Проведена 19-та Световна среща на българските медии 18-21.06.2024 г. в Одеса, Болград и Измаил
25 Юни 2024 НовиниВ деня на Свети Паисий Хилендарски от 18.06. до 21.06.2024 г. беше проведе 19-та Световна среща на българските медии в Одеса, Болград и Измаил, Украйна на тема „Медии и общности“. Гостите бяха посрещнати от генералния консул на РБ в Одеса на ГККП "Рени" на 18.06.2024 г., като в делегацията присъстваха 23 журналисти от 18 българоезични медии по света и представители на 13 медии от България общо от 14 държави, 7 журналисти от 5 български медии от САЩ, Кипър и Украйна и още 16 журналисти от 6 медии в България - трите национални телевизии БНТ, БТВ и "Нова", БНР, радио "Фокус" и БТА. От гости следва да отбележим председателя на Съвета за електронни медии Габриела Наплатанова, генералния директор на БНР Милен Митев, изпълнителния директор на Изпълнителна агенция за българите в чужбина Райна Манджукова и ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев.
На път за Одеса българските медии бяха посрещнати в Заря от представители на българското национално малцинство, където директорът на музея разказа за историята на Заря (Камчик), за паметника на преселниците от България и разширението на съществуващия музей. В Заря живеят около 5000 предимно етнически българи, които са се преселили преди 193 години от района на Камчия, България, когато 46 фамилии основават селото.
Форумът с българските медии беше открит на 19.06.2024 г. от генералния директор на БТА Кирил Вълчев, който се обърна към всички присъстващи в националния пресклуб на БТА в Одеса с думите, че "мястото на журналистите е там, където са събитията, дори под смъртната заплаха на бушуваща война“. Логото на срещата включваше посещение на Болградската гимназия, която е допринесла за България, с нейните възпитаници като Александър Малинов - премиер, обявил Независимостта през 1908 г., друг български премиер - Димитър Греков, първият ректор на Софийския университет акад. Александър Теодоров-Балан, революционерът Ангел Кънчев, генералите Данаил Николаев и Иван Колев и много други.
Приветствени слова към участниците на форума в онлайн формат отправи Вицепрезидентът на РБългария г-жа Илияна Йотова, която започна с думите „надявам се разумът да надделее и в рамките на този или следващите дни да има избран председател на 50-я парламент. Поздрав към българските медии отправи и генералният директор на "Укринформ" Сергий Черевати, който отбеляза, че „провеждането на срещата на българските медии в Украйна е силен акт на солидарност и силен акт на приятелство, който ценим и никога няма да го забравим“. Подчертана беше и ролята на покойния Максим Минчев, който се явява инициатор на срещите на българските медии. Кратки приветствия към участниците на форума отправиха – етническата българка Мария Попова, представител на омбудсмана на Върховната Рада в Украйна по правата на човека, служебният министър на културата Найден Тодоров, главният редактор на в. „България СЕГА“ в САЩ Светлозар Момчилов, зам.-кмета на гр. Одеса Павло Вугелман, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция на българите в чужбина Райна Манджукова и генералният консул на РБ в Одеса Светослав Иванов, който потвърди подкрепата за Украйна по отношение на нейната независимост, суверенитет и териториална цялост в рамките на международно признатите граници. По покана на генералния директор на БТА, гост на форума беше временно управляващият посолството на РБ в Киев Герман Ванчев.
В първия панел на форума взеха участие различни журналисти, които присъстваха, а тези които бяха възпрепятствани, се включиха в онлайн формат. След обедната пауза българските медии поднесоха цветя на българските места в Одеса – паметните плочи на Васил Априлов, на Иван Вазов, на Алеко Константинов, мемориалния барелеф на Христо Ботев, поставен през 80-те години на миналия век на сградата на Втора бивша мъжка гимназия, където той е учил, бюст-паметника на Христо Ботев и паметника на Св.св. Кирил и Методий.
В Университета "Мечников" беше проведена среща между ректорите на двата университета проф. Вячеслав Труба и проф. Георги Вълчев. По време на разговорите беше договорено да се подпише общо споразумение за сътрудничество и обмен на научна информация. На същия ден вечерта гостите на българските медии посетиха концерта "Музикалните хитове на световното кино“ в одеския Национален академичен театър за опера и балет, чието представление беше прекъснато от въздушна тревога за ракетна опасност.
На следващия ден 20.06.2024 г. групата на българските медии отпътува за Болград, където бе отслужен молебен за мир и благоденствие на българите по света в храм „Свето Преображение Господне“ (Спасо-Преображенския събор), от настоятеля на храма отец Стефан Турлак и отец Николай, които са етнически българи.
С питка и българска музика участниците в 19-та Световна среща на българските медии бяха посрещнати в Болградската гимназия „Г. С. Раковски“ от кмета на Болград Сергей Димитриев и нейния директор Снежана Скорич, която изтъкна, че подобни срещи градят основа за укрепване на украино-българските връзки за съхраняване и развитие на родния език, култура и народни традиции. На срещата тя отново постави въпросите за подписване на ново споразумение за статута на гимназията между МОН в София и Киев, и за командироване на преподаватели от България за предстоящата учебна 2024/2025 година.
Вторият панел – „Знанието за род и език в българските медии” се проведе в една от залите на гимназията и в него взеха участие различни журналисти от българските медии по света и в Украйна. В края на дискусията генералният консул връчи дарение на Болградската гимназия, състоящо се от книги на историческа тематика, което е предоставено от доц. Красимира Александрова – директор на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методи“. Поднесени бяха цветя на паметника на Г. С. Раковски в двора на Болградската гимназия и на паметника на българските опълченци, а вечерта се проведе вечеря с участие на представители от българската общност в Измаил.
На 21.06.2024 г. програмата включваше поднасяне на цветя на бюст-паметника на Христо Ботев в двора на Измаилския държавен хуманитарен университет и провеждане на третия панел – „Науката и университетите в българските медии“ в залата на университета. В дискусията взеха участие проф. д-р Георги Вълчев, ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проф. д-р Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет, гр. Варна, проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет, гр. Варна, проф. д-р инж. Пламен Кангалов, ректор на Русенския университет „Ангел Кънчев“ и проф. д-р Ярослав Кичук, ректор на Измаилския държавен хуманитарен университет. В заключението на срещата генералният директор на БТА обяви, че следващата 20-та Световна среща на българските медии ще се проведе в София на 24 май 2025 година.