Честване на Националния празник на Република България в Република Полша
19 Март 2025 Новини
На 11 март 2025 г. Посолството на Република България във Варшава съвместно с Българския културен институт във Варшава организира концерт по случай Националния празник и 147-тата годишнина от Освобождението на България, на който присъстваха около 150 гости, сред които представители на МВнР, Сейма и Сената на Полша, местните власти и дипломатическия корпус във Варшава.
Специален гост бе заместник държавния секретар в МВнР на Полша – г-жа Хенрика Мошинкса-Дендис, както и г-н Красимир Вълчев, министър на образованието на Република България; г-жа Ирена Георгиева, заместник-министър на туризма и г-жа Елена Балтаджиева – кмет на община Каварна.
Сред присъстващите се откроиха г-н Роберт Мамонтов, сенатор и председател на групата за приятелство с България в полския парламент, ректорите на Варшавския и Познанските университети - проф. Алойзи Новак, и проф. Богумила Каневска, почетните консули на Република България в – Веслав Новак (Краков), Ян Стравински (Гданск), Витолд Карчевски (Бялисток), г-н Хюнг Хуан Парк, регионален директор на Хюндай. По традиция, във връзка с българския пролетен обичай, ученици от българското неделно училище „Д. Габе“ закичиха гостите с мартеници.
След прозвучаване на националните химни на двете страни и европейския химн, в обръщението си към гостите българският посланик Маргарита Ганева подчерта историческото значение на датата 3 март в най-новата история на България. Отдадена бе почит към паметта както на българските, така и на войните-освободители, участвали в Освободителната война 1877-78г., с акцент върху тези от полска националност: „Многобройни са воѝните и личностите от други националности, които рамо до рамо са се сражавали с нас за освобождението на Отечеството ни. Официалните полски източници сочат, че около 50 000 поляци са воювали в освободителната за България война (1877 - 1878 г.), включени в редиците на тогавашната царска армия, като около хиляда от тях са служили в офицерския корпус. България почита саможертвата на всички тях като свои герои.“
Посланикът изтъкна възходящото развитие на двустранните отношения между България и Полша, на основата на общи ценности и членството в НАТО и ЕС, регионалното сътрудничество и приоритетите на Полското председателство на ЕС. Посланик Ганева акцентира още на сътрудничеството сферата на науката и иновациите и особеното на рекордния ръст в стокообмена между двете държави и равнището на полските туристи посетили България през м.г.. „По данни на полската статистика стокообменът между Полша и България през 2024 година достигна почти 5 млрд.евро (за сравнение през 2021 г. бе 2, 3 млрд.) , а българския износ към Полша превишава 2, 7 млрд. евро ( за сравнение през 2021г. бе 1,5 млрд.евро)… през 2024 г. - по предварителни данни на българския НСИ, 478 хил. полски граждани са посетили страната ни от които повече от две трети с цел туризъм. Свързаността на Полша с България се реализира от все повече полски летища (вече от 13).“
Посланикът се спря и на 105-та годишнина от откриването на българската дипломатическа мисия във Варшава и дейността на нейния първи ръководител Георги Маджаров.
От полска страна приветствие бе поднесено от заместник държавния секретар в МВнР на Полша – г-жа Хенрика Мошинкса-Дендис, която наблегна на отличните двустранни отношения. Тя сподели изказаното от българския посланик за жертвата на поляци в войната за независимост на България, като изтъка, че и двете държави добре разбират значението на думата „Свобода“. Тя акцентира, че днес наред с безпрецедентното нападение на Русия над Украйна, борбата за свобода, за солидарност става изключително важна не само за една държава, но и за цялата Европейска общност. Г-жа Мошинкса-Дендис подчерта значението на кооперацията на източния флаг на НАТО във формат Б9 и значението за сигурността в региона. Приветства присъединяването на България към Шенгенското пространство като добави, че се надява и радва това да способства за повишаването на популярността на Полша за българските туристи.
След официалната част гостите се насладиха на концерт в изпълнение на Недялко Недялков (кавал), Петър Миланов (китара), Стоян Янкулов – Стунджи (барабани) и Арнау Гаррофе (саксофон). Етноджаз квартетът представи музикалния проект ГлоБалКан, в който авторски пиеси умело се съчетават с автентичния български, балкански и световен фолклор, които изпълниха богата палитра от етно джаз изпълнения. Освен официалните гости изпълненията на квартета зарадваха множество наши полски приятели и представители на българската общност във Варшава как то и представители на любезните ни домакини от концертната зала на Музикалния университет „Фредерик Шопен“.