Български кукери прогонваха зимата на фестивала в град Птуй
04 Март 2025 Новини
Кукерски състави от София и област Перник участваха във Фестивала на карнавалните игри и обичаи „Курентованйе” в град Птуй, чието 65-то издание се провежда от 22 февруари до 4 март т.г., вкл.
Група на Културна фондация „Йорданови АРТ и приятели” от столицата на България се изяви при откриването на карнавала на 22 февруари в най-стария град в Словения. Т.нар. „сурвишкари” се представиха пред местната и международната публика с костюми от овчи кожи, опинци от свинска кожа и страховити маски, изработени от Людмил и Емил Йорданови. С тежките си нанизи от звънци самодейците от България допринесоха за прогонването на зимата и злите сили и танцуваха за благодатна нова година.
Това бе първото гостуване в Словения на състава с над 50-годишна история, чиято дейност е възстановена през 2020 г.
Кукерските традиции на България бяха показани и от творците от гр. Батановци, област Перник, които през изминалия уикенд се включиха в международното етнографско дефиле в Птуй и в карнавалните събития в североизточния словенски град Шощан. По улиците и площадите на двата града участниците от България дефилираха с наши автентични маски и костюми.
Шествието в рамките на най-зрелищния зимен карнавал в Словения бе наблюдавано от президента Наташа Пирц Мусар, под чийто почетен патронаж се провежда юбилейното „Курентованйе”, председателя на парламента Уршка Клакочар Зупанчич, членове на правителството на страната, представители на местните власти, дипломатическия корпус и др.
Участващите състави от чужбина и техните ръководители бяха приветствани от кмета на Птуй Нушка Гайшек, представители на Европейската федерация на карнавалните градове (EFCC) и от Принца на карнавала, който символично управлява града в продължение на две седмици. Дефилето с традиционно българско участие бе кулминацията на събитията, които привличат многобройна публика и от съседните държави.
Перник и Птуй са дългогодишни партньори в рамките на EFCC и редовно разменят посещения на делегации за домакинстваните от тях фестивали „Сурва” и „Курентованйе”. Обединява ги и фактът, че кукерите и сродните им словенски „куренти” са част от Представителния списък на нематериално културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО.
------------
Снимки: „Йорданови АРТ и приятели”; www.kurentovanje.