Парад на България в Чикаго по случай 24 май
22 Май 2024 НовиниНа 19 май т.г. в чикагското предградие Елк Гроув Вилидж се проведе за трета поредна година Парад на България по случай 24 май и събор на българската общност, който събра над 5 хил. наши сънародници.
Събитието беше организирано от Българската асоциация за обмен на изкуство и култура, с финансовата подкрепа на българските бизнеси и под патронажа на ГК-Чикаго и община Елк Гроув Вилидж. През последните три години парадът на България се утвърждава като най-масовото културно събитие на българската общност в Америка. Събитието се превръща в символ на умението на различни, а често пъти и конкурентни българските организации, да се обединяват в името на каузата по отстояване на българските език, култура и идентичност.
Тази година Парадът на България събра близо 30 организации на българската общност, включително почти всички български неделни училища, културни центрове, ансамбли и др. Парадът беше воден от знаменосци от Българо-американската полицейска асоциация. Официални лица на парада бяха Мария Папас, ковчежник на област Куук и Антъни Фераро, регионален директор на сенатор Майк Браун (Индиана), които се обърнаха към присъстващите с приветствия.
По време на моето поздравително слово информирах обществеността за две инициативи на ГК-Чикаго, както следва: започналите преговори с местните власти писменият изпит за шофьорски книжки (непрофесионални) да може да се държи на български език в щата Илинойс; както и започнали разговори със заинтересовани лица с цел преиздаване на книгата на Алеко Константинов „До Чикаго и назад“ на български и английски език (книгата е изчерпана от тираж в САЩ от години).
По време на парада направи впечатление присъствието на родолюбиви българи от „Асоциацията на българите в чужбина – 681“, които пристигнаха специално за събитието от Индианополис, Индиана. Също за първи път в парада се включи и новосформираната в края на 2023г. Македоно-българска фондация „Гоце Делчев“, Чикаго, приложени снимки.
Парадът продължи с близо 6 часов фестивал на българската общност, като в програмата се включиха фолклорните състави и децата от българските училища. Специален гост на фестивала беше звездата на българската естрадна музика, Йорданка Христова.
Събитието беше широко отразено в националните и регионални медии в България и САЩ.