Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Николай Младенов: „Като страна - членка на ЕС и НАТО, имаме много какво да дадем на нашия регион”

04 Юни 2010 Изказвания и интервюта

Водещ Георги Любенов:
Съединените щати не могат да разчитат на по-добро партньорство от това с България за сигурността на Балканите.

Водеща Яна Грудева:
Това обяви след срещата си с премиера Бойко Борисов помощник държавният секретар на САЩ Джеймс Стайнбърг.

Водещ:
С други думи, ще стане ли България своеобразен сателит на Съединените щати поне тук, на Балканите? Това питаме сега веднага нашия гост в студиото, министъра на външните работи Николай Младенов. Г-н министър, добро утро и добре дошли...

Николай Младенов:
Добро утро.
   
Водещ:
 ...в студиото. Какви са измеренията на сигурността? Защо пък сме наистина толкова добри партньори по темата за сигурността? Пресилено ли е да говорим за сателит на Америка по тази тема?

Н. Младенов:
Смешно е да говорим за сателит. Това са едни...
   
Водещ:
Друга терминология?
   
Н. Младенов:

...така, една терминология от времето на Съветския съюз. Все пак ние сме партньори в НАТО със Съединените щати, с всички останали страни - членки на НАТО. На Балканите сме, сравнително отскоро България и Румъния в НАТО, също сме и страни - членки на Европейския съюз. Като такива имаме много какво можем да дадем на нашия регион, защото целият регион, който е на запад от нас между България и Хърватия, има... ако направите един списък от проблемите, които са пред региона, той ще е доста дълъг този списък. Колкото по-дълго време тези страни останат извън, така, рамките на НАТО и на Европа, толкова повече ще се задълбочават проблемите. И нашата работа заедно със съюзниците ни е един по един да помогнем да се премахнат тези пречки пред пътя им към интеграцията.
   
Водещ:
Говорите и за посещението конкретно от вчера, срещата си с г-н Стайнбърг, и измеренията на сигурността на Балканите, а дали присъединяването на страните от Западните Балкани, които пък вие посетихте съвсем наскоро...
   
Н. Младенов:
Да.
   
Водещ:
...трябва да мине през подобряване на двустранните отношения с България? Как мислите, ще бъде ли това условие за...
   
Н. Младенов:
Ами, три са...
   
Водещ:

...тяхното присъединяване и в НАТО, и в Европейския съюз?
   
Н. Младенов:
Три са... Така, три са кошниците, ако мога така да ги нарека, от неща, които трябва да се случат на Западните Балкани. Първото е много сериозни реформи, защото, така, едно от нещата, които установих при посещението ми, е колко много са забавени в много страни вътрешните реформи. Неща, които в България са направени преди години, за които ние дори в момента не се и замисляме, тепърва има да се случат там. Второто е регионалното сътрудничество и помирението с миналото, предвид войните от разпадането на Югославия...
   
Водещ:
Да, добре.

Н. Младенов:
...доста, доста време...
   
Водещ:
Класирате го на второ място.

Н. Младенов:
...да се оправят нещата. И на трето място, това е добросъседските отношения със страните, които вече са в Европейския съюз, и всички съседи. Ако тези три кошници, така, се намерят, така, най-активната политика, която да доведе до тях във всяка една от съседните ни страни, разбира се, че те трябва да бъдат членки на Европейския съюз.
   
Водещ:

Ами, добре е, че...
   
Н. Младенов:
Но аз отказвам да вляза в този дебат, ние поставяме или не поставяме условия...
   
Водещ:
Условия на Македония за членство в Европейския съюз.
   
Н. Младенов:
...да се държим... Извинявайте, но ние сме страна - членка на Европейския съюз. Значи, или се държим като страна - членка на Европейския съюз, или се държим като някаква балканска страна от ХХ век. Дайте си сметка, че процесът на разширяване на Европа ни дава толкова много инструменти, с които ние да защитим и националните си интереси, и да защитим въобще вижданията си по отношение на всичко, колкото България никога в своята история до тоя момент не е имала.
Водещ:
Тоест не приемате тази националистическа позиция, желание за твърдост, някаква, как да кажа, политическа репресивност спрямо Македония например?
   
Н. Младенов:

Аз съм министър на външните работи, не министър на пропагандата. Ако имаше министър на пропагандата, негова работа, щеше да напише нещо на, един лозунг на един плакат и да застане на площада с него. Моята работа е да видя как нещата се случват, а не да седя и да се крия...
   
Водещ:
А защо ви говореше...

Н. Младенов:
...зад фрази.
   
Водещ:
...македонският външен министър на английски? Така ли
трябва?
   
Н. Младенов:
Защото и двамата говорим английски. Какъв е проблемът?
   
Водещ:
Тоест, ако той говори западнобългарското наречие, пък вие български, няма да се разберете, или как?
   
Н. Младенов:
Не, аз не следя хората по езика, по който говорят.
   
Водещ:
Да, няма значение това. Добре. Излишно търся конфликт, така ли?
   
Н. Младенов:
Ами, не, не мога да разбера какво се търси в това на какъв език се говори. В крайна сметка България е признала Македония като независима държава.
   
Водещ:
Първа при това.
   
Н. Младенов:
Няма... първа, няма нужда да го повтаряме това като някаква мантра през цялото време.
   
Водещ:

Да.
   
Н. Младенов:
През всичките тези години сме помагали на Македония, правили сме го най-добросърдечно. Македония иска да бъде член на Европейския съюз. Това е добре и за нас, за нашата икономика, за нашата стабилност и т.н. Постепенно по пътя си към Европа тя трябва да намерение решение на спора с името с Гърция, иначе няма да стане член на Европейския съюз. Разбира се, това не означава, че ние поставяме някакво условие в случая или нещо, ние, напротив, ние си казваме много открито - искаме отношенията между България и Македония да бъдат пример за добросъседство. Кой ни е по-близък в района, в който живеем, от тях, ако погледнете чисто...
   
Водещ:
Да, но, г-н министър...
   
Н. Младенов:
 ...формално?
   
Водещ:
...добросъседството има конкретни измерения...
   
Н. Младенов:
Да.
   
Водещ:

...и Спаска Митрова е пример за конкретен случай с проблем на български...
   
Н. Младенов:
Спаска Митрова е конкретен случай с конкретен проблем на български гражданин. Извън Спаска Митрова има цял дълъг, голям обем отношения между България и Македония. Кога за последен път си зададохте въпроса какво се прави по изграждането на жп връзката между София и Скопие или магистралата, или полети, или икономическото ни сътрудничество, нали? Нека да... Пак ви казвам, нека да се държим като пораснали, а не като деца.
   
Водещ:
Добре. Да ви върна към стратегията по...
   
Н. Младенов:
Да.
   
Водещ:
...сигурността, която е много шумно коментирана в последните дни, и може би и със заместник държавния секретар сте я коментирали вчера, не знам.
   
Н. Младенов:
Не, не сме.
   
Водещ:
Пише ли там нещо за Афганистан, т.е. за нашето участие в мисията, в чужбина, нашите военни, рейнджъри там?
  
Н. Младенов:
Стратегията гледа целия, така, целия дългосрочен обхват на това, което, от което би трябвало да се предпазваме.
   
Водещ:
Понеже сме ангажирани...
   
Н. Младенов:
Едно от които, разбира се...
   
Водещ:
...във, да, мисия зад граница...
   
Н. Младенов:
...е тероризмът. Рискът в Афганистан е сериозен и сега ви обяснявам веднага откъде идва този риск. Той идва от това, че ако ние не успеем заедно с афганистанското правителство да изградим такива институции, такава система за сигурност на Афганистан, която да спре разпространението на радикалния ислям и движението на талибаните и отнеме мястото, където "Ал Кайда" да се развиват, то тези проблеми ще се превърнат в наши проблеми тук, в региона.
   
Водещ:

Да. Не, не, без съмнение е така, това са много хубави тезиси, които вие казвате. Но вчера на вашето място беше военният министър, всъщност вашият наследник на поста Аню Ангелов. Той каза положението в Афганистан се влошава ден след ден. Талибаните взимат превес. Това не е негова измишльотина, това е мнение на световната общност.
   
Н. Младенов:
И какво, да им дадем превес и да си тръгнем, това ли искате?
   
Водещ:
Тоест ние изпращаме нови 70 войници там до края...
  
Н. Младенов:
Ние сме решили отдавна да ги изпратим тези 70 войници. Не само ние, американците изпращат нови 30 хиляди, нали, сравнете ги с нашите 70. 
   
Водещ:
Е, ние 30 хиляди, ние нямаме повече армия, то е 30 хиляди и свършва армията.
   
Н. Младенов:
Въпросът е, че ако ние си даваме сметка за реалния риск, който съществува там, или отиваме там и решаваме този риск, или не знам какво правим. Аз няма да съм човекът и нито това ще е правителството, което просто ще каже дайте, понеже е страшно по света, дайте да се затворим тук, да си седим и да мислим, че страшното няма да дойде при нас. То ще дойде при нас, с нас или без нас.
   
Водещ:
Сферата на сигурността...
  
Н. Младенов:
Затова въпросът е тези проблеми да се решават там, където са възникнали, в Афганистан.
   
Водещ:
Разбрах ви, в тази сфера няма да абдикира България от поетите междусъюзнически задължения.
   
Н. Младенов:
Няма как да абдикира, има и решение на Народното събрание, което ни дава мандат до края на мисията на международните сили. Това решение е прието преди няколко години, България да участва, и това е в националния ни интерес. Всяка друга дискусия би била, така, абдикиране от разбирането за национална сигурност и от националния ни интерес.
   
Водещ:
Каква е позицията ни, г-н министър, по изострянето на конфликта между Израел и Турция, приятелски държави на България?
 
Н. Младенов:
Приятелски държави, да, и двете са много, така, много сериозни отношения има България. За мен това е един изключително, изключително тежък инцидент, който трябваше да се направи всичко възможно да се избегне. Сега, ние това, което неведнъж казахме в последните дни, е, че искаме, първо, международно разследване, за да стане ясно точно какво се е случило, защото сами виждате, информацията е доста противоречива, кой е стрелял пръв, с какво е стрелял и т.н.
  
Водещ:
Имало ли е оръжия, терористи...
   
Н. Младенов:
Имало ли е или не. Второ, веднага, след като се бяха, така, арестувани ли, не знам какъв е точният израз, корабите, аз разговарях с моя колега в Израел и много категорично настоях в най-бързи срокове всички арестувани, които са били по корабите, да бъдат пуснати на свобода, да си тръгнат от Израел, за да се свали част от това напрежение. И тук искам да съобщя нещо, което, не знам, остана може би незабелязано, че всъщност България беше първата страна и доста дълго време, в продължение може би на 24 часа, единствената страна, която получи консулски достъп до нашите съграждани, вашите колеги, които са били на кораба.
   
Водещ:

Да.

Н. Младенов:
Третото, което е неоспоримо, е, че трябва да се намери някакво решение, което да осигурява в ивицата Газа, въпреки че тя продължава да бъде под контрола на "Хамас", достъп на хуманитарни стоки, хуманитарни материали. Дали това ще стане чрез...
   
Водещ:
Това обаче израелците не дават, те не разрешават такъв достъп.
   
Н. Младенов:
Да, защото има тази блокада, която е наложена. Но в рамките на...

Водещ:
А ще послушат ли еврокомисията, призивите да се отворят за хуманитарна помощ... окупираната територия?
   
Н. Младенов:
Надявам се, че ще послушат, защото положението, да се казва,че в Газа няма криза, е малко абсурдно. Трябва да има достъп както хуманитарен, така и за хранителни стоки, и други неща, от които се нуждаят. Сега, същевременно нека не забравяме, че всички тези ракети, които през годините бяха изстреляни от Газа към Израел, над 10 хиляди до този момент, в голямата си част са произведени от такива неща, които смятаме, всеки от нас смята, че не може да произведе оръжие от тях. Но трябва да се намери някакъв баланс, в който да стигат хуманитарни стоки до хората в Газа, но не това да се превръща в заплаха за сигурността на Израел. Възможен е такъв баланс.
   
Водещ: 

Най-трудно се правят, за да приключим само темата, прогнози за бъдещето и особено за военен конфликт, е най-опасна тази тема. Но прогнозирате ли още изостряне? Турция вече каза, че ще има следващи хуманитарни мисии, само че придружени от турски самолети. Какво ще стане, ако тръгнат турски самолети към Израел?
   
Н. Младенов:
Не искам да си мисля какво ще стане и не искам да го говоря по телевизията, защото задължението на всички ни в момента трябва да бъде да се намали напрежението в конфликта, а не да се изостря допълнително. Всяко допълнително изостряне на конфликта в момента ни отдалечава от въобще възможността да има, така, тези бегли наченки на някакви чрез посредници разговори в момента между Израел и палестинците. Колкото повече се отдалечаваме от момента, в който палестинците и израелците ще седнат на една маса и заедно ще говорят за проблемите, които имат, толкова повече влошаваме положението в момента.
   
Водещ:
А това е поредното отдалечаване, това е пример за осуетяване на преговорите.
   
Н. Младенов:
Значи, тази риторика, която в последните дни се чува отвсякъде, доста агресивна, доста, така, рязка, със сигурност не помага в момента. И се надявам, че в най-скоро време тя малко ще се успокои, защото иначе рискуваме голямата картина.
   
Водещ:
Израел да изпадне в изолация възможно ли е със своите действия и също агресивна риторика?
   
Н. Младенов:
Ами, мисля, че...
   
Водещ:

Или тя отдавна вече изпада във...
   
Н. Младенов:
...доста е сложно положението на Израел в момента. Но ако се предприемат определени действия по осигуряване на хуманитарен достъп до ивицата Газа, както се взе и решението да не се търси наказателна отговорност от хората, които са били на корабите, това частично ще успокои положението.
   
Водещ:

Аз подозирам, г-н Младенов, че може би ви е омръзнало да ви питат колегите за изграждането на елементи на противоракетния щит на територията на България, но няма как все пак да не кажем няколко думи за това...
   
Н. Младенов:

Не, не ми е омръзнал въпросът.
   
Водещ:

...макар че срещата в Лисабон е чак есента, има време дотогава. Но какво прави България, само декларира желанието си, че иска елементи на ПРО съоръжения, или прави и нещо конкретно?
   
Н. Младенов:
Прави това, което правят всички страни в НАТО в момента.
   
Водещ:
Искат ракетен щит.
  
Н. Младенов:

Това, което правим, е дискусията, за да може да стане ясно точно как ще изглежда тази система. Това още не е ясно. Не знам, значи, по какъв начин да го обясня, за да разберат хората веднъж завинаги, че не става въпрос за някой, да докараме един камион, нещо, което да се сложи някъде в България...

Водещ:
Ракети срещу други ракети.
   
Н. Младенов:
. . . някъде в България. Ракети срещу други ракети. Става въпрос за една доста сложна и техническа дискусия за това как да изглежда тази система, която трябва да приключи в Лисабон. Веднъж след като тя приключи в Лисабон и се вземе решение, живот и здраве - да, противоракетната отбрана на Европа е една от мисиите на НАТО, тогава вече започват и разговорите, и действията по конкретното разполагане на различни елементи. А за какви елементи говорим е доста също предварително в момента да се коментира, защото има американски елементи, има френски, има италиански, има британски и т.н.
   
Водещ:
И да чуя, пропускате още нещо. . .
   
Н. Младенов:
Кое?
   
Водещ:
 Руските. Нищо не казвате. . .
 
Н. Младенов:   
Да, защото първо трябва да решим ние, в НАТО, дали ще го правим това. После ще си говорим с Русия по тези въпроси.
   
Водещ:
Ама нали знаете, че руснаците искат да сложат на наша територия ракети. . .
   
Н. Младенов:
Не, аз просто ще ви помоля и вас, и всички ваши колеги, първо, имайте малко достойнство, когато коментирате тези неща, национално достойнство, и второ - проявявайте малко разум. Това, че някакъв генерал в Русия е казал нещо. . .
   
Водещ:
Руски.
   
Н. Младенов:
. . . не значи, че трябва да скачаме тук. Сега, дайте си сметка малко. . .
   
Водещ:
Тоест как оценявате идеята му, като какво? Какъв е този генерал?
   
Н. Младенов:

Смешна и незначителна.
   
Водещ:
Говори смешки генералът.
   
Н. Младенов:

България е член на НАТО и решава тези си проблеми в НАТО. И ако смятате, че като държава ние трябва да коментираме всяко изявление на всеки, който каже нещо по света, нали, просто имаме различно разбиране за държава.
   
Водещ:
Категорично значи това са абсолютно несъвместими идеи, никакви руски ракети, никакви руско-натовски форма на разговори? Това няма да е. . .
   
Н. Младенов:
Не, не, не става. . .
   
Водещ:
. . . по отношение между България и. . .
   
Н. Младенов:
. . . не става въпрос за това. Става въпрос за. . .
   
Водещ:
 . . . и Русия.
   
Н. Младенов:
Значи, между НАТО и Русия има разговор по въпроса за противоракетната отбрана.
   
Водещ:
И част от него това не може да бъде?
   
Н. Младенов:
Ние сме в НАТО. Къде сме - в НАТО или във Варшавския договор?
   
Водещ:
Е, в НАТО сме.
   
Н. Младенов:
Ако не сте забелязали, отдавна сме в НАТО.
   
Водещ:
Известно ми е.
   
Н. Младенов:
И затова тук решаваме нашите проблеми. Значи, първо, ние трябва да изградим нашата натовска концепция. За 68 път ще го кажа - до Лисабон ние трябва да приключим разговора в НАТО имаме ли противоракетна отбрана или не, след което да направим разговора си с Русия, да видим по какъв начин Русия се включва към тази система, как се интегрират нашите две системи, защото те са технологично, концептуално може би различни. Това са доста специализирани въпроси. Има как да стане това, но това изисква едно много сериозно политическо решение. Ние не искаме да разполагаме натовски ракети в Русия. Искаме да си направим нашата система, на нашия съюз, който нас ни защитава, и да го направим заедно с Русия, така че и ние, и те да сме защитени от една заплаха, която е обща.
  
 Водещ:
А тогава как ще окачествите бъдещите, така, притеснения за влошаване на отношенията между Москва и София по тази тема?
   
Н. Младенов:
Мен ме интересува. . .
   
Водещ:

Това интересува ли ви?
   
Н. Младенов:
Мен първо ме интересува сигурността на България, първо ме интересува ние по какъв начин осигуряваме нашата енергийна ефективност, по какъв начин осигуряваме нашата национална сигурност, по какъв начин осигуряваме нашите приоритети. Дайте върху това да се съсредоточим.
   
Водещ:
Да, добре.
   
Н. Младенов:

    Нека да спрем да мислим какво мислят останалите.
   
Водещ:
Какво мисли Русия или какво мисли Москва. Добре, ако трябва да обобщим само тази тема, можем да кажем, че България видимо в новия си мандат, вашето правителство, води по-проамериканска и по-пронатовска политика, отколкото е водило предишното правителство. Мога ли така да кажа?
   
Н. Младенов:
Не, мисля, че няма, в това отношение няма различно. . . Това, което бих казал, е, че може би води по-силна пробалканска политика. Но по отношение на ангажиментите, които имаме в НАТО, в Европа, в отношенията ни със Съединените щати в стратегически. . . така, стратегически погледнато, ангажиментите, които България има в момента, и тези, които преди е имала, са горе-долу в същия обем. Нека да не забравяме, че предходното правителство удължи мандата на българското участие в Ирак, въпреки че беше заявило, че ще оттегли войските. Удължи ги доста дълго време. Пое и ангажимента ни в Афганистан по-предходното правителство. Така че това са натовски. . . Тук не става въпрос за. . .
   
Водещ:

Казахте, че не може да абдикира държавата от своите приоритети. . .
   
Н. Младенов:

Ами, да, затова не става въпрос за проамериканска или про някаква друга позиция. Става въпрос за това по какъв начин ние изпълняваме нашите ангажименти в НАТО, в Европейския съюз, които имаме, защото те са в наш интерес, те не са в интерес на някой друг. Оттам нататък, извън тези ангажименти, как използваме инструментите на НАТО и инструментите на Европейския съюз, за да постигаме това, което е важно за страната ни - да има мир в Балканите, постепенно да се интегрират всички тези страни в Европа, в НАТО, за да има по-малко граници, за да има по-малко проблеми.
   
Водещ:
Да, да падне Шенген.
   
Н. Младенов:
Това са задачите, които ние трябва да решаваме.
   
Водещ:

Да паднат визите за Америка.
   
Н. Младенов:

Точно така.
   
Водеща:

А за визите за руснаците исках да попитам аз.
   
Водещ:

Не, за руснаци не питай. . .
   
Н. Младенов:
Не, за руснаците визите. . .
   
Водеща:
От туристически. . .
   
Н. Младенов:
Това, което ще ви кажа, е, че на бюрото ми в момента седи една проектна заповед за много сериозно облекчаване на визовия режим както за Русия, така и за Молдова, и за Украйна, и за Беларус. Това е нещо, което аз поисках преди време. Отне доста време да се разработи, защото е сложен документ. И се надявам, че в рамките на следващите дни - или днес, или в понеделник най-късно, ще може да го обявя публично и всички ще видят конкретното изпълнение на ангажимента на правителството да има по-облекчен достъп до България, за да може да има и повече туристи, живот и здраве, тази година.
   
Водеща:

Да, защото сега, напротив, случило се е обратното, те не могат да кандидатстват онлайн, таксата е станала по-висока, сегашната. . .
   
Н. Младенов:

Не, те могат да кандидатстват и сега, но просто системата, която наследихме, в момента не е най-ефективната. Моята задача е да направим такава система, която да позволява да има. . . всеки кандидатстващ за виза да има най-големия брой възможности къде и по какъв начин да си подаде визата и съответно да има най-вече облекчения. . .
   
Водеща:
Но няма да отпаднат визите?
   
Н. Младенов:
Няма как, за съжаление няма как да отпаднат, при положение че имаме общ визов режим на Европейския съюз. Постепенно ще отпаднат. Сега отпадат за Босна и за Албания, живот и здраве, до края на годината. Това е нещо, което вчера или онзи ден в Сараево дискутирахме. Надявам се, че в скоро време ще има и тази визова либерализация както за Украйна, така и за Русия, и т.н. Но на момента това, което ние можем да направим, е максимално, в рамките на общите европейски изисквания, да ги намалим до такава степен, че да няма пречки пред това по-голям брой руски, молдовски, украински, беларуски туристи да дойдат на нашето Черноморие.
   
Водеща:
Разбира се, то ще е в полза на туризма.
   
Водещ:
Добре, да приключим нашия разговор с няколко блиц въпроса от текущите на Министерството на външните работи задачи. В средата на годината разбрахме, че изтича мандатът на 30 наши посланици по целия свят. Всички ли 30 ще ги смените?
   
Н. Младенов:

А, не, на някои места ще останем на временно управляващ поради бюджетни съображения, защото предвид съкращенията, които трябва да направим в разходите тази година, не можем да си позволим това да стане навсякъде.
   
Водещ:
Дали актуализацията на бюджета, финансовата криза, проблемът на държавата да се справи с приходите в бюджета и финансовите проблеми на България, дали ще ви накарат да преосмислите позициите си по-бързо по тази стратегия за чуждите посолства? Това също е много често коментирана тема.
   
Н. Младенов:
Посолствата ни в чужбина?
   
Водещ:
Да, много често коментирана тема -кои ще съкратите, всеки пита кои посолства си отиват? Пък вие винаги казвате има време.
   
Н. Младенов:
Да, ще има съкратени посолства. Винаги така казвам, защото това не е лесен процес.
   
Водещ:
Разбирам.
   
Н. Младенов:
Значи, това не е просто да кажеш дърпаш шалтера и изведнъж всичко спира. Доста сложен процес е, защото ако в един момент се реши да се открие отново посолство, това ще стане два пъти по-скъпо и два пъти по-сложно. Затова сме толкова внимателни в този анализ. Но че съкращения ще има в системата, че те са неизбежни - както на посолства, така и вероятно и на щатни бройки в посолствата, това е неизбежно. Просто при тези финансови рамки, които в момента съществуваме, не може да продължим по този начин.
   
Водещ:
Известно е, че г-н президентът ще събере край Правец на годишната традиционна среща нашите посланици. Темата тази година каква е, за какво ще си говорят те? Вие ще бъдете там.
   
Н. Младенов:
Ами, не мога да ви кажа точно каква е темата, но аз също ще бъда на срещата, да.
   
Водещ:
Рутинна годишна среща, така ли?
   
Н. Младенов:
Да, това е годишната среща на президента с дипломатическия корпус, да.
  
Водещ:
С дипломатическия корпус на България по света, нищо любопитно. Добре, защо помолихте, г-н министър, медиите да говорят по-малко за сомалийските пирати и за нашите задържани моряци?
   
Н. Младенов:
Защото за разлика от това, което се вижда по кадрите на телевизията, проблемът с пиратите не е само в едни бедни хора на едни бързи лодки, които отиват и хващат едни кораби. Става въпрос за доста добре организирани мрежи, които следят не само в България, по цял свят информацията, която излиза в публичното пространство.
   
Водещ:
Защото в противен случай би било малко нелогично бедните хора с бързите лодки, както ги наричате, да не могат да се опълчат срещу "Аталанта" и цяла "Аталанта", цяла мисия нищо да не може да направи срещу няколко там или може да са стотици хиляди.. . колко са тия пирати?
   
Н. Младенов:
Не, те не са няколко, те са няколко клана, ако може така да ги наречем, в различни гладове.
   
Водещ:
И няма световна сила, която да им влияе.
   
Н. Младенов:
Ами не знам как, ако се опитате да си го представите коридора, който "Аталанта" охранява, който е някъде около 700 километра дълъг и около 200 километра широк, опитвате ли се, така, да си представите размерите, за които става въпрос. . .
   
Водещ:
Огромно, добре, и там са се разположили пиратите.
   
Н. Младенов:
Това е един коридор, който от едната му страна е Сомалия, от другата му страна е Йемен. И тези лодки, аз това съм го виждал в брифинги още в Министерството на отбраната, когато ходехме в операцията "Аталанта" да се запознаем подробно с какво те правят, не можеш да ги видиш, докато те фактически не се качат на кораба. Затова препоръките на операцията. ..  когато там присъстват военни кораби, хеликоптери и т.н., те намаляват риска. Те не могат 100 процента да го гарантират. Затова препоръката на операцията "Аталанта" беше всеки кораб, който минава през залива, да има в рамките на кораба една паник стая, в която. . . Защото проблемът какъв е в момента? Проблемът е, че когато пиратите се качат на кораба и някои искат да. .  . военните искат да дойдат да направят операция, за да приключат казуса, те обикновено са взели хората за заложници.
   
Водещ:
Така е, да, опасно.
   
Н. Младенов:
Т.е. ако отделиш моряците от пиратите физически, можеш да направиш операция, за да освободиш хората.
   
Водещ:

Заключват се в стаята и чакат помощ.
   
Н. Младенов:
Да, идеята е да се заключат в стаята, да могат да имат там храна, вода и т.н. И може би се смеете, но това е. ..

Водещ:
Не, звучи ми малко. . . като "Карибски пирати" ми звучи. Но няма ли. . .
   
Н. Младенов:
Ами, знаете ли, светът не е. . . светът за съжаление не е това, което ние си мислим, че е.
   
Водещ:

Не, говорим за високи технологии, за балистични ракети, за нова технология, американски щитове, а тия пирати безчинстват там по морето.
   
Н. Младенов:

Ами да, и винаги е имало пирати. Ами да, винаги е било така и винаги е имало високи технологии. И винаги ще се опитваме да се справяме. . .
   
Водещ:
Тоя ракетен щит натам го насочете, да оправи сомалийските пирати, не. . .
   
Н. Младенов:
Добре, ще им кажа.
   
Водещ:

Кажете им. Накрая, само от любопитство, да чакаме ли високопоставени личности на посещение в България? Кой ще дойде в скоро време?
   
Н. Младенов:
Какви високопоставени личности?
   
Водещ:
Ами кажете вие - президенти, министри, някой ще идва ли в България в скоро време?
   
Н. Младенов:
Ами, със сигурност има, ама в момента ме хващате малко неподготвен. Не знам кой идва.
   
Водещ: 
Да чакаме ли някой много важен представител на света?
   
Н. Младенов:
Представители на света ще идват редовно в България и ще са много важни.
   
Водещ: 
Не, идват редовно, няма да кажете имена. Аз ще ви кажа - Бенямин Нетаняху щял да идва.
   
Н. Младенов:   
    
Ами, може да е по плановете някъде, не мога да кажа.
   
Водещ:
Някъде по плановете. Добре, благодаря ви.
   
Н. Младенов:
Днес със сигурност мога да ви кажа, че тук е палестинският министър на труда.
   
Водещ:
Ами ето, това е новина, можете да кажете.
   
Н. Младенов:

Ако това ви успокоява, че има важни хора, които идват в България, идват.
   
Водещ:
Николай Младенов, министърът на външните работи, в нашето студио. Благодаря ви, че станахте рано и че бяхте наш гост.
  
Н. Младенов:
Благодаря ви и аз.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация