Артистът Ясен Василев ще гостува на фестивала CoFestival в Любляна
29 Ноември 2021 Новини
Ясен Василев е българският участник в 10-то, юбилейно издание на Международния фестивал на съвременния танц „CoFestival”, който се провежда в Любляна от 25 ноември до 2 декември 2021 г. Младият поет, драматург и хореограф ще се представи със спектакъла „Невъзможни действия” на 29 ноември (понеделник) в 19 ч в зала „Катедрала” на Центъра за градска култура „Кино Шишка”.
В представлението 10 изпълнители – участници в петдневното ателие на Яс. Василев по танц в Словения, изследват границите и възможностите на тялото, нарушавайки съзнателни навици в движенията. В каталога на фестивала пърформънсът е представен като „търсене на възможни решения от изпълнители и зрители, пренасяне на въображението извън зоната на комфорта и осигуряването на реална алтернатива на невъзможното”.
„Невъзможни действия” е първата българска вариация на магистърския проект – физическото соло „Нутрикула” (2015 г.), с който авторът е завършил театралната академия в Шанхай. Той е фокусиран върху политиките на танца и вече е представен в Китай, Португалия, Испания, Литва, Тайланд и Норвегия под формата на ателиета, солови и колективни пърформанси за различни изпълнители.
Яс. Василев се завръща в Словения малко повече от година, след като тук бе удостоен с наградата на 35-ия литературен фестивал „Виленица” и Централноевропейската инициатива за млади писатели от региона на ЦИЕ.
Той е вече автор на четири стихосбирки и четири пиеси, за някои от които е спечелил наградата на публиката на фестивала „София: поетики” (2010 г.). От 2018 г. работи с хореографа от Белгия Есан Хемат, а междувременно съосновава неформалната платформа на писатели и артисти „Драма Пакт”.
Български изпълнители участват по традиция в „CoFestival” от създаването му през 2012 г. В миналогодишното му виртуално издание страната ни бе представена от мултидисциплинарния артист Иво Димчев.
Спектакълът на Яс. Василев тази вечер е с вход свободен, като в замяна зрителите се приканват да дарят „2 евро за култура”. Събитието се провежда при спазване на противоепидемичните мерки, вкл. т.нар. условие PCT, с представянето на личен документ при влизане.
Информация за „Невъзможни действия” и програмата могат да бъдат намерени на сайта на фестивала: https://cofestival.si/2021/program/.
През тази година проявата се организира от „Номад – танцова академия на Словения” и „Кино Шишка” с подкрепата на Европейската мрежа на танцовите компании EDN, Министерството на културата на Словения, Община Любляна и Програма „Творческа Европа” на ЕК.