България и Словения – партньори по проекта EURIBOR в подкрепа на уязвими млади жени
15 Декември 2022 Новини
Неправителствени организации от България и Словения продължават партньорството им по европейския проект EURIBOR под мотото „Насърчване на устойчиви действия за овластяване на уязвими групи от млади жени”. Инициативата е насочена към жени на възраст от 24 до 29 години, които не работят, не се образоват или обучават (т.нар. група „NEET”). За тази целева общност е характерно, че обичайно представителките ѝ са в неравностойно социално положение, поради дългосрочна безработица, мигрантска или малцинствена принадлежност; пребивават в малки градове и селски райони и са майки с много семейни задължения.
Проектът, досегашната реализация на който бе представена неотдавна в Словения, обединява общо осем страни от ЕС. Освен България и Словения, консорциумът включва Испания, Малта, Италия, Германия, Австрия и Полша. По линия на 27-месечния проект си партнират 12 организации, работещи на местно или регионално ниво. България е представена от Агенцията за регионално и икономическо развитие във Враца и Държавното предприятие „Българо-германски център за професионално обучение” с клонове в Плевен, Смолян, Пазарджик, Стара Загора и София. Словенският участник в проекта е Центърът за професионално обучение „Бряг” в адриатическия град Изола.
До приключването му на 31 януари 2024 г., EURIBOR цели да обхване общо 380 млади жени от България и останалите партниращи си членки на ЕС в уязвимо социално положение. Към момента се отчита подпомагането на 275 лица, активно търсещи работа и създаването на 12 трайни работни места в „NEET”-групата. Други 110 жени са в процес на започването на собствен бизнес, в т.ч. в областта на start-up фирмите.
Полагат се усилия за това насърченото овластяване, съпроводено със социална интеграция, да доведе до подобряване на социалната включеност на 70% от обхванатото женско население. Наред с това, до края на 2023 г. 90 на сто от привлечените към проекта лица ще са подготвени да прилагат придобитите знания и умения. Целта трябва да се постигне и с преодоляването на културните и езикови бариери, повишаването на компютърната грамотност, съдействието при съставянето на автобиография и подготовка за интервю с потенциални работодатели и др.
Друг търсен ефект от осемте държави е активизирането на транснационалното и регионално сътрудничество по отношение на улесняването на достъпа до пазара на труда – посредством програми за обучение, онлайн курсове по предприемачество с допълнително менторство, в резултат от което да нарасне броят на социално ангажираните жени.
Под наслов „Сътрудничество за включваща Европа” проектът с български бенефициенти се осъществява с подкрепата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия (от Финансовия механизъм на ЕИП) и на Норвежкия финансов механизъм за младежка заетост.