Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

17 Февруари 2010 Изказвания и интервюта

Водеща Анна Цолова: Министърът на външните работи Николай Младенов ни е на гости, за да си отговорим един път завинаги на въпроса води ли България официални разговори, за да участва в т.нар. противоракетен щит, абревиатура ПРО, на САЩ? Добро утро.

Николай Младенов: Добро утро.

Водеща: Е, водим ли разговори?

Н. Младенов: Директно ли да ви отговоря?

Водеща: Директно.

Н. Младенов: Не. Това, което има, е разговори в рамките на НАТО за това как би изглеждал общият противоракетен щит за всички страни в НАТО и това е важното за нас.

Водеща: Който... се разширява.

Н. Младенов: Който, така или иначе, ще се изгражда оттук нататък. Той доста отдавна съществува като идея от 2008 г., 2009 г. е дискутиран.

Водеща: Помните ли в Полша какви дебати имаше по тази тема, в други държави какви дебати имаше по тази тема?

Н. Младенов: Разбира се, но тогава, когато ставаха тези дебати в Полша и в Чехия, ставаше въпрос за нещо съвсем различно. Тогава ставаше въпрос за изграждане на една система, която да предпазва територията на Северна Америка от междуконтинентални ракети, които биха могли да дойдат от, така, потенциални нови заплахи, както се наричат, или някои страни в Близкия изток например. Тогава 2009 г. тази стратегия отпадна, президентът Обама каза, че няма да се изгражда, и се възстанови идеята доста по-стара за това НАТО, страните в НАТО да имат една обща система, която да ги предпазва от подобен тип ракети и това е системата, която в момента се дискутира. Тя има, разбира се, американски елемент, който ще присъства в нея, елемент на други съюзници, които имат капацитета, които имат съответните ракети, радари, сензори...

Водеща: А ние какви разговори водим и на какво ниво? Ние, България имам предвид.

Н. Младенов: България на този етап води разговори в рамките на НАТО за това как би изглеждала тази система концептуално. Това са разговори, които са водени...

Водеща: А концептуално България участва ли?

Н. Младенов: Никога не са водени разговори за участието на България в разполагането на някакви установки или някакъв подобен тип дейности.

Водеща: Откъде дойде всичко, министър Младенов, откъде се появи информацията, че България ще участва в бъдещото изграждане на противоракетния щит, така че чак пък и реакция от Русия да има. Оттам обявиха, след румънската изненада, защото Румъния вече води сериозни преговори за изграждане на такива установки, както ги нарекохте, сега следва и българска изненада. Ако обичате, господа от САЩ, отговорете ни за какво става въпрос? Нали така, най-общо казано, можем да го кажем?

Н. Младенов: В общи линии, да. Може би това се появи от една свръхчувствителност, която съществува в българското общество по повод много решения в миналото, които са взимани, без да бъдат обяснявани ясно. И когато хората чуха в една дискусия, че има такава система или тя не е нова, тя отдавна се дискутира...

Водеща: Е, новините разказват, от много време разказват.

Н. Младенов:...или че например и България участва в, така, един нормален диалог в рамките на НАТО как би изглеждала тази система, веднага го интепретираха по начин, че това означава нещо...разполагането на...

Водеща:
Да, де, ама откъде започна всичко, от реплика на американския посланик...

Н. Младенов: Да, мисля, че започна от реплика от американския посланик пред Атлантическия клуб, която беше силно след това раздухана. Но искам да уверя абсолютно всички, че това, което е фактическото състояние към момента, е, че България заедно с всички останали страни от НАТО, участва в дискусията как да изглежда една такава система потенциално в бъдеще. Тя тепърва ще бъде изграждана. В нея ще има и американски елемент, който, част от който ще бъде разположен в Румъния, както разбрахме през последните няколко седмици, друга част в Полша и т. н. Но на този етап ние не сме влизали в никакви конкретни разговори за това дали ще има едно или друго на територията на България. Това за нас е един... това е доста, доста рано би било дори да си помисли човек за такива разговори, защото самата конструкция на системата не е още ясна. Говорим за една много сложна, така, конструкция от различни елементи, които се включват.

Водеща: Добре, ще има ли нужда България да се включва и предоставя територията си... (говорят едновременно, не се разбира - бел. ред.)... Полша и Румъния вече официално проведе тези разговори и...

Н. Младенов: Аз ще ви кажа кое за мен е най-важното и кое за България е най-важното. Най-важното за България е, когато такава система се изгради, тя да покрива територията на нашата страна, т.е. ние да сме защитени от нея, без значение кое къде е разположено, защото, ако се върнем няколко години назад, когато тече дискусията за т. нар. американски противоракетен щит, който трябваше да бъде базиран в Полша и в Чехия, той тогава не включваше територията на България.

Водеща: Така ли...

Н. Младенов:Той тогава беше, ако, недай си боже, някаква заплаха се беше реализирала, нашата страна нямаше да бъде защитена. И затова сега това, което е важно, когато се отива на един общ подход в НАТО, който фактически ние всички като съюзници, подписали Северноатлантическия договор, да имаме гаранциите за националната си сигурност, която всички искаме, когато се изгражда тази система, за да може тя да ни предпазва от нов тип заплахи, тя да покрива и България.

Водеща: От кого обаче ще се пазим? Реакцията на Русия беше светкавична, ама наистина светкавична Русия, поиска отговор и обяснение от САЩ.

Н. Младенов:
Реакцията беше доста според мен неправилно тълкувана в България, защото и Русия, и Съединените щати, и НАТО като цяло имат много интензивен диалог по това как ще се предпазим от нов тип заплахи, които съществуват.

Водеща: Да, де, аз съжалявам, че не съм си взела листчето с конкретния цитат на руския външен министър, който...

Н. Младенов: Който казва, че трябва да се намерят, най-общо казано, да има диалог и обяснение за това как ще изглежда система.

Водеща: Но там и реплика след румънската изненада, т.е. включването на Румъния в преговори и категоричен отговор "да" за разполагане на тази система на нейна територия...

Н. Младенов: Не бих могъл да коментирам...

Водеща:...сега идва и българската изненада.

Н. Младенов: Не бих могъл да коментирам термина изненада в случая. Това, което е факт, е, че има диалог между НАТО и Русия, който е именно за това как и Русия, и страните от НАТО да се защитим от потенциални нови заплахи, които съществуват. Нека да ви обясня каква е заплахата, защото е много важно да я разбираме. Заплахата е, че вследствие на развитието на технологиите вече има страни, които имат достъп до ракети със среден обсег на поразяване. Има, тези технологии вече стават по-достъпни, отколкото са били преди години. Те могат много лесно да стигнат и до терористични организации, могат много лесно да стигнат и други държави, които да заплашат нашата сигурност. Русия такива ракети не ползва. Това не би... този щит, който се изгражда на територията на НАТО в перспектива...

Водеща: Добре де, тогава защо преди...

Н. Младенов: ...той не се изгражда срещу заплахи от Русия. Напротив, тази заплаха, която съществува за нас, тя съществува по същия начин и за нашите руски приятели. Ние трябва да намерим начин, по който заедно да се предпазим, за да може да спрем този процес на разпространение на технологии, които са опасни за всички.

Водеща: Вижте обаче какво казва... вижте сега обаче какво излезе като информация след... (не се разбира - бел. ред.)... на новата военна доктрина на Руската федерация. Мисля, че на 6-и или 7-и или на 5-и, някъде там беше поне публично оповестена от Медведев тази нова военна доктрина. Разширяването на НАТО се приема като най-голяма опасност за сигурността на Русия. Това на едно място. На друго място - Молдова вече официално заяви, че не се страхува от американския противоракетен щит и е готова да предостави територията си за ракети на Русия...

Н. Младенов: Нека, нека да бъдем коректни. Много е опасно да се взимат отделни цитати от една доктрина и да се вадят извън контекста, защото същата тази доктрина, която цитирате, казва, че НАТО и Русия трябва да работят заедно, за да се предпазват от разпространението на балистични ракети. Тук е именно това, което правим в рамките на НАТО с противоракетния щит. Молдова никога не е казвала това, което казахте. Става въпрос за една територия от Молдова, Приднестровската...

Водеща: Приднестровието, да.

Н. Младенов: Приднестровието, което се е отцепило фактически от територията на Молдова. Но цялата тази... за мен това, което е важно, е цялата тази доста... доста медийна реакция, която се случи в последните 2 дни, да спре, защото няма основание. България няма основание и българските граждани нямат основание да се притесняват, че зад техния гръб е направено нещо или че са поемани ангажименти, за които те не са информирани.

Водеща: Как ще реагира българското правителство в момента, в който започнат официалните разговори? Как ще сложите на масата пред българите тази тема?

Н. Младенов: То няма, то няма официални разговори, защото самата система, която се изгражда, в момента е на прекалено предварителен етап. Ако обърнахте внимание, когато се говори дори и за Румъния, става въпрос за нещо, което евентуално ще се случи след 2015 г.
Водеща: Така е, така е.

Н. Младенов: На този етап системата включва съвсем първоначални елементи, които ще се разположат по морските граници на НАТО, на южния фланг на НАТО, това е Средиземноморието. Постепенно оттам ще започне да бъде градена тази система. Много е трудно към днешна дата да кажеш къде и какво точно тя ще обхване. Трудно е, защото технологиите се развиват, защото това е един процес, който едва сега започва, който е изключително скъп, в който има американски принос, вероятно ще има принос и на други страни, които имат съответните въоръжения, и затова на този етап дискусията е изключително концептуална. Тя се води на ниво министри на отбраната в рамките на Съвета на НАТО, води се на ниво министри на външните работи, има определен брой проучвания, които са направени, какви са точно заплахите, откъде идват заплахите, как може да се реагира, каква би била добрата архитектура на системата, за да ни предпази, и в крайна сметка това е олицетворението на отговора на Северноатлантическия алианс на заплахите, които са за нашата национална сигурност. Все пак всички сме подписали този договор и там пише колективна отбрана и това е изразът на колективната отбрана по отношение на една нова заплаха, заплаха, която седи спрямо нас, която седи спрямо Русия, която седи спрямо доста други държави.

Водеща: Сам казахте, че обществото ни е чувствително на тема, че нещо се прави зад гърба му, и затова може би всичко това трябва да бъде изговаряно от вас, затова сте и в студиото и всякакви по-нататъшни преговори по въпроса в рамките на алианса или между България и Съединените американски щати трябва...

Н. Младенов: Всичко в бъдеще, ако има някакви такива разговори, те ще бъдат абсолютно открити за хората. Ето, аз днес отивам в Народното събрание, за да мога да информирам комисията по външна политика и отбрана заедно с моя колега министъра на отбраната г-н Ангелов, да им кажем всичко това, което казваме на вас, за да са спокойни хората, че няма нещо, което да се прави зад гърба на никого. В крайна сметка, когато ние участваме в една система за колективна отбрана, ние не може да не участваме в дискусията как колективно да се предпазваме от заплахите, които съществуват в момента.

Водеща: Благодаря ви много за това гостуване. Министър Николай Младенов, министър на външните работи, с едни много сериозни уточнения по много сериозни въпроси.

Н. Младенов: Благодаря.

Водеща: Благодаря ви и лек ден ви желая.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация