Първи подготвителен спортен лагер на българския национален отбор по художествена гимнастика в град Мураяма, Япония
03 Юли 2017 НовиниПървият тренировъчен лагер на българския национален отбор по художествена гимнастика се състоя в японския град Мураяма, префектура Ямагата от 14 до 28 юни т.г. Това е първият предварителен тренировъчен лагер в Япония във връзка с подготовката за летните олимпийските игри в Токио през 2020 г. Провеждането на лагера е в изпълнение на постигнатите договорености между Българската федерация по художествена гимнастика и град Мураяма за провеждане на 4 ежегодни тренировъчни лагери до Олимпийските игри в Токио-2020 по инициативата HostTown, обявена от японското правителство в началото на 2016 г.
Програмата на българските състезателки и треньорите включваше интензивни ежедневни тренировки и две представления за гражданите на Мураяма и префектура Ямагата – на 24 и 25 юни 2017 г. Те се срещнаха също с губернатора на префектура Ямагата Миеко Йошимура, посетиха японски училища в Мураяма и се запознаха с елементи от японската традиционаа култура – чайна церемония, икебана и дзадзен /медитация/.
По покана на кмета на гр. Мураяма Такао Шифу посланик Борислав Костов и представители на посолството посетиха тренировъчния лагер в Мураяма на 23 и 24 юни 2017 г.
В рамките на посещението посланик Костов проведе среща с кмета Такао Шифу и представители на градското събрание и с представители на корпорация „Мейджи“, която е сред основните спонсори на тренировъчния лагер в Мураяма. Българският дипломат посети тренировка на нашите гимнастички, участва в официалното откриване на първото представление на гимнастичките за граждани на Мураяма и на префектура Ямагата. Посети също известния в цяла Япония парк на Мураяма с розови насаждения - „Хигашизава“, в който се отглеждат над 20 хиляди розови насаждения от 750 вида рози от цял свят, включително от България.
На срещата с Такао Шифу и представители на градското събрание посланик Костов благодари на кмета на община Мураяма за реализирането на първия предварителен тренировъчен лагер за българския национален отбор по художествена гимнастика и оказаното гостоприемство. Потвърдена бе готовността на двете страни за разширяване на сътрудничеството и установяване на приятелски отношения и сътрудничество между Мураяма и български град, обединени от символа на розата, на която е кръстен и подготвителният тренировъчен лагер (RoseCamp). Представители на Община Мураяма изразиха специална благодарност и задоволство от посещението на българските гимнастички в училищата на общината, където са проведени съвместни занятия и прояви. Казухиро Мори, председател на градското събрание, изрази задоволство от посещението си в България през май 2017 г. като член на делегацията на град Мураяма, договорила с Българската федерация по художествена гимнастика подробностите за провеждането на тренировъчния лагер. На срещата от японска страна присъстваха също представители на отделите за образование и спорт в общината.
Първото представление на българските гимнастички бе открито с приветствия от кмета Такао Шифу и посланик Борислав Костов. В приветсвието си Шифу призова гражданите на Мураяма да оказват морална подкрепа на гимнастичките ни и изрази очакванията на град Мураяма за отличното им представяне на Олимпийските игри в Токио през 2020 г. Посланик Костов изтъкна заслугите и големите отличия на българските състезателки по художествена гимнастика на световни първенства и олимпиади в продължение на много години, както и постиженията на сегашното поколение гимнастички, участващи в тренировъчния лагер в Мураяма. Отправи благопожелания за успешна подготовка и достойно представяне на предстоящите международни състезания и по време на олимпиадата.
На представлението присъстваха около 1500 граждани на Мураяма и от различни градове на префектура Ямагата.
Посещението на българския национален отбор по художествена гимнастика за участие в първия предварителен тренировъчен лагер за подготовка за летните олимпийски игри в Токио предизвика голям интерес сред жителите на град Мураяма и префектура Ямагата, както и от страна на медиите. То бе широко отразено в японските национални и местни средства за масово осведомяване.