Четвърти фестивал на България, посветен на празника на розата
17 Май 2018 Новини
Фестивал на България, посветен на празника на розата, се проведе за четвърта поредна година на 12 и 13 май в парка Кейо Флорал Гардън „ANGE” в Токио.
Тазгодишното издание на проявата бе посветено на Българското председателство на Съвета на ЕС.
По време на фестивала бяха представени две фотографски експозиции от художествения фонд на ДКИ - „БЪЛГАРСКИТЕ ГРАДОВЕ - ДРЕВНОСТ, КОЯТО ЖИВЕЕ“и „БЪЛГАРСКИ ПАМЕТНИЦИ ПОД ЗАКРИЛАТА НА ЮНЕСКО“, както и мъжки и дамски носии, предоставени от посолството. Гостите имаха възможността да се запознаят и с български бродерии, предоставени от Ирен Ямами и колекция от народни български вълнени чорапи, предоставени от японската художничка Чикако Сато. Ирен Ямами и Чикако Сато проведоха в двата дни и семинари за българска бродерия и за направа на мартеници.
Програмата на фестивала включваше също концерти на самодейните японски фолклорни състави ”КОГА” – за български фолклорни танци и на фолклорната група „Лиляна“ – за български народни песни. Те представиха богата програма от български народни танци и хора от различни региони, народни песни от репертоара на „Бистришките баби“ и други популярни народни песни от Шопския регион, Родопите и Пиринския край. Специални гости и участници във фолклорната програма на фестивала бяха 4-ма представители от ансамбъл „Добруджа“: Рая Цанкова (18 г.), Моника Раданова (16 г.), Венци Николов (17 г.) и Стилиян Нейков (17 г.), гостуващи в Япония по покана на „КОГА“.
Изпълненията на ансамблите бяха придружени с представяне на отделните фолклорни райони в България и особеностите на българските народни хора и фолклорна музика и песни.
Акцент на събитието бе участието на Цветелина Илиева - „Царица-Роза 2017“ от Казанлък, по покана на организаторите. В рамките на фестивала тя отправи приветствие към присъстващите, като ги покани да посетят България и празника на розата в Казанлък.
В рамките на фестивала се проведоха два семинара: на 12 май от 12:30 ч.: “Българските паметници на световното културно наследство и българското кисело мляко“ с лектори Илияна Костова, културен аташе в посолство на България в Япония и Николай Падарев, представител на международния отдел на корпорация „Мейджи“, и на 13 май от 12:30 ч.:„Пътуване с влак в България“ с лектор Джун Ширакава, пътуващ японски писател.
Посетителите на фестивала имаха възможност да опитат българска кухня и да закупят традиционни сувенири от България.
ПосланикБорислав Костов отправи приветствие към присъстващите, като потвърди желанието за по-нататъшно сътрудничество и съвместни бъдещи прояви за повишаване на видимостта на Българя в Япония.В словото си дипломатът ни обърна внимание на символиката на логото на Българското председателство и девиза на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Фестивалът бе посетен от над 1500 гости.