Министър Стоев: Каузата на МВнР е винаги да работи за доброто на българските граждани
28 Юли 2021 Изказвания и интервюта
Каузата на Министерството на външните работи винаги е била то да работи в своята област заедно с цялото правителство за доброто на българските граждани или казано по-простичко – хората да живеят по-добре.
Това заявява министърът на външните работи Светлан Стоев в интервю за списание „Дипломация“, в което коментира въпроси, свързани с работата на ведомството, изискванията към дипломатическата професия и предизвикателствата към нея, свързани включително с пандемията от коронавирус.
„МВнР чрез своите механизми и ресурс е призвано да защитава българските интереси във всеки един случай, независимо от политическата или геостратегическата конюктура на деня“, казва министър Стоев. Той отбелязва и мисията на министерството да защитава интересите на българските общности в чужбина като подчертава важната роля в това отношение и на гражданското общество, което на моменти дава добри идеи за работа на МВнР, а понякога е и необходим коректив в дейността му.
На въпрос как COVID-19 се отрази на дипломатическата практика в България и по света министър Стоев отбелязва, че наложилото се заради пандемията общуване онлайн не може напълно да замени директния човешки контакт, особено в дипломацията.
„Ако говорим за конкретиката, тази пандемия създаде редица трудности за българските граждани, пребиваващи в чужбина. Нашите дипломатически мисии бяха изправени пред неимоверни предизвикателства, за да помогнат на тези граждани за връщането им в България, при преминаването им през различни държави, които бяха наложили мерки за спазване на карантината срещу болестта. Смятам, че като цяло нашите консулски служби се справиха с тези задачи“, казва Светлан Стоев, като изразява благодарност на служителите на МВнР за постигнатите резултати.
А кои са ключовите качества и умения, които съвременните дипломати следва да притежават? Според министър Стоев, който има повече от 35-годишен опит в българската дипломатическа служба, дипломацията изисква много умения, множество специфични познания в политиката, икономиката, географията, психологията, философията, риториката, чуждоезикови умения и др. „И не на последно място – проява на тактичност и уважителност в общуването. Да се медиаторства, като се работи за избягване на вече възникнал конфликт или за намаляване на напрежението“, споделя Светлан Стоев в интервюто.
Списание „Дипломация“ е специализирано издание на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи. В интервюто министърът отбелязва значението на ДИ и утвърждаването му като институция, в която се обучават български дипломати. Той поздравява колегите от МВнР, Дипломатическия институт и Държавния културен институт към министъра на външните работи. „Нека държат все така високо летвата на професионалната дейност“, пожелава им министър Стоев.
Цялото интервю може да прочетете тук: https://bdi.bg/data/DJ/DJ_26.pdf