България и Австрия с обща позиция за “Южен поток”
03 Ноември 2014 Новини
Президентите на България и Австрия Росен Плевнелиев и Хайнц Фишер изразиха обща подкрепа за изграждането на газопровода “Южен поток, което трябва да бъде осъществено в съответствие с европейското законодателство и изискванията на Третия енергиен либерализационен пакет на Европейския съюз, съобщи пресслужбата на президентството на България.
Президентът на Австрия беше на официално посещение в България на 30 октомври по покана на българския държавен глава.
На състоялата се пресконференция Росен Плевнелиев заяви, че в България има политически консенсус по въпроса за строителството на “Южен поток”, България много активно подкрепя “Южен поток” като възможност за диверсификация на маршрутите на доставки на газ в Югоизточна и Централна Европа. Българският президент подчерта, че България работи с Европейската комисия за решаването на проблема с “Южен поток”, води се кореспонденция по всички аспекти на проекта.
“Газопроводът ще бъде построен според европейските директиви и според европейските правила, а не в противоречие с тях. Искам да ви уверя, че към този въпрос се отнасяме много отговорно и работим заедно с ЕК”, каза Росен Плевнелиев. Той изрази надежда за коректен диалог на държавите-членки на ЕС и новата Европейска комисия, която да даде разрешението си за продължаване на работата по проекта.
В отговор на журналистически въпрос българският президент призова за по-активно участие в преговорите с Европейската комисия и руската страна за намирането на решение на спорните въпроси.
“Ние искаме “Южен поток” да се изгради. Готови сме да работим в тази посока, но само ЕК и “Газпром” могат да се разберат за третия либерализационен пакет – ще го има или няма да го има, затова много разчитаме и на сътрудничеството на руските партньори, за да може да се постигне съгласие по този толкова важен въпрос”, заяви Росен Плевнелиев.
По думите на австрийския президент, “Северен поток” съществува, а това значи, че за да постигнем диверсификация, за нас е нужно да бъде построен и “Южен поток”.
И двамата президенти споделиха обща позиция за нуждата от енергийна диверсификация в Европа. Росен Плевнелиев подчерта, че от стратегическо значение за България е изграждането и на интерконекторните газови връзки със съседните държави, които ще свържат България с алтернативни доставчици на природен газ.