Представяне на албума „Цветовете на православието: България“
19 Април 2018 Новини
140-ата годишнина от Освобождението на България беше отбелязана по инициатива на почетния консул на България в Бялисток Витолд Карчевски в конферентния център в град Люблин на 16 април т.г. По същото време се състоя и официално представяне на албума „Цветовете на православието: България“, посветен на историята, културното наследство и настоящето на християнската православна религия в България. Албумът, който бе отпечатан през декември 2017 г. на 4 езика, представлява 6-а част от поредицата „Цветовете на православието“, издавана от Варшавската Православна Митрополия със съдействието на варшавския митрополит Сава. Досегашните 5 издания са посветени на православието в Полша, Русия, Румъния, Сърбия и Грузия. Албумът е резултат от творческите усилия на екип от полски изследователи, фотографи и български учени, работещи в Полша. Главната заслуга за координацията и финансирането на проекта е на почетния консул на България Витолд Карчевски.
Хорът на младежкия културен център от Бялисток изпълни химните на България и Полша, както и няколко популярни български песни.
В обръщението си към присъстващите посланик Емил Ялнъзов определи албума като уникален принос към вековните духовни и културни връзки между България и Полша. Посланикът подчерта, че през настоящата година ще отбележим 100-годишнината от възстановяването на независимостта на Полша и 100-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Полша.
Посланик Ялнъзов връчи на проф. Петър Сотиров, дългогодишен преподавател по български език, литература и култура в Люблинския университет, присъдената му грамота на Министерството на образованието и науката на България, подписана от министър Красимир Вълчев, за особените му заслуги към развитието на българистиката в Източна Полша.
Представена бе и документалната изложба “Известни българи в подкрепа на полската кауза”, посветена на “Българската анкета по полския въпрос (1915-1916)”, издадена от Тадеуш Ст. Грабовски през 1917 г. в Краков.