Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна и Южна Америка

Допълнителна информация

Новини - Унгария, Будапеща, Посолство на Република България

Унгария, Будапеща, Посолство на Република България

Церемонията по отдаване на почит на 11-и хусарски полк в Сомбатхей

22 Юни 2026 Новини

На 21 юни 2026 г. в Сомбатхей, Унгария, се състоя церемония по отдаване на почит на 11-и хусарски полк, на която официален гост беше посланик Мария Ангелиева. Посланикът на Република България в Унгария и служителите на българската дипломатическата мисия традиционно са канени и участват в ежегодните възпоменателни церемонии, тъй като последният почетен шеф (титулярен собственик) на 11-и хусарски полк е бил българският цар Фердинанд I. По време на събитието посланик Ангелиева беше придружена от г-н Людмил Илиев, завеждащ Политическата служба на Посолството на Република България в Унгария.

Церемонията беше организирана от Асоциацията за съхраняване на традициите на 11-и хусарски полк и се състоя на територията на бившите казарми на полка, където се намира и мемориалът на загиналите военнослужещи от 11-и хусарски полк през Първата световна война.

Посланик Мария Ангелиева отправи приветствие към присъстващите и поднесе венец пред паметника от името на Посолството на Република България в Унгария. В своето слово тя подчерта дълбоките исторически връзки между България и Унгария, като изтъкна, че днес двете държави са близки партньори и съюзници в Европейския съюз и НАТО, обединени от общи ценности и стремеж към мир, сигурност и сътрудничество. Българският посланик използва възможността да поздрави Асоциацията за съхраняване на традициите на 11-и хусарски полк, нейния председател г-н Ищван Дреновац, както и присъстващите потомци на хусарите от Сомбатхей за тяхната всеотдайна работа по съхраняването на историческата памет и традициите на полка. Посланик Ангелиева подчерта, че опазването на общото историческо наследство има съществено значение за укрепването на взаимното разбирателство между нашите народи. В заключение тя отбеляза, че през 2024 г., 76 години след смъртта му, беше изпълнена последната воля на цар Фердинанд I и той намери вечен покой в семейната крипта на двореца „Врана“ край София.

След официалната част на церемонията тържествата продължиха с посещение на запазената сграда на някогашните казарми, в която е подредена музейна експозиция с артефакти от Първата световна война, униформи, медали, исторически фотографии, картини и лични вещи на военнослужещи от 11-и хусарски полк. Програмата включваше и богата културна част с изпълнения на военни и фолклорни песни под съпровода на традиционния унгарски инструмент хърди-гърди, както и демонстрации на традиционни конни умения, сред които езда, конен бой, стрелба с лък и фехтовка на кон.

Полкът е създаден през 1762 г., а през 1769 г. получава името Секейски граничен хусарски полк. През 1850 г. той е преобразуван в 11-и хусарски полк. След няколко смени на гарнизона, през 1889 г. полкът е преместен в Сомбатхей, в новопостроените тогава казарми. През 1921 г. е прехвърлен в Кестхей, а по-късно  разформирован.

В началото на ХХ век полкът получава нов почетен шеф в лицето на българския княз Фердинанд I, който в младежките си години е служил няколко години в неговия състав. След като българският монарх става негов титулярен собственик, полкът е наречен „11-и Императорски и Кралски хусарски полк на Н.Ц.В. княз Фердинанд“, а по-късно е преименуван на „Фердинанд I, цар на Българите“.

Допълнителни снимки

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация