Конференция за индустриално, университетско и изследователско сътрудничество и обмен Китай-ЦИЕ 2025
15 Септември 2025 Новини
На 12 септември 2025 г. в гр. Нандзин, провинция Дзянсу се проведе четвъртото издание на Конференцията за индустриално, университетско и изследователско сътрудничество и обмен между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). От китайска страна в конференцията участваха вицегубернатора на провинция Дзянсу г-н Джао Ян, зам.-генералния директор на Департамента за международно сътрудничество на Министерството на науката и технологиите на Китай г-жа Уан Сяо, генералния директор на Департамента за наука и технологии на провинция Дзянсу г-н Сю Гуанхуей и др.
В своето изказване генералният консул на България в Шанхай Владислав Спасов посочи, че за 2024 г. проектите по програми за двустранно сътрудничество и мобилност между България и Китай са в области като астрономия, химия, органична химия, металургия, геодезия и икономика. Те продължават да се изпълняват. Общото финансиране за тях е приблизително в размер на един милион евро. В края на 2025 г. предстои от Фонд “Научни изследвания” да бъде обявена нова конкурсна сесия за двустранни проекти по програми за мобилност България-Китай.
Участниците от китайска страна подчертаха значението на държавите от ЦИЕ като партньори на Китай в науката и технологиите. Откроиха в тази връзка ролята на Центъра за трансфер на технологии Китай-ЦИЕ (Jiangsu S&T Exchange Center with Foreign Countries) и заявиха дългосрочния ангажимент на Китай към политиката му за отваряне и реформи на страната.
В рамките на конференцията, Нов български университет и компанията Jiangsu Weiteli Motor заявиха намерения за реализиране на съвместен проект за изследване и развитие на моторна система със синхронно задвижване с постоянни магнити с висока мощност.
