България взе участие в Годишната конференция-преглед на ОССЕ по въпросите на сигурността във Виена
30 Юни 2025 Новини
В периода 25-26 юни 2025 г. във Виена се проведе Годишната конференция-преглед на ОССЕ по въпросите на сигурността, която остава един от най-значимите форуми в политико-военното измерение на ОССЕ за обсъждане на актуалните предизвикателства пред сигурността в Европа и усилията за осигуряване на мир и стабилност.
Поради продължаващата вече три години руска военна агресия срещу Украйна, за пореден път конференцията се проведе само в една сесия на тема „Сигурността в региона на ОССЕ“. В изказванията си мнозинството участници определиха войната срещу Украйна като основно предизвикателство за сигурността в Европа, призоваха Москва да се ангажира с прекратяване на огъня, което да доведе до справедлив и устойчив мир, осъдиха нарушенията на международното право, Устава на ООН и принципите на Заключителния Акт от Хелзинки и настояха Русия да бъде подведена под отговорност за причинените жертви и разрушения в Украйна, включително за незаконното депортиране на украински деца. Тези предизвикателства, наред с невоенните заплахи като инструментализиране на миграцията, кибер-атаки и зловредно чуждестранно вмешателство, разпада на архитектурата за сигурност в Европа и ерозията на режимите за контрол на въоръженията, допринасят за сериозно влошаване на средата за сигурност в зоната на ОССЕ.
Българската делегация бе ръководена от Гергана Величкова, началник на отдел „ОССЕ и регионална сигурност“ в дирекция „Политика за сигурност на МВнР, като в нея участваха дипломати и експерти от ПП-Виена и Министерството на отбраната. В изказването си България, подобно на своите съюзници и сходномислещи партньори, изрази загриженост от увеличаващата се нестабилност и непредвидимост на ситуацията със сигурността в региона на ОССЕ и неговото непосредствено съседство. Осъди продължаващата руска агресия срещу Украйна и нейното отражение върху сигурността в Европа и в частност – на Черноморския регион. Подчерта спешната необходимост от деескалация и ангажиране на Русия с мирни преговори. Отбеляза връзката на целенасоченото подриване на инструментите за контрол на въоръженията и мерките за укрепване на доверието и сигурността сред държавите-участнички в ОССЕ със започнатата от Русия пълномащабна конвенционална война в Европа. Отправи ясно послание срещу силовата политика и милитаризацията на външните отношения и за предотвратяване на по-нататъшния разпад на архитектурата за сигурност в Европа. Открои ключовата роля на принципите за запазване на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на държавите. В този смисъл препотвърди силната си подкрепа за Украйна и необходимостта ОССЕ да бъде по-добре подготвена за бъдещите предизвикателства.