Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Николай Младенов: По плана, който е за подготовка на страната ни за членство в Шенген, ние работим много активно, Българско национално радио, Програма

29 Август 2010 Изказвания и интервюта

Водещ Величко Конакчиев:
Добър ден на министъра на външните работи Николай Младенов.

 Николай Младенов:
 Добър ден.

Водещ:
Министър Младенов, намираме ви, струва ми се, на летище "Виена". . .  Но първият ми въпрос, мисля, че е много важен. . .Отивате натам, добре.

 Н. Младенов:
 Да.

Водещ:
Ще влезем ли в Шенген април 2011 г.?

Н. Младенов:
Зависи от различни фактори. Голяма част от тях са в нашата страна, това е успешното прилагане на новите документи с биометричните данни, приключването успешно на проверките по границите ни, което е планирано до края на годината. Мисля, че имаме всички основания да смятаме, че вървим по план. Много сериозно беше забавянето в интерес на истината през миналата година, но миналата година правителството гласува и допълнителен бюджет, с което усилията на МВР и на външно министерство се насочиха изцяло към изпълнение на критериите. А втората група фактори е вече решението, което трябва да приемат останалите страни членки. . .

Водещ:
Да.

Н. Младенов:
 . . . за присъединяването на България, съответно и на Румъния, към Шенген. Надявам се и мисля, че всички основания имаме да смятаме, че в рамките на следващите година това ще се случи по отношение на България. Разбира се, не мога да коментирам това, което е постигнато до този момент в Румъния. Въпреки че ние. . .

Водещ:
Но ние вървим с Румъния.

Н. Младенов:
 . . . правим всичко възможно да помагаме на нашите колеги там, нашите служби сътрудничат с техните, за да могат и те да изпълнят критериите. Но трябва да си дадем сметка, че все пак Румъния е по-голяма държава, с по-сложни граници от българските и има, така, по-големи предизвикателства, които трябва да преодолее, за да изпълни критериите за Шенген.

Водещ:
Министър Младенов, бях обезпокоен, когато испанското председателство на евросъюза обяви, че България ще бъде готова за Шенген 2013 г.

Н. Младенов:Ами, не знам как да ви успокоя. Въпросът е това, което ние правим. Иначе, ако слушате. . .

Водещ:
Това е начинът, това е начинът.

 Н. Младенов:
   . . казва по телевизията и по радиото и се безпокоите от това, доникъде няма да го. . .

 Водещ:
 Е, надявам се, че ще го докараме. . .

Н. Младенов:
Значи, това което е важно, е ние какво правим. . . това, което правим ние в нашата страна, и съответно решението, което останалите страни трябва да вземат. Никакви решения до този момент не са взети, не е имало и повод такива решения да бъдат взети, защото реално въпросът с нашата кандидатура ще бъде разглеждан през следващата година. Пак ви казвам, че има. . .

 Водещ:
 Унгарското председателство, така ли?

 Н. Младенов:
Не ви чух, извинявайте. . .

Водещ:
По време на унгарското председателство?

Н. Младенов:
През следващата година, да.

Водещ:
Оценката "да" или "не" ще зависи може би от унгарското председателство на евросъюза?

Н. Младенов:
Не, оценката "да" или "не" зависи от. . .

Водещ:
От всяка страна.

Н. Младенов:
. . . консенсуса на страните, членки на Шенген. Всички. . . т.е. както беше и когато се присъединихме към Европейския съюз, за да можеш да станеш член на шенгенското пространство, трябва всички страни да се съгласят. Затова и работата ни е насочена именно към това да докажем, че изпълняваме критериите, формалните, наричам ги формални, защото. . . не, защото те са, така, на хартия, а защото са много конкретни, конкретните даже да ги наречем критерии за. . . по отношение на граничния контрол, по отношение на документите за лични данни, по отношение на морската ни граница, сухопътните ни граници и т.н.

Водещ:
Ясно. Има ли план за влизането ни в Шенген, това, което наричат екшън план?

Н. Младенов:
Разбира се, че има. Той беше, така, разгледан отново през миналата година. Пак ще повторя, че всъщност голяма част от работата, която сега вършим, са неща, които трябваше да бъдат свършени преди години, но не са направени, не са направени от предходното правителство, не знам защо, не искам да коментирам причините за това. Но може би в края на миналата година правителството гласува допълнителен бюджет, ако не се лъжа беше 30 милиона, за нещата, които трябва да се свършат от МВР основно, но и от външно министерство. Това е по отношение на визите, по отношение на, така, процедурите за издаване на български визи, по отношение на личните документи, по отношение на граничния контрол и т.н. Така че по плана, който е за подготовка на страната ни за членство в Шенген, ние работим много активно. И това се отчита от всички. Последно видяхте и от срещите на вицепремиера Цветанов в Залцбург. Това беше отчетено. . .

Водещ:
Тези дни, да.

Н. Младенов:
 . . . всички страни, които са в Европейския съюз. Отчита се успехът, който до този момент сме постигнали в подготовката си. Разбира се, в крайна сметка има още работа, която трябва да се свърши, но затова имаме и близо една година.

Водещ:
Ако влезем в Шенген, няма да ни връщат ромите, нали така?

Н. Младенов:
Ами, ако спазваме законите, няма да ни връщат никой.

Водещ:
Да, така е.

Н. Младенов:
Не става въпрос за етническия произход на хората. Просто мисля, че всички трябва да си даваме сметка, че когато. . . както ние искаме от нас самите да спазваме законите в България, така и това се отнася и по отношение на българските граждани, когато те са в чужбина. Дали са в Европейския съюз или извън Европейския съюз, навсякъде хората са длъжни да спазват законодателството. По отношение на свободното движение в рамките на Европейския съюз има много ясен регламент и той казва, че човек, който. . . в рамките на Европейския съюз може да пътува навсякъде спокойно, но след определен брой месеци трябва да може да докаже, че има възможност да се издържа, да се осигурява, че има къде да живее и т.н.

Водещ:
Ще проследите ли. . .

Н. Младенов:
Това е и причината, поради която в момента, нали, и ние сме в тази ситуация, която се коментира, въпреки че, сега, по отношение на България е несъизмеримо по-малко, отколкото по отношение на някои други страни. . .

Водещ:
Така е, да. Ще проследите ли тази среща във вторник в Париж,еврокомисари, френски министри? Не сме канени ние. . .

Н. Младенов:
Ами, не знам за какво говорите. Срещи има постоянно. Ако говорите за срещата по въпросите на емиграцията. . .

Водещ:
Точно така, да. Там ще бъде Барозу, френският премиер Фийон, Вивиан Рединг. . .

Н. Младенов:
. . . тя беше планирана доста отдавна и тя няма отношение към България и няма отношение към проблема, който възникна през последните месеци. И аз смятам, че не би трябвало да искаме тази среща да се насочва към този проблем. Защото въпросът в случая, пак повтарям, е свързан с това доколко гражданите спазват законите на страните, в които пребивават. . .

    Водещ:
    Да, да, съгласен съм, има. . .

Н. Младенов:
Оттам нататък, нали, не трябва да се крие по никакъв начин, нито ние в България, нито който и да е другаде, че има сериозен проблем в страната ни в други страни с интеграцията на ромския етнос.

Водещ:
Така е.

Н. Младенов:
Но аз съм категоричен противник на идеята да се прехвърли отговорността за това по някакъв начин на Европейската комисия или на европейските институции. Да, ние имаме нужда от подкрепа на Европа, за да може да се реши този проблем, защото той реално опира до това хората да имат възможност за образование, за работа, за квалификация, да, има нужда от координация на политиките, но нека не казваме - това е нещо, което ние не можем да решим, трябва да го реши някой от Европа. Защото всеки, който го казва това, а това е в момента основното, което се чува от българската опозиция, означава - не искаме да решим проблема. . .

Водещ:
Кажете за тази среща, от която се връщате сега, министър Младенов. . . отивате, прощавайте, отивате. . .

Н. Младенов:
Аз сега пътувам за Словения, където имаме среща с министрите на външните работи на Словения, на Унгария и на няколко други страни в рамките на един годишен форум, който се случва в Словения, който цели да погледне малко по-стратегически на въпросите на Югоизточна Европа и въобще на света около нас. Основната тема, по която ми се иска. . .         тази година да говоря, е малко за забавянето, което се случи със структурирането на Европейската дипломатическа служба, както и за това по какъв начин Европа се отнася към съседните страни и към света около нас. Защото ако ние не продължим да поддържаме реалната перспектива на нашите съседи от Западните Балкани да станат страни - членки на Европейския съюз, то тогава ще попречим и на реформите, които трябва да се случат там.

Водещ:
Безспорно е така. Ще имаме ли български представител в тази Европейска дипломатическа служба?

Н. Младенов:
Разбира се, че ще имаме. Не мога да ви кажа кои са те, зависи от хората, които ще спечелят конкурсите, които. . .

Водещ:
Това е така.

Н. Младенов:
. . . текат в момента. Конкурсите са за различни позиции на различни места. Така че нека да изчакаме. Моят проблем е това, че се забави толкова много службата, структурирането й. И в крайна сметка ние от една година имаме върховен представител за общата външна политика на Европейския съюз, а все още нямаме структурираната служба. Това е. . . малко, така, не е добре, защото много възможности се пропускат, които стоят пред Европа. Има много проблеми, които трябва да се решат в регионите около нас. Гласът на Европейския съюз не се чува в Близкия изток. Има много казуси, по които трябва да работим. И просто сега предизвикателството ще бъде бързо да се активира службата, след като тя се структурира през следващите месеци. Но аз съм убеден, че и г-жа Аштън, всички, които са ангажирани с този казус, така, дават максималното от себе си, за да се случи.

Водещ:
Добре. Последно - кога ще направите една преценка за имотите зад граница, какво ни трябва, какво не толкова?

Н. Младенов:
Ами, тя преценката се прави постоянно. Ние в момента работим, както обявихме преди няколко седмици, по продажбата на няколко имота, които са с отпаднала необходимост, защото министерството има реално нужда от пари. . . и всъщност ако имаме имоти, които не ни трябва и няма да ни трябват, то тяхната издръжка излиза прекалено скъпо на българския данъкоплатец. В крайна сметка ние боравим с пари на данъкоплатците, а не ги берем по дърветата тези пари, и трябва да сме много внимателни как ги харчим.

Водещ:
Безспорно. Искрено. . .

Н. Младенов:
Така че до края на годината се надявам, че ще има няколко успешни продажби, които ще се реализират. Но също така искам да ви уверя, че не сме се отдали на някакво такова желание да продаваме колкото се може повече и по-бързо, защото не винаги това е най-добрият подход. Разбира се, трябва внимателно да се управляват тези имоти и там, където има нужда, да се развиват. Но ако видите в какво състояние са много от тях, ще ви е. . . какво е правено в последните 20 години.

 Водещ:
 Разбрах. Да, даже има филм. Добре. Искрено ви благодаря.

 Н. Младенов:
 Благодаря ви и аз.

Водещ:
Приятно пътуване, успешна среща. Надявам се пак да се чуем. Министърът на външните работи Николай Младенов.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация