Участие на България в септемврийската сесия на Съвета на управляващите (СУ) на МААЕ, 9 - 13 септември 2024 г.
16 Септември 2024 НовиниВ периода 9 – 13 септември 2024 г. България участва в редовната сесия на Съвета на управляващите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Постоянният представител на България посланик Емилия Кралева ръководи едно от заседанията като заместник-председател на Съвета.
Дневният ред на сесията бе посветен на ключови аспекти на ядрената сигурност, ядрената безопасност, наука и технологии, контрола по неразпространението и прилагането на ядрените гаранции.
Темите за ядрената сигурност и безопасност в Украйна и иранската ядрена програма отново предизвикаха най-разгорещени дискусии.
Поредният доклад на МААЕ пред СУ документира компрометиране изцяло или частично на ядрената сигурност и безопасност в условията на въоръжен конфликт в Украйна, продължаващо присъствие на военно оборудване в централата и противопехотни мини в буферната зона между двете огради, ограничаване на достъпа на инспекторите на МААЕ до части от ЗАЕЦ и продължаваща несигурност с осигуряването на външно електрозахранване.
Българският постоянен представител приветства постигнатата договореност между МААЕ и Украйна за разширяване на мандата на мисията на МААЕ в Украйна за наблюдение и оценка на критични енергийни обекти като подстанциите към ядрените централи. „Това е изключително важно в контекста на продължаващите масивни атаки срещу украинската критична енергийна инфраструктура, които Русия целенасочено извършва“.
Посланик Кралева изрази сериозна загриженост от ситуацията с ядрената сигурност и безопасност в Украйна, подчертавайки, че „в основата на всички рискове стои непровокираната и неоправдана военна агресия на Русия срещу Украйна и незаконното окупиране на най-голямата ядрена централа в Европа – украинската АЕЦ „Запорижия“.
Продължаващата липса на напредък по неразрешените въпроси с Иран, по които МААЕ очаква технически надеждни обяснения от иранските власти, бе оценена от България като изключително тревожна. България изрази съжаление от нежеланието на иранските власти да преразгледат решението си за оттегляне на акредитациите на опитните инспектори на МААЕ по изпълнение на гаранциите, както и от липсата на напредък в изпълнението на Съвместното изявление между МААЕ и Иран от март 2023 г. Българският посланик изрази силно безпокойство от данните в последния доклад на МААЕ, които показват поредно увеличаване на запасите на високообогатен уран. Оцени високо усилията на генералния директор Рафаел Гроси за ангажиране с иранските власти. „Призоваваме Иран да се възползва от предоставената възможност и да откликне с конструктивно сътрудничество за разрешаване на откритите въпроси“, апелира българският постоянен представител.
България се включи активно и в други приоритетни за страната ни теми от дневния ред на Съвета, сред които ядрена и радиационна безопасност и дейностите на МААЕ в областта на ядрената сигурност, технологии и приложения.
С това участие приключва успешно двугодишният мандат на България като член на Съвета на управляващите на МААЕ и заместник-председател на СУ.