България и наследството на Николай Рьорих
09 Октомври 2014 Новини
Посланикът на България в Руската федерация Бойко Коцев участва в международна конференция, посветена на 140 години от рождението на руския учен и философ Николай Рьорих. В приветственото си слово г-н Коцев изтъкна ролята на семейство Рьорих за съхраняване на световната култура. Той специално подчерта приноса на България за запазването и разпространението на идеите и творчеството на Николай Рьорих и неговите близки.
„България винаги се е отнасяла внимателно към съхраняването на наследството на семейство Рьорих. Както е записано в устава на ЮНЕСКО, „светът трябва да се основава на интелектуална и нравствена солидарност между човечеството”, заяви посланик Коцев.
Той припомни, че още през 1930 г. в България е основана Българска асоциация „Рьорих”, а през 1978 г. в София започва да се реализира програмата „Николай Рьорих”, разработена от Комитета по култура. Тогава синът на Н. Рьорих – Светослав, е удостоен с почетната титла „доктор хонорис кауза” на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”. През 2003 г. българското национално общество „Рьорих” става член на Международния център „Рьорих” и активен участник в неговите програми и мероприятия.
В знак на признателност към делото на Рьорих и за принос в развитието на българо-руските културни връзки българският посланик удостои с паметния знак „Самарски кръст” основателката и генерален директор на музея „Рьорих” Людмила Шапошникова. „В България се отнасят с изключително уважение към Вашето име и дело на изтъкнат учен, философ, писател и неуморим обществен деец”, заяви посланик Коцев.
Приветствено слово на конференцията беше прочетено и от името на професора от Софийския университет „Св. Климент Охридски” Александър Федотов. Със специален доклад на конференцията участва Марга Куцарова, ръководител на центъра „Рьорих” в България.