Участие на България в 68-ата сесия на Комитета на ООН за мирно използване на Космоса (COPUOS), Виена, 25 юни-2 юли 2025 г.
30 Юни 2025 Новини
На 25 юни 2025 г. във Виена Комитетът на ООН за мирно използване на Kосмоса (COPUOS) започна своята годишна 68-а сесия под председателството на д-р Рафик Акрам от Мароко. Форумът предоставя възможност за дискусия по актуални теми, свързани с изследването и мирното използване на космическото пространство и насърчаване на международното сътрудничество.
България участва в работата на Комитета с делегация водена от г-н Иван Господинов, директор на дирекция „ООН и глобални въпроси“ в Министерството на външните работи на Република България. В своето изказване той изведе важните за страната ни теми от дневния ред на Комитета и неговите подкомитети, сред които темата за опазване на тъмното и тихо небе за науката и обществото. България, като държава с дългогодишни традиции в космическата наука, изследвания и развитие на космически технологии, приветства дискусиите, които ще допринесат за намиране на решения за устойчиво съвместно съществуване на сателитните съзвездия и астрономическите изследвания. Потвърдена бе подкрепата на страната ни за провеждане на Четвъртата конференция на ООН за изследване и мирно използване на Kосмоса (UNISPACE IV) през 2027 г., както и работата на Екипа за действие относно консултации по лунните дейности (ATLAC), който вярваме, че ще допринесе за развитието на безопасни и устойчиви лунни дейности.
Подчертан бе ангажиментът на България за ускоряване на прехода към асоциирано членство в Европейската космическа агенция и за разширяване на сътрудничеството с Агенцията на Европейския съюз за космическата програма, в която виждаме голям потенциал в засилване на участието си в ключови инициативи на Съюза, като сателитната навигационна система „Галилео“ и програмата за наблюдение на Земята „Коперник“.
В изказването си г-н Господинов адресира и предизвикателствата пред Службата на ООН по въпросите на космическото пространство, които изискват предприемане на спешни реформи и осигуряване на адекватни ресурси, които да гарантират, че Службата ще продължи да изпълнява основния си мандат за подкрепа на държавите членки в усилията им за пълноценно оползотворяване на потенциала на космическото пространство и космическите технологии за подобряване на начина на живот и просперитет на нашите общества.