Откриване на изложбата „Непознатият Рибен буквар“ в централата на ЮНЕСКО в Париж
12 Декември 2024 НовиниНа 10 декември 2024 г. в централата на ЮНЕСКО посланикът на България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО, Радка Балабанова, откри изложбата „Непознатият Рибен буквар“, посветена на 200 годишнината от издаването на първия съвременен български учебник на д-р Петър Берон. Експозицията е част от събитията, включени в календара на ЮНЕСКО на забележителните дати и годишнини за 2024 г. Тя е подготвена от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) и Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, с любезната подкрепа на Националната комисия на България за ЮНЕСКО и българското посолство в Париж. Изложбата включва 12 пана, разказващи за специфичните особености на седемте издания на първата българска илюстрирана книга и научната дейност на д-р Петър Берон. Като част от експозицията и в специална стъклена витрина за първи път в централата на ЮНЕСКО бяха изложени екземпляр на „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон и фототипните издания на „Различни потреби“ на първия печатар от български произход Яков Крайков от 1572 г., „Абагар“ на Филип Станиславов от 1651 г. – първата печатна книга на новобългарски, „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски, „Неделник“ на Софроний Врачански и първото издание на Криворазбраната цивилизация на Добри Войников, публикувана през 1871 г.
В своето приветствие към гостите посланик Р. Балабанова открои важната роля на „Рибния буквар“ като фундамент на националната ни идентичност и култура, и приноса на д-р Петър Берон за развитието на българското и европейското образование и наука.
В откриването на изложбата участие взеха и българските експерти по културно наследство проф. Венцислав Велев и доц. Васил Загоров от УниБИТ. С приветствено слово към присъстващите се обърна и г-жа Юлия Карадачка от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий.
Събитието бе уважено от ръководители на дипломатически мисии, други представители на дипломатическия корпус в Париж, Секретариата на ЮНЕСКО и българската общност. Експозицията ще бъде достъпна за посещение в централата на ЮНЕСКО до 13 декември 2024 г.