Отбелязване на Националния празник на България в Париж
07 Март 2014 Новини
Посолството на Република България във Франция отбеляза тържествено Националния празник и 136-годишнината от Освобождението на България и възстановяването на българската държавност. На 28 февруари бе даден прием за българската общност във Франция, на който присъстваха около 300 души. Сред гостите на събитието бяха изявени културни дейци и представители на голяма част от българските образователни, научни и обществени организации във Франция. Събитието бе уважено и от известния български художник Никола Манев, пианиста Венцислав Янков, проф. Минко Балкански, заместник-министъра на земеделието и храните Явор Гечев и др.
В навечерието на Баба Марта, при посрещането си, гостите бяха закичени с мартеници. По случай Националния празник, фолклорен ансамбъл „Пиперки“ изнесе специална програма.
Посланик Ангел Чолаков приветства сънародниците ни с добре дошли и им честити Националния празник. В словото си той акцентира върху мястото и значението на датата 3 март в българската история.
На 3 март посланик Ангел Чолаков даде прием за дипломатическия корпус, държавни институции, обществени и културни среди, представители на бизнеса и др. Събитието бе уважено от около 350 души, включително от генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, военния губернатор на Париж корпусен генерал Ерве Шарпентие, генералния директор на Международната организация по лозата и виното Жан-Мари Оран, началника на Криминална полиция към Префектурата на Париж Бернар Пети, заместник-президента на Земеделската камара Жан-Филип Виоле, вицепрезидента на „Тотал“ Патрик Плуен, помощник вицепрезидента на „Сафран“ Камил Ру, директора на дирекция „Международни отношения“ на „Санеф“, генералния директор на „Сапекс“ Жан-Луи Ерви, представители на Министерството на външните работи, Министерството на отбраната, Щаба на въоръжените сили и щабовете на видовете въоръжени сили и др.
По стар български обичай, гостите бяха посрещнати с хляб и сол и им бяха раздадени мартеници по случай Баба Марта. След националните химни на България и Франция, посланик Ангел Чолаков изнесе приветствено слово, в което акцентира върху дълбоките културно-исторически връзки между български и френския народ и значението на подписването на Санстефанския мирен договор за възраждането на българската държавност.