Награждаване с почетен знак „Златна лаврова клонка“ на г-н Масакадзу Токура, председател на Японската бизнес федерация „Кейданрен“
31 Октомври 2024 НовиниНа 25 октомври 2024 г. в Резиденцията на българския посланик в Токио се проведе церемония по награждаването с почетен знак „Златна лаврова клонка“ на Министерство на външните работи на Република България на г-н Масакадзу Токура, председател на най-голямата организация на японския бизнес - Японската бизнес федерация „Кейданрен“, и председател на борда на директорите на корпорация „Сумитомо Кемикъл“. Отличието, от името на министъра на външните работи, бе връчено от извънредния и пълномощен посланик на България в Япония г-жа Мариета Арабаджиева.
Наградата бе присъдена на г-н Токура за приноса му за укрепване на отношенията на приятелство и сътрудничество между България и Япония, в частност за значителната му подкрепа за културния диалог между България и Япония при поемането през 2019 г. от Пловдив на домакинството на Европейска столица на културата. Повод за награждаването бе също отбелязването през 2024 г. на тройна годишнина в българо-японските отношения - 115 години от началото на официалните контакти между двете държави, 85 години от установяването на дипломатическите отношения и 65 години от тяхното възстановяване.
През 2019 г. г-н Токура е избран за 27-ми председател на неправителствената организация EU-Japan Fest, която подкрепя културното сътрудничество и обмен между Япония и градовете, избрани за Европейска столица на културата. Под ръководството на г-н Токура са осъществени 91 програми в рамките на 17 културни проекта между Япония и Европейската столица на културата – Пловдив, в т.ч. модерен и куклен театър, икебана, театър Но, мода, бойни изкуства, класическа музика, аниме и манга, детско хорово изкуство и много други. Реализирането на културни проекти между България и Япония продължава с подкрепата на EU-Japan Fest и след 2019 г., като за последните 5 години са осъществени 78 програми в общо 22 проекта, някои от които продължават да се реализират и понастоящем.
В приветствието си посланик Мариета Арабаджиева открои заслугите на г-н Токура и на EU-Japan Fest за укрепване на традиционно приятелските отношения между България и Япония, за развитието на които ключова роля има културният обмен между двете държави и изрази надежда, че стъпвайки върху тази здрава основа, те ще продължават да се развиват и в други области, в т.ч. икономика, наука, технологии, образование. Отчитайки, че на церемонията присъстваха голяма част от ръководството на „Кейданрен“, посланик Арабаджиева призова японския бизнес да се възползва от конкурентните предимства на България в областта на информационните технологии и изкуствения интелект, както и от наличието на висококвалифицирани кадри у нас в тези области.
В благодарствения си адрес г-н Токура отбеляза, че все повече се нуждаем от културата и изкуството, които могат да прекосяват границите на езиците и държавите. Председателят на „Кейданрен“ изрази надежда, че EU-Japan Fest ще продължи да играе ролята на мост между културите на Япония и на европейските държави за още много години напред. Сподели възхищението си от красивата българска природа и богато историческо наследство, за които е добил представа след визитата си у нас през септември 2019 г. Отбеляза, че днес България привлича вниманието на Япония и света със значителните си успехи в развитието на сектора на информационните технологии, поради което вече я наричат „Силициевата долина на Балканите“.
Приветствия поднесоха също г-н Такеши Кунибе, 28-ми председател на EU-Japan Fest и председател на борда на Финансова група „Сумитомо Мицуи“, както и г-н Кадзуо Кавамура, почетен консул на България в Ибараки и президент и главен изпълнителен директор на корпорация „Мейджи“. Тост вдигна японският пианист Котаро Фукума, участвал с концерти в България по линия на Пловдив – Европейска столица на културата. Получени бяха също приветствия от г-н Виктор Янков, заместник-директор Международни връзки, и г-жа Светлана Куюмджиева, артистичен директор на Фондация "Пловдив 2019".
Освен високопоставени представители на японската държавна администрация, на водещи японски корпорации, дипломатическия корпус и на културните среди, специални гости на събитието бяха младите хористи от Детски хор „Фини“ на град Токородзава, който изпълни на български език „Песен за Пловдив“. Хорът бе на турне в Пловдив през септември 2019 г., а през 2024 г. ответна визита с концерти в Япония направи българският им домакин – пловдивският хор „Детска китка“.“