Откриване на изложба на Иван Мудов в Любляна
12 Януари 2015 Новини
Самостоятелна авторска изложба на българския артист Иван Мудов бе открита на 9 януари в Културен център „Тобачна 001“ към Градската галерия на Любляна. Експозицията под наслов „Сертификат за автентичност“, която ще бъде открита до 13 февруари т.г., включва фотографии, видеозаписи, пърформанси и инсталации. Част от творбите са създадени по време на двумесечния престой на автора в резиденцията към столичната галерия.
Роденият през 1975 г. възпитаник на Националната художествена академия разглежда в произведенията си връзката между изкуството и икономиката. Изложбата в Любляна е замислена като каталог на артиста, всяка страница от който е изложена в отделна рамка и може да бъде закупена срещу 40 евро и личния подпис на Иван Мудов. Страниците, които не бъдат продадени в Словения, ще се предложат на публиката в други държави. Очаква се печатното издание на каталога да излезе на специализирания пазар в края на 2015 г.
На откриването на експозицията присъства и българският посланик в Любляна д-р Иван Сираков, който приветства автора и му пожела успешна реализация вбъдеще. Наред със Словения, Иван Мудов може да се похвали с изложби в Германия, Италия, Швейцария, Швеция, Русия и др.
***
Също на 9 януари Модерната галерия в Любляна оповести, че шестима художници от България са дарили свои произведения на Музея на съвременното изкуство в Словения. Това са Лъчезар Бояджиев, Кирил Прашков, Алла Георгиева, Иван Мудов, Калин Серапионов и Красимир Терзиев. Дарението е направено по инициатива на изкуствоведа Яра Бубнова, директор на Института за съвременно изкуство в София. Работите на българите ще бъдат включени в колекцията „Артийст 2000+“, обхващаща знакови творби от Източна Европа от 60-те години на миналия век досега в диалог със западното изкуство. Досега българското присъствие в колекцията се изчерпваше само с името на международно известния художник Недко Солаков.
В прессъобщение на галерията се изтъква голямото значение на дарението за „Артист 2000+“, тъй като произведенията са от 80-те и 90-те години на миналия век и отразяват икономическата и политическа ситуация в България и тогавашна Европа. Приносът на К. Серапионов, например, е в областта на изследването ролята на държавните музеи и галерии през първото десетилетие на прехода от социализъм към неолиберален капитализъм в България.
През февруари т.г. дарените артефакти ще бъдат представени в Музея на модерното изкуство в Москва, където ще гостуват в рамките на изложбата „Граматика на свободата: пет урока“.