Mинистърът на иновациите и растежа Даниел Лорер беше на посещение във Вашингтон
17 Юни 2022 Новини.jpg)
По време на посещението си във Вашингтон на 14 юни министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер участва в кръгла маса, организирана от Американската търговска камара, и се срещна в Държавния департамент с Дерек Хоган, изпълняващ функциите на помощник държавен секретар. По време на срещите си министър Лорер бе придружаван от посланик Георги Панайотов.
В рамките на кръглата маса министър Лорер обсъди с представителите на американски компании, академични и научни среди, Департамента по търговия възможностите за развитие на двустранната търговия и привличането на американски инвестиции в България. Той посочи с удовлетворение, че САЩ е сред водещите търговско-икономически партньори на България. Акцентира върху възможностите за привличане на инвестиции във високотехнологични производства, научно-изследователска и развойна дейност, автомобилостроенето, енергийната сигурност, изкуствения интелект.
Сред обсъдените теми бяха развитието на сегмента на автономни автомобили и свързаните с тях развойна и приложна дейност, както и възможностите за сътрудничество с научно-технически институти в страната ни, в т.ч. и с центъра за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) в София. В сферата на автомобилостроенето беше обсъдена технология за съхранение на водород и водородно-електрически станции за зареждане на автомобили.
Участниците дискутираха и енергийната сигурност, вкл. възможностите за извличане на редки метали от лигнитни въглища в комплекса "Марица-изток", ускоряването на доставките на втечнен природен газ, съхранението и преноса на водород, модернизацията на газохранилището в Чирен, преноса на газ по р. Дунав.
Теми на дискусията бяха още потенциалното сътрудничество в сферата на молекулярната биология, аерокосмическите изследвания, както и възможността страната ни да се превърне в трансферна локация за региона на ЦИЕ за пратки от Азия за Европа.
От страна на участниците бе изразено желание за продължаване на диалога по конкретни проекти и инициативи. В краткосрочен период се планира да бъде изпратена научна делегация в България на Центъра за технологичен трансфер и комерсиализация на патенти на Virginia Commonwealth University, както и да бъдат организирани търговски мисии на щатско ниво, в партньорство с Организацията за международно сътрудничество на отделните щати (SIDO) и с Департамента по търговия на САЩ.
Сред участниците в кръглата маса бяха представители на компаниите Pangea Carbon Capture, Intel, FedEx, Sierra Nevada Corporation, Corban Energy Group Corp., New Alternative Energy Group, G&G Technologies Inc., Waymo, Rivian, както и представители от научните и академични среди - National Science Foundation, Southeastern Universities Research Association, Johns Hopkins University, University of Central Florida.