Българско участие във фестивала на интердисциплинарните изкуства „Спекулум Артиум”
23 Септември 2025 Новини
Фондация „Колективът” от България взе участие в международния фестивал на новите и интердисциплинарни изкуства „Спекулум Артиум”, провел се от 17 до 20 септември т.г. в град Търбоуле.
Неправителствената ни организация се представи с проекта „Реките на хората: въобразяване на градски брегове”, част от по-мащабната инициатива „Реките на града”, обхванала досега София, Русе, Велико Търново, Габрово и Стара Загора. По-конкретно, посетителите на фестивала в североизточния словенски град имаха възможността да наблюдават инсталация, посветена на река Янтра в Старата столица. По този повод в каталога на „Спекулум Артиум”`25 се посочва, че българският град е „белязан от богати културни пластове и комплексно обществено преплитане”. Целта на интервенцията е със съживяването на изоставеното пространство край бреговете на Янтра урбанистичната празнота да се превърне в „жизнена и интерактивна зона, която възхвалява екологичната осъзнатост, културния диалог и обществената включеност”.
Творческата инсталация в рамките на фестивала е съчетание между архитектурни елементи, звук, визуални прожекции и фотография, с които се създава временно културно пространство. Основният стълб на проекта е документацията, опосредствана с инструментите на виртуалната реалност. За екосъобразния характер свидетелства и крайбрежната сцена, изградена от рециклирани материали, а цветните текстилни панели и екрана за прожекции допринасят за уникалното аудиовизуално преживяване.
Обществената ангажираност на пърформанса се изразява най-вече с включването на представители на ромската общност и други малцинствени групи в България. Наред с младежи от региона, те са участвали в работилници под егидата на културната организация „ТАМ”. Гостуването на инсталацията в Словения бе съпътствано от кратка презентация под наслов „Съживяването на крайбрежието чрез изкуството и технологията”. С помощта на цифровата технология авторите се стремят да създадат у публиката убеждението, че „изкуството е не само визуален спектакъл, но също така и средство за приобщаване и осъзнаване”.
Фондация „Колективът”, „Домът на работниците” в града-домакин на фестивала и Университът за изкуство и дизайн „Мохой-Над” (MOME) от Будапеща съорганизираха на 18 септември т.г. творческа работилнициа за изследването и преосмислянето на една от емблематичните забележителности в Търбоуле – едноименната му топлоелектроцентрала с най-високия индустриален комин в Европа. 20-те участници обсъждаха подходи за свързването на местното наследство с визии за бъдещето. Събитието бе част от проекта Danube Dance Alliance, подкрепящ по-широката визия за издигане на съвременния танц в Дунавския регион чрез междуотраслови партньорства, иновации и включването на местните общности в пет града. През 2026 г. това трябва да доведе до трансгранична танцова продукция, чиято премиера ще бъде именно под „Комина”.
17-то издание на „Спекулум Артиум” бе организирано от Общинското предприятие за култура „Дом на работниците” в Търбоуле, домакинствайки в рамките на четири дни общо 22 творци и колективи от Словения, Испания, България, Франция, Португалия, Сърбия, Австрия, Румъния и Италия.
-------------
Снимки: Speculum Artium; www.kolektiv.bg
