Диалог Белград – Прищина: Изявление на върховния представител от името на Европейския съюз относно очакванията към Сърбия и Косово *
26 Септември 2023 Новини
Диалог Белград – Прищина: Изявление на върховния представител от името на Европейския съюз относно очакванията към Сърбия и Косово *
След срещата на високо равнище в рамките на диалога Белград – Прищина, проведена на 14 септември в Брюксел, ЕС изразява загрижеността си във връзка с неизпълнението от страните на ангажиментите им по Споразумението относно пътя за нормализиране на отношенията и приложението относно изпълнението към него, които бяха договорени от двете страни по-рано тази година и които са обвързващи за тях и играят роля в европейския път на страните.
ЕС насърчава страните да вземат конструктивно и добросъвестно участие в този процес. Това означава незабавно започване на изпълнението въз основа на предложението на ЕС, което включва и задължението на двете страни да прилагат изцяло всички предходни споразумения в рамките на диалога. Работата по създаването на сдружение/общност на общините с преобладаващо сръбско население трябва да започне без по-нататъшно забавяне или поставяне на предварителни условия.
ЕС припомня на страните отговорността им да спазват принципа на поверителност в диалога, който е ключов елемент от всеки политически чувствителен процес на преговори.
ЕС остава също така загрижен за липсата на напредък от двете страни по отношение на намаляването на напрежението в северната част на Косово няколко месеца след последните изблици на насилие, при което бяха ранени граждани, военнослужещи на KFOR, служители на правоприлагащите органи и представители на медиите, някои от които с тежки и постоянни последици.
Въпреки многократните призиви от страна на ЕС и други международни партньори предприетите досега стъпки остават недостатъчни, а положението със сигурността в северната част продължава да бъде напрегнато.
В този контекст предприетите от Косово стъпки – включително отчуждаването на земя в северната част на Косово, заповедите за принудително изселване, мерките във връзка с телекомуникациите и използването на специални полицейски сили за изпълнение на задължения на полицията в близост до обществото – не са в съответствие с принципите на правовата държава и рискуват да допринесат за по-нататъшно увеличаване на напрежението. Непрекъснатите дребномащабни нападения от страна на престъпни групи и сплашването на новоназначените полицейски кадети на косовските сърби/местното население са неприемливи и трябва да бъдат прекратени незабавно. Блокирането от страна на Сърбия на Енергийната пътна карта, както и други опити, несъвместими със Споразумението относно пътя за нормализиране на отношенията и приложението към него, противоречат на духа на диалога.
Исканията, отправени в изявлението от името на ЕС от 3 юни, остават напълно валидни. Предприетите от ЕС обратими мерки остават в сила, включително преустановяването на срещите на високо равнище с Косово. ЕС е готов да отмени тези мерки в случай на напредък в изпълнението на съществуващите искания или да прецени налагането на допълнителни мерки спрямо двете страни, ако е необходимо.
ЕС припомня значението на бързото провеждане на предсрочни местни избори в северната част на Косово, за да се спомогне за намаляване на напрежението. Необходимо е най-бързото решение, което да даде възможност за свикване на изборите. Насърчаваме косовските сърби да участват пълноценно в изборния процес и публично да заявят безусловното си участие.
ЕС призовава всички политически участници, на всички равнища на управление, както в Косово, така и в Сърбия, да участват конструктивно в процеса, водещ до предсрочни местни избори в северната част на Косово, да избягват по-нататъшни ескалиращи стъпки и да подкрепят напредъка в диалога с посредничеството на ЕС.
ЕС изразява пълна подкрепа за усилията на върховния представител Жозеп Борел в качеството му на посредник в диалога Белград – Прищина, както и на специалния представител на ЕС Мирослав Лайчак, и припомня на страните, че европейският път както на Косово, така и на Сърбия преминава през диалога с посредничеството на ЕС и нормализирането на отношенията им. И двете страни рискуват да пропуснат възможности за постигане на напредък по своя път към Европа.
*Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244/1999 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.