Участие на България в 62-рата сесия на Научния и технически подкомитет на Комитета на ООН за мирно използване на Kосмоса (COPUOS), Виена, 3-14 февруари 2025 г.
05 Февруари 2025 Новини
България участва в годишната сесия на Научния и технически подкомитет на Комитета на ООН за мирно използване на Kосмоса (COPUOS), който започна своята работа на 3 февруари и в рамките на две седмици предоставя платформа за дискусии и обмен на добри практики по научните и технически аспекти на космическите дейности и международното сътрудничество. Представители на правителствата на държавите членки, международни, регионални и неправителствени организации, научните и бизнес среди имат възможност да представят своите позиции по актуалните теми от дневния ред на Подкомитета, сред които: устойчивото изследване и използване на космическото пространство, ограничаване и отстраняване на космическите отпадъци, регулиране на дейностите по добиването и използването на космически ресурси, космическото време, използване на космическите технологии за управление на риска от природни бедствия, запазване на тъмното и радиотихо небе за науката и обществата, използването на източници на ядрена енергия в открития Космос.
Българската делегация в тазгодишната сесия е водена от директора на дирекция „ООН и глобални въпроси“ г-н Иван Господинов. В своето изказване той подчерта необходимостта от подсилване на регулаторната рамка, която да осигури дългосрочната устойчивост на бързо разрастващите се космически дейности и опазване на космическото пространство за бъдещите поколения, както и значението на Комитета за мирно използване на Космоса и неговите подкомитети за постигане на тази цел. Пактът за бъдещето, приет в края на 2024 г., очертава насоките за работата на COPUOS за разработване на нови регулаторни рамки за космическия трафик, космическите отпадъци и космическите ресурси. Наред с тези теми за България е важно да продължат дискусиите за ограничаване на въздействието на изкуствените спътници върху нощното небе и астрономическата наука, и опазване на тъмното и тихо небе за науката и обществото. Представени бяха актуалните развития в космическите дейности на България, включително успешното изстрелване на първия спътник от съзвездието „Балкан“ на българската компания „Ендуросат“ в рамките на програмата на ЕС „Коперник“, чрез който ще се предават данни от критична важност за селското стопанство, горското стопанство, управлението на промените в земното покритие, въздействието върху климата, наблюдението на биоразнообразието и растителността.
Комитетът на ООН за мирно използване на Космоса, създаден през 1959 г. с резолюция на Общото събрание на ООН, е единственият комитет на Общото събрание, който се занимава изключително с международното сътрудничество в използването на космическото пространство за мирни цели. С приемането на най-новите членове през 2024 г. Латвия и Джибути, броят на държавите членки в Комитета достигна 104.