”, 03.03.2013

03 Март 2013 Изказвания и интервюта

Водещ: През последните две седмици България се занимава много с вътрешнополитическата си криза. За външната страна на събитията ще говорим с един министър в оставка, това е Николай Младенов. Добро утро.

Николай Младенов: Добро утро и честит празник.

Водещ: Честит празник и на Вас. Естествено ще говорим и за вътрешнополитическите новини.

Николай Младенов: Естествено.

Водещ: Но първо да започна от това – само преди минути стана ясно, че ГЕРБ са оттеглили подкрепа от кмета на Варна Кирил Йорданов, това е непосредствено заради събитията, които са от последните няколко седмици. Знаете там протеста прерасна от протест заради монополи към протест, който е за управлението на Варна. Какво знаете Вие, защото разбрах, че това е съгласувано решение, не е взето емоционално.

Николай Младенов: Мисля, че трябва да се направи пълна проверка на всички сделки на кмета на Варна и варненската община, за да стане ясно хората, които излязоха по улиците да протестират срещу неговото управление дали имат основание нещата, които те поставят в дневния ред. Мисля, че това ще затвори една страница, която е много важно да бъде прочетена докрай. А управлението на г-н Йорданов е от 3 или 4 мандата вече.
 

Водещ: Така е. Той е една политическа фигура, която от доста години е в обществения живот на Варна.

Николай Младенов: Града има нужда от нова енергия, от ново развитие, което да го направи отново най-доброто място за живеене в България.

Водещ: Какво може да последва от оттеглянето на такава подкрепа, запознат ли сте какво се следва от това?

Николай Младенов: Това е политически акт, но за мен следващата стъпка би трябвало да бъде една много сериозна проверка на работата на общината.

Водещ: А трябва ли да бъде следващата стъпка и по някакъв начин подаването на оставка на самия кмет?

Николай Младенов: Това вече е негово решение. В крайна сметка в ситуацията, в която живеем и във всяка една политическа ситуация, всеки носи сам отговорност за политическите си действия и трябва да си ги преценява най-добре, но да ги преценява по такъв начин, че те да са в интерес на общността, на държавата, на региона, който представлява. Варна е уникален град в България.

Водещ: Морската столица на България.

Николай Младенов: Не само морска столица, той е уникален за България град, който заслужава много повече внимание, заслужава много повече енергия и много повече възможности за развитие, това е много важно за един град.

Водещ: Улицата подсети обаче как тази мярка да се случи. В местния случай, за Варна, улицата подсети тази мярка да се случи и в национален мащаб. Това означава ли, че правителството ви, защото Вие сте министър в това правителство, допусна една голяма грешка? Не чуваше това, което се казва от другата страна?

Николай Младенов: Това, което се случва в момента, според мен се дължи на 3 фактора. Първият е неизбежно ситуацията с енергийните сметки. И там проблема може би, който правителството пренебрегна, е защо се допусна да изпаднем в ситуация, в която българските граждани да бъдат изправени пред такива непосилни сметки, при провал на работата явно както на регулатора, така и на спазването на директивите и на изискванията, които ЕС ни наложи.

Водещ: Тоест казвате – това е една от най-големите грешки на правителството.

Николай Младенов: За мен това е една от грешките, които допуснахме. Второто обаче, по-дълбоката причина на енергийния проблем в България, е в заробването на българската енергетика с тежки генериращи корупция, неефективни, остарели проекти, какъвто беше проектът Белене. Той натовари българската държава, натовари всеки един данъкоплатец с една тежест, която беше непосилна. Отдавна трябваше да бъде прекратен този проект.

Водещ: Тоест казвате ли, че подведени са били..

Николай Младенов: Не, във втория случай мисля, че правителството направи абсолютно правилното нещо, прекратявайки проекта, след като направихме дълги и много внимателни анализи на всяко едно ниво дали може този проект да бъде превърнат в икономически ефективен.

Водещ: Имаше една теза, че заради големите интереси около Белене едва ли не е паднало правителството, заради това, че е имало лобита, които са действали в посока, заради това, че правителството се е противопоставило  ...

Николай Младенов: Със сигурност има и такава теза. Мисля, че в определена степен тя е основателна дотолкова, доколкото има много тежки интереси в българската енергетика, които правителството засегна през последните 4 години.

Водещ: Защо обаче не успяхте да видите проблема навреме? За първия случай, говорим за кризата в енергетиката, за високите сметки. Сега, Вие сте външен министър, но все пак сте и политик.

Николай Младенов: Мисля, че ако се върнем назад във времето ще видим, че имаше някои индикации за това. Първата индикация за мен лично идва още от преди 2009 г. и това е от приемането на т.нар. трети енергиен пакет от ЕП тогава. В последствие той беше променен, той е свързан с либерализацията на пазара на газ и електричество в ЕС. Тогава ми направи впечатление, тогава бях в опозиция в ЕП, че още тогава българската държава се противопоставяше до голяма степен на либерализацията, която се предлагаше. И се бях поинтересувал от това защо е така. Не намерих логично за себе си обяснение, но това беше част от политиката на тогавашното правителство. В последствие, като че ли в управлението на българската енергетика, в първите две години на настоящото правителство, тази тема остана на заден план, някак си не ѝ се обърна от енергийното ведомство достатъчно внимание. В последствие мисля, че това, което правителството направи – да ограничи заробващата връзка в България, която беше направена между въвеждането на зелени енергии в експлоатация, задължението на НЕК да изкупува зелената енергия на по-висока цена и т.н. – това беше прекратено от правителството, но ефектът, който сега се опитахме да овладеем беше заложен преди много години. Тоест, основите на това поскъпване бяха в миналото и те сега накрая вече трудно могат да бъдат спрени. Разбира се, когато се взеха тези решения мисля, че всички смятаха, че по този начин ще се овладее това безконтролно нарастване.

Водещ: А се получи обратното.

Николай Младенов: Но ако това безконтролно нарастване не беше заложено в законодателството преди много-много години, не беше създаден такъв прекрасен бизнес за източване на енергийния холдинг на българската държава като цяло, нямаше да се стигне до днес...

Водещ: Въпросът е, че хората очакваме от управлението, аз също като гражданин, че тези неща правителството трябва да ги знае навреме, защото ако не ги знае навреме се създава, и то абсолютно логичното впечатление, че правителството се възползва от същите тези схеми...

Николай Младенов: Не, мога да ви уверя, че със сигурност това правителство не се е възползвало по никакъв начин от тези схеми или от тези проблеми, които излязоха. Напротив, ние се опитахме в максимална степен да ги овладеем, но действията, които бяха предприети..

Водещ: Говори се за хора от управителните съвети, знаете, на хора от ЕРП-та, които по някакъв начин са свързани с..

Николай Младенов: О, ЕРП-тата имат много на какво да отговарят за бизнес практиките, които преследват в страната ни. Много сериозни въпроси има, на които да отговорят. И тогава, ако тръгнем по тази логика на задаване на въпросите, ще стигнем до логичните въпроси защо определени политически партии като ДПС и други имат свои представители в ръководствата на някои от тези дружества. По какъв начин тези дружества смятат..

Водещ: Ами то ще стане интересно ако се окаже, че не е само ДПС, а са хора, които са от различни политически партии.

Николай Младенов: Мисля, че трябва да има абсолютно ясен и категоричен преглед на бизнес практиките на тези дружества в България.

Водещ:  Друго да Ви питам, Вие как се чувствате, колко дни Ви остават като външен министър?

Николай Младенов: Ами предполагам, че до седмица-две може би, докато дойде служебното правителство.

Водещ: Какво не успяхте да свършите?

Николай Младенов: Не успях да довърша това, което започнахме с Р Македония, което много ме притеснява, че не съм завършил, защото сме буквално на една крачка от приключването на ключов договор в нашите отношения.

Водещ: А в същото време сега ми казахте, че там събитията в момента ..

Николай Младенов: За съжаление там събитията също тръгват на етническа основа много неприятно. Надявам се те да бъдат овладени в най-скоро време, но мисля, че трябва да поставим нова основа на отношенията между двете страни. Това е може би най-прякото нещо, което не можах в момента да завърша.

Водещ: За Вас плановете какви са? Какво ще се случи с Вас?

Николай Младенов: Първо планът ми е да си почина една седмица, да дойда на себе си, да си видя малко семейството, защото нямам достатъчно време да му обърна внимание в момента. И след което вече да започнем подготовката за следващите избори, за платформата...

Водещ: Оставате част от екипа, така ли?

Николай Младенов: Разбира се, за следващите избори. Най-важното, което е в момента – да се подготвят посланията и платформата на ПП ГЕРБ за участието в следващата кампания, защото всички искат да видят хората, лицата и т.н. Трябва да фиксираме ясно и категорично ангажиментите, зад които сега ще застанем, участвайки в едни избори, не само ние, всяка една политическа партия.

Водещ: Мислите ли, че ще спечелите? Аз Ви прекъсвам малко, но .. защото знаете много не само политици, но и журналисти видяхме в подаването на оставката на премиера и предизборен ход, заради това, че по някакъв начин обедини редиците, стегна ги и ги подготви за идващите избори.

Николай Младенов: Оставката беше правилният ход. И най-правилният ход е колкото се може по-бързо, след оставката на правителството, да се проведат предсрочните избори. В България има политическа криза, но България като държава не е в криза. Няма криза на държавността, няма разпад на институциите. Институциите работят, защото ние имаме функционираща парламентарна система.

Водещ: Това, което виждаме обаче с този обществен съвет към президента, на мен не ми говори за работещи институции.

Николай Младенов: То е интересна възможност да се чуе гласът на поне част от хората, които излизат на улицата. Но реално проблемите на страната могат да се решат, когато има ясен вот и когато ясният вот каже зад какви идеи за развитието на страната ни хората застават. Връщам се на това, което казах преди малко – изключително важно е сега политическите партии, политическите лидери да формулират ясно своите платформи и своите виждания за изборите.

Водещ: Въпросът е дали в момента има кой да ги чуе, защото не съм сигурна, че в тази ситуация някой иска да слуша.

Николай Младенов: Ами ако не се слушаме..

Водещ: Знаете, че се говори от страна на улиците за промяна на политическия модел изцяло, което аз честно казано не знам какво означава, но така или иначе..

Николай Младенов: Те много неща се говорят в момента и всички имат мястото си в един дебат. Но в този дебат те трябва да бъдат поставени по начин, по който могат ефективно да бъдат реализирани или отхвърлени, ако не бъдат подкрепени от хората.

Водещ: Има ли разочарование от президента Плевнелиев – той е фигура, която беше министър в управлението, човек, който с подкрепата на ГЕРБ стана президент на страната. В момента каза няколко неща, които може, как да кажа, да разклатят отношенията между него и партията, която го подкрепи ...

Николай Младенов: Не бих персонализирал по този начин нещата.

Водещ: ... той каза – правителството носи цялата отговорност за случващото се в момента.

Николай Младенов: Правителството никога не се е отказвало от отговорността, която носи. Няма да се откаже от отговорността, която носи до последния момент на мандата.

Водещ: Вчера Лиляна Павлова каза, че е прекалено деликатен, което може да е друга дума за, да кажем...

Николай Младенов: Не, вижте, първо нека да си дадем сметка, че президентът беше избран буквално преди няма и една година от мандата си вече. Това се случва много рано в неговия мандат. Нека да му дадем цялата си подкрепа, за да може той да изпълни конституционните си задължения. Конституционните задължения на президента са подготовката на служебен кабинет, назначаването на служебното правителство и организацията на изборите до следващия парламент. В този период на него няма да му е лесно и той няма нужда от това всички да го гледат с подозрение или с учудване какво иска да направи. И опозиция и управляващи – всички имаме интерес в момента максимално спокойно да преминем през следващите няколко месеца. Пак казвам – за да може всяка политическа партия, дори и тези може би, които не са се появили като политически партии в момента, които ще дойдат в резултат на протестите на улицата, може би някои хора ще искат да създадат нови политически субекти. Да се подготвят, да извадят своите платформи, да кажат кой за какво се бори, да застанат на преден план с тях и да се явят на избори. Иначе в междинния период, който е от сега до въвеждането на следващите парламентарни избори има неща, които могат да се извършат в парламента, които вече бяха направени по отношение на енергетиката, някои от тях. Има други мерки, които трябва да бъдат взети от служебния кабинет, които се надявам той да предприеме.

Водещ: Едно име само да Ви кажа на финала – Саша Безуханова - вчера беше впрегнато като име за служебен премиер. Какво мислите за нея?

Николай Младенов: Всякакви имена се спрягат в момента. Мисля, че отговорността за служебния кабинет е изцяло на президента Плевнелиев и той ще назначи хората, които е преценил, че трябва най-добре да се справят със задачата.

Водещ: Добре. Благодаря Ви. Знам, че от тук нататък ангажиментите Ви са свързани с 3 март, така че Ви благодаря за това гостуване. Николай Младенов, един от министрите в кабинета, един от министрите в оставка в настоящото правителство.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация