Посланикът на България във Виетнам връчи акредитивните си писма на президента на Лаос
06 Март 2025 Новини
На 4 март 2025 г. новоназначеният извънреден и пълномощен посланик на Република България в Лаоската-народнодемократична република, със седалище в Ханой, Виетнам, г-н Павлин Тодоров връчи акредитивните си писма на президента Тхонглун Сисулит.
По време на церемонията, която се състоя в президентския дворец във Виентян, акредитивните си писма връчиха също извънредните и пълномощни посланици на Португалия, Армения, Иран, Кения, Перу, Никарагуа, Пакистан, Мадагаскар, Непал и Шри Ланка.
Президентът на Тхонглун Сисулит поздрави новоназначените посланици и изрази увереност, че техният дипломатически опит, знания и умения ще допринесат за укрепването и развитието на приятелските отношения и сътрудничеството между Лаос и техните страни. Той подчерта важността на засилването на двустранните и многостранните отношения. Призова за насърчаването на обмена на високо политическо ниво. Като ключови области от взаимен интерес бяха посочени икономическото и търговското сътрудничество, инвестициите, туризма и връзките между хората.
От своя страна посланиците благодариха на президента за топлия прием и изразиха готовността си да работят за развитието на отношенията на техните страни с Лаос.
В рамките на посещението си в Лаос посланик Павлин Тодоров проведе протоколни срещи с министрите на външните работи, на образованието, информацията и спорта и на индустрията и търговията. В разговорите се акцентира на традиционно добрите отношения на приятелство и взаимноизгодно сътрудничество между България и Лаос, които имат над половинвековна история. Оцени се високо подкрепата и помощта, предоставена на Лаоската НДР в миналото, която е изиграла значима роля в социално-икономическото развитие на страната. Изтъкна се приноса на завършилите висшето си образование в България над 100 лаоски граждани, които с професионалния си опит и заеманите важни позиции в различни сектори са допринесли за доброто име на България и за възстановяването на страната си в следвоенните години. Очертаха се възможности за активизиране на политическия диалог, а така също на търговско-икономическите отношения, сътрудничеството в областта на културата, образованието и науката. Отдаде се значение на двустранното сътрудничество в ООН и другите международни организации, в т.ч. при взаимната подкрепа за кандидатури. Отбеляза се развитието на политическия диалог, икономическите и търговските контакти между Лаос и ЕС.
Новоназначеният български посланик се срещна с бивши лаоски студенти, които са завършили висшето си образование в България.