България препотвърди силната си подкрепа за Украйна на редовната сесия на Съвета на управляващите (СУ) на МААЕ, 3-7 юни 2024 г.
11 Юни 2024 Новини
В качеството си на член на Съвета на управляващите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), България участва в сесия на Съвета, която се проведе от 3 до 7 юни 2024 г. На сесията бяха дискутирани приоритетни за страната ни теми като ядрената сигурност и безопасност в Украйна, иранската ядрена програма и техническото сътрудничество с МААЕ. Като заместник-председател на Съвета българският постоянен представител посланик Емилия Кралева ръководи едно от заседанията на СУ.
България изрази силна тревога от ситуацията в украинската Запорижка атомна електроцентрала (ЗАЕЦ), която остава изключително рискова вследствие на руската агресия срещу Украйна. Всичките седем стълба на ядрената сигурност и безопасност са компрометирани, а директните атаки по ЗАЕЦ от 7 април т.г. са нарушение на първия от петте конкретни принципа за защита на централата. „Присъствието на въоръжени сили и военно оборудване в централата и военни дейности в района на ЗАЕЦ са абсолютно неприемливи“, подчерта българският постоянен представител. В същото време високо оцени продължаващите усилия на екипите на МААЕ и лично на генералния директор Гроси за наблюдение на ядрената сигурност, безопасност и изпълнението на ядрените гаранции в Украйна.
По друга ключова тема на международната сигурност, Съветът на управляващите с убедително мнозинство от 20 гласа в подкрепа и само 2 против прие резолюция, с която призова Иран да изпълнява задълженията си по Споразумението за ядрените гаранции, съгласно Договора за неразпространение на ядрените оръжия (ДНЯО), да сътрудничи конструктивно с МААЕ по отношение на нерешените въпроси и да изпълни ангажиментите по Съвместното изявление между МААЕ и Иран от 4 март 2023 г. В своето изказване България се присъедини към тези призиви и изрази разочарование от липсата на прогрес по отворените въпроси в отношенията на Иран с МААЕ. Продължаващото увеличаване от Иран на запасите от високообогатен уран буди особена тревога, тъй като подобни количества и степен на обогатяване далеч надхвърлят договорените стойности по Съвместния и всеобхватен план за действие. Те не биха могли да бъдат оправдани с граждански цели.
България се включи и в дискусията по Доклада на МААЕ за техническо сътрудничество, отбелязвайки ключовите инициативи, в които страната ни участва, включително националния финансов принос по програмата ЗОДИАК.