Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Николай Младенов: Партньорството между България и САЩ е изградено не само на едно сериозно приятелство, но и на едно много сериозно доверие, Българска национална телевизия,

07 Октомври 2010 Изказвания и интервюта

Водещ: Продължаваме с външния министър Николай Младенов, който се върна от продължително и май уморително, така, посещение в Съединените щати. Добро утро.

Николай Младенов: Добро утро.

Водещ: Здравейте, г-н Младенов. Предишният разговор беше свързан с тази специализирана операция, която органите на реда, прокуратурата, ДАНС и МВР са извършили по пресичане на действия, свързани с радикалния ислям. Знам, че някои от разговорите, които са били свързани. . . в Съединените щати с Хилъри Клинтън са били свързани и с нашето партньорство, ангажименти в Афганистан включително може би, вероятно и по. . . Стана ли въпрос за радикалния ислям, евентуално противодействие на негови прояви, можем ли да ползваме американска информация, американски опит?

Н. Младенов: Не, конкретно за тези казуси не сме говорили. Аз съм сигурен, че нашите служби за сигурност трябва да внимават, за да не допускат в България да се инфилтрират движения, които не само да пропагандират една много радикална интерпретация на религията, но да предизвикват и, така, недоволството на традиционното ислямско мюсюлманско население на България, което живее в тези райони. Разбира се, трябва да бъдем много внимателни, защото всяко некомпетентно и неясно говорене по тези въпроси може да създаде и абсолютно обратния ефект, т.е. трябва винаги да внимаваме по какъв начин се изразяваме. Ислямът е една религия, която е абсолютно мирна и нормална. Има хора в България, които традиционно я изповядват. Разбира се, като във всяко религиозно течение, във всяка религиозна общност има и крайни елементи, които се опитват да я интерпретират по начин, който не е характерен за традициите на страните, в които тя е разпространена.

Водещ: А засилена активност има ли? Имате ли такава информация? В последно време, в последните месеци, години, има ли такива данни?

Н. Младенов: Това са информации, които са в компетенциите на българските служби за сигурност. Нашата задача като държава, като задача номер 1 е да участваме заедно с нашите съюзници в тези действия, които предприема и Северноатлантическият алианс, НАТО, както е ситуацията например в Афганистан, където да се противопоставим на разпространението на едно много опасно и паразитно движение в Централна Азия, което може да заплашва сигурността на много, много големи части от света, включително и на Европа и на Югоизточна Европа по-конкретно.

Водещ: Американска подкрепа за съдебната реформа, за противодействието на престъпността и корупцията. Това са някои от анонсите, които излязоха след срещите ви с американските. . .

Н. Младенов: Не само в тези области. . .

Водещ: Там конкретно в какво се изразява това противодействие на американските. . .
Н. Младенов: Срещата с държавния секретар беше много полезна и ние не за първи път говорим с нея, но, така, за първи път имахме възможност да обсъдим целия обхват на българо-американските отношения, които включват много теми. Разбира се, говорихме за това, което за нас е важно във вътрешнополитически план - да си изчистим и да си решим проблемите, свързани с реформата на съдебната система, с борбата с корупцията, с организираната престъпност. Включително и не само в България, в целия регион на Югоизточна Европа. Защото много от проблемите, с които ние се сблъскахме, не са само наши. Те са трансгранични и покриват различни страни в региона. За това говорихме много, Съединените щати традицонно оказват много добра подкрепа на България в тази област, включително и с обучение, включително и с конкретна информация, когато има нужда, с анализи, с едно партньорство, което наистина показва пълния обхват, така, на стратегическите отношения между двете страни.

Водещ: Конкретни казуси обсъдихте ли? Конкретни казуси в смисъл. . .

Н. Младенов: Конкретни казуси - не. Конкретни казуси. . .

Водещ: В смисъл разширяване на комисията "Кушлев", или пък специализиран съд или. . . там търсихте ли позиция?

Н. Младенов: Не, не, моля ви се, недейте. . . Не смятаме, че когато говорим за подкрепа, означава ние да ходим в чужбина и да се обясняваме какво правим тука и да търсим, нали, мнението на нашите партньори като на някакви съдници. Не. Ние си предприeмаме действията тук, обясняваме ги на нашите партньори в чужбина и там, откъдето имаме нужда, получаваме тяхната подкрепа. Може би това за което по-сериозно говорихме, е дискусията сега в НАТО, която предстои за новата стратегическа концепция за сигурността, както и проблемите, свързани с осигуряването на сигурността на нашите енергийни доставки и диверсификацята на източниците ни. Защото това е проблем, който за България, всички знаем, е сериозен. Това е един от най-важните проблеми, които трябва да решим - изграждането на интерконекторите, изграждането на повече хранилища, намирането на нови източници. Но този проблем стои не само за нашата страна. Той стои за целия, почти за цяла Европа, ако мога така да се изразя. Защото, ако ние нямаме сигурност на доставките си във всички наши страни, много трудно можем да адресираме общата тема, свързана със сигурността на европейския континент и на НАТО.

Водещ: Поставихте ли въпроса за по-голям, по-сериозен американски ангажимент по отношение на тази диверсификация, по отношение на, не знам, шистов газ, по отношение на възобновяеми енергийни източници?

Н. Младенов: По отношение на шистов газ, това е един от приоритетите в момента, по който правителството работи, предвид анализите, които са направени на потенциални находища в Черно море. Доколкото знам, колегите от Министерството на икономиката и енергетиката в момента много активно работят в тази посока. Но пак казвам, първите ни приоритети са да свържем в максимална степен нашата газопреносна електрическа мрежа с тези на нашите съседи, така че, когато, недай си боже, се случи инцидент, какъвто беше преди няколко години със спирането на доставките не по вина на България, да може да се реверсира връзката, т.е. да може да се потърси достъп до газ, който да идва от други места, макар и временно.

Водещ: Защо се бави решението на този въпрос?

Н. Младенов: Не, той не се бави, той не се бави.

Водещ: Посланик Уорлик също го постави, че много време минава, без да се изгради.

Н. Младенов: Работи се, просто. . . да, минава време, защото има определени процедури, които трябва да се спазват. Все пак става въпрос за междудържавни отношения, става въпрос за една доста сложна връзка, която фактически тя не е толкова сложна, но просто изисква някакво технологично време, за да може да се изгради. Така че там няма някакви съществени проблеми. Всички виждания, които сме имали, ние сме си ги споделили и с нашите гръцки партньори. Сега министър-председателят Борисов имаше изключително важен, стратегически важен въобще за отношенията ни в областта на енергетиката с Турция разговор с турския министър-председател. Това всичко са. . . всичко това върви в една посока и това е именно диверсификацията и сигурността. Така че и в тази връзка разговорът ни с държавния секретар беше много полезен. Разбира се, беше много полезно и тук вече се откроява видимо ролята на България в региона на Югоизточна Европа като страна, която има какво да каже и го казва по отношение на нашите партньори на Балканите и по отношение на политиката, която те имат, и по отношение въобще на техния път на развитие. Така че смея да твърдя, че сега сме в много по-добра позиция да формулираме нашите виждания, да ги защитаваме пред европейските си партньори и да бъдем в крайна сметка не само, както доскоро се казваше, остров на стабилността, ами една страна, която не само седи изолирана и стабилна, но седи и помага за стабилността и за развитието на своите съседи.

Водещ: Последно да ви питам по отношение на енергетиката и диверсификацията, от американска страна някакви условия поставят ли за участие, за пряк ангажимент. . .

Н. Младенов: Не.

Водещ: . . . по отношение на енергетика, свързан с изкупуване на определена цена на електроенергия или друг вид енергия, произвеждана?

Н. Младенов: Не, не. Сега, това, което предстои, е в най-скоро време да се открие една. . . най-голямата американска инвестиция в областта на енергетиката - в "Марица" ТЕЦ-ът. Той от години се изгражда. Това е една много сериозна компания. Мисля, че нейната инвестиция отива вече над милиард долара до този момент. Те имат и други предприятия в България. Всичко това е в полза на модернизацията на нашата страна и в полза на повече сигурност и повече различни източници, които да гарантират тази сигурност. Въобще цялото партньорство между България и Съединените щати е партньорство, което е изградено не само на едно сериозно приятелство, но и на едно много сериозно доверие, което има помежду ни, защото и вижданията ни са много често близки, проблемите, които искаме да решим, имаме инструментите да го направим заедно, а там, където имаме различия, ги решаваме в рамките на диалога и това е абсолютно нормално.

Водещ: Стана ли дума за щита, за противоракетната отбрана, за българския ангажимент в тази посока?

Н. Младенов: Разбира се, че стана дума и в контекста на това, което сега ни предстои ноември месец в Лисабон, когато ще бъде срещата на високо равнище на НАТО и на която ще трябва да се вземе решение дали противоракетната отбрана ще бъде формулирана като една от мисиите на НАТО. Ако има някакви разговори за партньорства, за начина, по който ще бъде изградена тази система, не само между България и Америка, а въобще в целия контекст на НАТО, тези разговори ще дойдат след тогава, след ноември.

Водещ: А по принцип България как е според вас най-добре да участва в този ангажимент?

Н. Младенов: Аз неведнъж съм го казвал, за България задължително. . .

Водещ: Със системи, с финансово усилие?

Н. Младенов: . . . България е задължително да бъде покрита от противоракетния щит, защото в предходните конфигурации, когато това е било обсъждано, преди няколко години с другата, с по-старата система, която е била на дневен ред, разбира се, тя не е била и изцяло натовска тогава, нашата страна фактически беше оставена извън обхвата на щита.

Водещ: Тоест дали е задължително да има на наша територия елементи от. . . не знам, от радарни системи или от ракетни установки?

Н. Младенов: Задължително е да има. . . не, задължително е нашата територия да бъде покрита.

Водещ: Но не е задължително да има разполагане.

Н. Младенов: А вече кое къде как ще бъде разположено в рамките на цялата архитектура на защитата, е един въпрос, който е доста рано в момента да се дискутира предвид това, че самата архитектура още не е одобрена на системата, което се надяваме да се случи в Лисабон в края на тази година. Затова нашата задача е, когато се изгражда такава система, по никакъв начин тя да не изключва България. Ако ние сме искрени в това, което казваме, в оценките си за потенциалните рискове, за въобще международната сигурност, тогава ние не може да си позволим да направим това, което е било допуснато преди три, 2, 3, 4 години най-много, да се изгражда система на територията на Европа, която да не покрива България.

Водещ: Смути ли ви реакцията на Волен Сидеров в парламента вчера? Вие, предполагам, сте наясно какво се случи, доста, така, как да го нарека, ярка демонстрация беше организирана.

Н. Младенов: Да, смути ме, защото не смятам, че парламентът е място, където се правят подобен тип демонстрации. Разбира се, всеки има правото на своето мнение и своите виждания.

Водещ: Договор за подкрепата от "Атака" към ГЕРБ и с позицията по отношение членството на Турция в Европейския съюз.

Н. Младенов: Така, пак казвам, всяка политическа сила има право на своите виждания. Но ние не можем да се държим по начин, по който да изключваме всички инструменти на политиката и на международните отношение, за да решаваме въпросите, които имаме с нашите съседи. Това да се говори, че посещение. . . първо, да се използват такива обидни думи относно съседна страна, която и да е тя, и нейния министър-председател, който и да е той, за мен е абсолютно неприемливо. И искам да кажа, че българското правителство винаги се е отнасяло с уважение и с нужния респект към всички партньори, които са демократично избрани и са упълномощени от техните избиратели и народи да представляват техните държави, включително и в Турция.

Водещ: Подкрепяте ли европейската перспектива на Турция?

Н. Младенов: България, както и всички страни в ЕС, участва в поемането на един ангажимент да се започнат преговори с Турция за членство. Не можем, докато тези преговори се водят, докато тези преговори текат и в момента, ние да не се отнасяме към тях с цялата искреност, с цялата така, коректност, която едни преговори изискват.

Водещ: С две думи, подкрепяте перспективата?

Н. Младенов: При положение че ние не сме приключили преговорите с Турция, при положение че има още много, много глави, които трябва да минат, сега да седим и да си говорим кой какво подкрепя или не подкрепя, ще бъде ли част Турция или няма да бъде част е доста предварително, доста провинциално, извинявайте, че ще използвам тази дума.

Водещ: Не, защото премиерът го каза ясно - подкрепяме перспективата, европейската перспектива на Турция при. . . на ангажименти, на стандарти. . .

Н. Младенов: Да. Естествено, че ще го каже. Това е позиция на България. Ние сме последната страна, която е влязла в Европейския съюз. Не можем да бъдем първата страна, която ще се противопостави на членството на други страни в Европейския съюз. Разбира се, как и кога ще стане членството на Турция е отделен въпрос, който излиза извън тази дискусия, но. . .
Водещ: Не стои във времето, сега.

Н. Младенов: Но в момента, когато имахме една изключително полезна и много, много важна среща между нашите министър-председатели по ключов въпрос, какъвто е въпросът за енергетиката, за нашата енергийна независимост, подобен тип реакции според мен не са в унисон с това, което се опитваме и което доста успешно правим - да създаваме механизми, в които да може един по един да изчистваме всичките въпроси. Съжалявам, но понякога това става далеч от камерите и микрофоните. Ако ставаше всичко пред камерите и микрофоните, щяхме да живеем в епохата на Владимир Илич Ленин. Слава богу, не сме там.

Водещ: Е, тогава камери по-малко е имало, но да не влизаме в анализ. . .

Н. Младенов: Е, тогава може да не е имало камери, но си спомням, че именно той публикува голямо количество договори след края на Първата световна война, което предизвика една доста катастрофална реакция в руската история.

Водещ: Решен ли е проблемът с обезщетяването на наследниците на тракийските бежанци или не е решен?

Н. Младенов: Не, не е решен. Не може да се реши, като в общественото пространство се хвърлят произволно избрани суми и произволно избрани, така, искания.

Водещ: Защото от това, което казва Ердоган, оставам с впечатлението, че за Турция е решен проблемът.

Н. Младенов: Това, което има, е създадена комисия между България и Турция, която разглежда внимателно какви точно са исканията, какви са точно документите, които наследниците предоставят. Много работа е свършена в Държавния архив през последните една-две години. Много натрупване вече има, за да може, когато се търсят обезщетения, те да се търсят на базата на ясни документи, а не на базата на крясъци.

Водещ: Тоест за България проблемът не е решен. . .

Н. Младенов: Не е решен, разбира се, не е решен. . .

Водещ: . . . въпреки че за Турция останах с впечатлението, че с взаимно отказване от претенции след Ангорския договор. . .

Н. Младенов: Не и за Турция не е решен проблемът, защото има няколко въпроса, двустранни, по които ние работим в момента интензивно с турската страна. Единият е този, другият е свързан със социални плащания, които се дължат на български граждани, които живеят в Турция, третият е свързан с река Тунджа и т.н. Това са конкретни теми в нашия двустранен дневен ред. Но въпросът с обезщетението на тракийските бежанци не може да се реши, пак повтарям, когато произволно се говорят и хвърлят в общественото пространство суми и се създават нереалистични очаквания. Работата тече от няколко години, тече много интензивно, тече в рамките на няколко ведомства, за да може ние да сме абсолютно наясно документално и изцяло подготвени какви точно са претенциите на нашите съграждани и да ги търсим вече по реда, по който те трябва да бъдат намерени.

Водещ: Добре, трябва да приключваме. Само с едно, две изречения, ако може. Предстоят ли кадрови промени във външно министерство? Димитър Цанчев ще става ли заместник-министър?

Н. Младенов: Винаги предстоят кадрови промени във външно министерство, както във всяко едно министерство, и когато се вземат решенията за тях, с най-голямо удоволствие ще дойда да ги обявя при вас.

Водещ: Още не е дошъл моментът, казвате. А предстои ли продажба на имоти? Говори се за един имот в Бон, че до края на годината може. . .

Н. Младенов: Ами, няколко пъти вече и във вашето студио, и на други места съм обяснявал, че, да, предстои.

Водещ: Да, защото хората се интересуват за. . . какво става с парите и имотите ни зад граница.

Н. Младенов: Да, правят се процедурите, за да може тези имоти или поне тези, от които реалистично в рамките на тази календарна година, от които ние нямаме нужда, да се освободим - да се освободим и това да бъде на най-добрата цена за държавата.

Водещ: Значи, може и до края на годината да се случи?

Н. Младенов: Надявам се, че ще има, да.

Водещ: Октомври, ноември, декември, до края на 2010. Добре, много ви благодаря за този разговор. Николай Младенов беше наш гост.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация