България участва в редовното ноемврийско заседание на Съвета на управляващите на МААЕ
21 Ноември 2022 Новини
Като член на управляващия орган на Съвета на управляващите (СУ), България участва в подготовката, дискусията и приемането на резолюции на Съвета по Украйна и Иран.
В резолюцията на СУ по Украйна бе изразена сериозна загриженост от военните действия на Русия в Украйна и опитите й за незаконно присвояване на Запорожката ядрена централа. В нея се подчертава, че в резултат на руската агресия са нарушени всички основополагащи принципи на ядрената сигурност и безопасност. С приетата резолюция Съветът призова Русия незабавно да изтегли силите си от района на центрaлата и подкрепи усилията на Генералния директор Гроси за установяване на защитена зона за ядрена сигурност и безопасност около обекта.
В своето изказване българският представител в Съвета на управляващите посланик Емилия Кралева подчерта, че причината за това темата за ядрената безопасност в Украйна да се превърне в част от политическия дневен ред на Агенцията, е въоръжената агресия на Русия и безпрецедентната окупация на ядрена централа след завземане с военни действия от друга държава. Нарастващият психологически и физически натиск върху украинския персонал на централата от страна на руските окупационни власти изключително много повишава риска от човешка грешка. Българският дипломат изтъкна също, че перманентният риск от ядрена авария в централата вследствие на руската окупация, създава неприемлива международна ситуация, на която Съветът трябва да даде ясен осъдителен отговор чрез приемането на резолюцията.
Съветът обсъди и друг ключов въпрос за ядрената сигурност и безопасност, какъвто е непрекъснатото увеличаване от страна на Иран на производството на високо обогатен уран и отказът му да предостави адекватен отговор на разследването на МААЕ за наличие на недекларирани ядрени материали в три обекта. В резултат на дискусията Съветът на МААЕ прие резолюция, с която призова Техеран незабавно да изпълни задълженията си към Агенцията и да й предостави убедителни доказателства за мирния характер на ядрената си програма.
В дебатите по резолюцията българският постоянен представител призова Иран да възстанови пълния достъп на инспекторите на МААЕ до ядрените си обекти в изпълнение на международноправните си ангажименти и подчерта, че предоставянето на пълна и своевременна информация на МААЕ е задължение на всички държави. Производството на обогатен до 60% уран от страна на Иран няма как да бъде обяснено с употреба на ядрена енергия за мирни цели, а това създава сериозни рискове пред ядреното неразпространение.
В рамките на заседанието на Съвета се състоя дискусия по програмата на МААЕ за техническо сътрудничество за 2023 г. В изказване по темата Председателят на Агенцията за ядрено регулиране г-н Цанко Бачийски очерта значението на програмата на МААЕ и нейните проекти като основен механизъм за трансфер на ядрени технологии и развитие на научните изследвания. Отбеляза също така приноса на България към проектите на МААЕ, включително чрез националната програма за помощ за развитие, по която се подпомага инициативата на МААЕ ЗОДИАК.