Концерт на Софийската филхармония в залата на Филхармонията на Република Северна Македония в Скопие
14 Март 2023 Новини
На 11 март 2023 г. беше изнесен концерт на Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор в залата на Филхармонията на Република Северна Македония в Скопие, дирижиран от министъра на културата на България Найден Тодоров. Същият беше под наслов „Новата класика” и включваше музика с произведения от филми като „Карибски пирати”, „1492: Завладяването на Рая”, „Мисията”, „Хари Потър”, „Индиана Джоунс” и „Междузвездни войни”. По думи на министъра на културата Найден Тодоров „след 50, 80, 100 години произведенията на Джон Уилямс, Енио Мориконе, Ханс Цимер и Дмитрий Шостакович ще бъдат символ за класическа музика”. С десетминутни аплодисменти публиката в залата на филхармонията в Скопие изрази своето възхищение от изнесения концерт. Бяха поднесени букети с цветя на диригента от името на българския посланик Ангел Ангелов и директора на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева.
Преди концерта министърът на културата посети пресклуба на БТА в града и новите помещения на Българския културно-информационен център в Скопие, където разгледа изложбата „Дипломация и изкуство” .
По време на срещата в пресклуба посланик Ангел Ангелов получи сертификат „Бетеанец завинаги”от генералния директор Кирил Вълчев по случай 125 години от създаването на БТА.