Ботаническа градина без кралицата на цветята? Не и Кралската ботаническа градина в Мадрид!
15 Декември 2022 Новини
Като продължение на обявената в Деня на народните будители кампания на посолството за представяне на места и обекти в Испания, които по някакъв начин са свързани с България, днес избрахме да се спрем на кралицата на цветята – розата. При това не коя да е, а казанлъшката маслодайна роза.
Няма българин, който да не свързва Родината ни с това благоуханно цвете и нищо чудно – с времето розата се е превърнала в един от най-разпознаваемите символи на България, наричана самата тя „Страната на розите“.
Град Казанлък е разположен в сърцето на България. Освен заради розовите насаждения, днес той е привлекателна туристическа дестинация и заради прочутата Казанлъшка гробница, включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. През 1984 г. в града е създаден също Музей на розата, който се радва на изключителен интерес от български и чуждестранни туристи.
Rosa Damascena е едно от най-големите богатства на Казанлъшкия регион. Пренесена по българските земи преди столетия от Азия, под влияние на уникалните климатични и почвени условия у нас тя постепенно се е обособила като самостоятелен вид, различаващ се от маслодайните рози, отглеждани в други държави. Така в началото на XIX в. тя получава името казанлъшка маслодайна роза, а самата Подбалканска долина е наречена Долината на розите. От казанлъшката роза се добива безценното розово масло – съставна част на някои от най-добрите парфюми по света.
Днес България е основен производител на розово масло в международен мащаб, а розоберът е едно от най-важните събития в Розовата долина. Фестивалът на розата пък е сред най-забележителните фестивали в България. Празнува се за първи път през 1903 г., като оттогава традиционно се провежда през първия уикенд на месец юни, когато е цъфтежът на казанлъшката роза. Фестивалът на розата има международна проекция и в него се включват хиляди туристи и гости на града. Програмата му предвижда също избор на Царица Роза, ритуалите “розобер” и “розоварене”, празнично шествие, международен фолклорен фестивал и др.
Каква е връзката с Испания ли? От 1973 г. в Кралската ботаническа градина, в самия център на Мадрид, е намерила свой втори дом една казанлъшка роза, устояла дори на снежната буря Филомена.
Това обаче не е единствената българска следа там. Тази година, в рамките на визитата на президента Румен Радев в Испания през м. април, съпругата му Десислава Радева посети Кралската ботаническата градина. Двете страни си размениха характерни за съответните региони дървесни видове, като в случая с България дарението беше на източен чинар (Platanus orientalis) – още един повод за посещение на този забележителен обект.
Призоваваме и Вас да споделите снимки и информация за други подобни места!