Във Виена се проведе заключителната конференция по проекта „Ефективни наказателно-правни стратегии и практики за противодействие на насилието, основано на пола в Източна Европа“
11 Март 2020 Новини
В периода 5-6 март 2020 г. във Виена се проведе заключителната конференция по проекта „Ефективни наказателно-правни стратегии и практики за противодействие на насилието, основано на пола в Източна Европа“.
Проектът се изпълнява от 2018 г. съвместно между полицейския отдел на дирекцията за транснационални заплахи в Секретариата на ОССЕ, Унивиреситата Линаус, Швеция, Секцията по равнопоставеността в Секретариата на ОССЕ, Бюрото на ОССЕ за демократични институции и права на човека и Секцията за равенство на половете в ОССЕ, като бенефициенти са България, Румъния и Унгария. Средствата по проекта са осигурени от ЕК, Германия и Австрия.
С този проект се цели да се насърчи обменът на информация и споделянето на най-добри практики в разследванията, идентифициране и преследване на деяния, както и засилването на ефективното сътрудничество между всички компетентни правоохранителни звена и НПО по отношение на жертви или потенциални такива на насилие, основано на пола, предимно жени и момичета. Това е постигнато чрез създаване на национални управителни комитети, работни групи, разработване и провеждане на регионално обучение на обручители, последвано от национални специализирани обучения за практикуващи наказателно правосъдие, както и регионална кампания за повишаване на осведомеността, насочена както към участниците в системата на наказателното правораздаване.
Участие в заключителната конференция взеха българските представители в националния управляващ комитет по проекта, 10 души, вкл. представители на МВР, Националния институт по правосъдие, Прокуратурата, гражданското общество. Участваха и организационните комитети от Румъния и Унгария.
В обръщение пред присъстващите посланик Кралева, постоянен представител на България, припомни, че в ОССЕ държавите-участнички са поели редица ангажименти в областта на равнопоставеността и борбата с насилието срещу жените и домашното насилие. Благодари на институциите на ОССЕ и на българските участниците за успешното финализиране на проекта, който е подпомагнал усилията на българските власти в изпълнението на конкретни ангажмиенти.
Българските представители участваха активно и направиха изключително впечатление за подготвеност, компетенции, дълбочина на познаване на проблематиката и изразено желание за сътрудничество и обмен на опит. В този смисъл конференцията, както и целият проектен цикъл, бе чудесна възможност да се осмисли и да се демонстрира актуалният широк обем от дейности на национално ниво в България за противодействие срещу домашното насилие и насилието срещу жени и момичета.
Резултатите на проекта бяха оценени като много положителни. Очакванията са те да бъдат използвани за сходни дейности, насочени към други държави.