Фестивал на България в парка Keio Floral Gardening „ANGE” в Токио
26 Май 2015 Новини
Български фестивал, посветен на празника на розата, се проведе на 16-17 май впарка Keio Floral Gardening „ANGE” в Токио. Празникът бе организиран със съдействието на Keio Corporation (железопътна компания обслужваща линиите Кейо и Инокашира в Токио), чиято собственост е парка, на фирмата за озеленяване „Дайничи енгей“ и на посолството на Република България в Япония.
Самодейният японски състав за български фолклорни танци „Кога” и дуетът за български народни песни „Сакура-коприна” участваха с изпълнения на български народни хора и песни (копаница, шопско хоро, петрунино хоро, багленска ръченица, добруджанска река, палатовско хоро и др.) Изпълненията им бяха придружени с кратко представяне на особеностите на българските народни хора, музика и песни. Програмата им бе изпълнявана два пъти дневно.
Подготвена бе и съвместна изложба с експонати, предоставени от посолството и участниците в културната програма, включваща българска традиционна носия, мини-килими, панел с информация за празника на розата в България, фотоси на традиционни български носии от различните региони, част от фотосите на изложбата за спасяването на българските евреи, предмети от бита и др. По инициатива на организаторите логотата на всички български общини бяха използвани като декоративна украса на външната част на изложбената зала.
Художничката Чикако Сато, изучавала в период от две години българска традиционна народна култура в Етъра и багрене с естествени бои, изнесе лекции за българската празнична трапеза, проведе уъркшоп за рецепти от българската кухня с кисело мляко и направа на мартеници. Участниците в уъркшопа опитаха традиционна празнична българска погача, приготвена по образец от Етъра, поднесена с шарена сол и мед по стар български обичай за оказване на гостоприемство.
Българката Ирен Ямами представи традиционни български бродерии, както и получилата голяма популярност в социалните медии (от Канада до Нова Зеландия) карта на България, избродирана с традиционна българска бродерия отговаряща на съответния регион на картата. Бродирането на картата е продължило една година и една седмица, с начална дата 3 март 2014 г.
Участие в първия ден от фестивала взе и младият български художник Петър Янев със свои комикси. Японските Фирми „КИМИ“ и „Моки но Ми“ внасящи розово масло, мед, арония и др. български продукти с розово масло направиха свои павилиони, а компанията „Мейджи” предостави кисело мляко и млечни продукти.
В рамките на фестивала посланик Василев и управителя на Keio Floral Garden „ANGE” г-н Хидеюки Курияма обсъдиха идеята за даване името „България” или друго подходящо име на новооформения от организаторите български кът в парка. Обсъдени бяха и възможности за обогатяване на проявите с евентуалното участие догодина на царица – Роза от България, промотиране на българска кухня и вина, възможностите за туризъм в България и др.