България бе представена в 9-ото издание на Международния фестивал за народен разказ и народни изкуства в мароканския град Загора (Южно Мароко)
30 Април 2024 НовиниВ периода 23-28 април 2024 г. в мароканския град Загора (Южно Мароко) се проведе 9-то издание на Международния фестивал за народен разказ и народни изкуства. В събитието участваха групи от България, Египет, Испания, Франция, Чехия, Мароко. В рамките на програмата фестивалът беше открит със специално представление на чуждестранните участниците в Дома на културата в гр. Загора. На него присъстваха областният управител на Загора и прилежащите населени места, г-н Ел Мадани Шейхи, представител на управата на регион Драа - Тифилале, както, директорът на фестивала г-н Абделазиз Еррашиди и други официални лица, включително и от Министерството на културата на Кралство Мароко.
Българското участие беше представено от ученическата фолклорна група към 9-та Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ - София, водена от преподавателката Вяра Любенова, председател на Асоциацията на учителите по френски език, и от директорката на гимназията Емилия Богданова.
В събитието участва и българският посланик Пламен Цолов. По време на официалната церемония при откриването той връчи почетни протоколни подаръци от името на посолството на областния управител Ел Мадани Шейхи, на генералния секретар на региона Драа - Тифилале и на директора на фестивала.
Фолклорната група от Френската гимназия представиха програма от български народни танци и песни, които завладяха публиката и предизвикаха нейните бурни аплодисменти. Този успех беше повторен и при закриването на фестивала на откритата сцена в обществения парк на Загора. Българската група беше начело на чуждестранното участие по време на фестивалното шествие в града, събрало много граждани на 35 хилядния марокански град.
Отделно от тези три изяви, учениците от 9-та Френска гимназия посетиха и Средното училище „Ал Маджд“, където изнесоха спектакъл и комуникираха с мароканските ученици, изпълнили училищния салон. За тях те организираха занаятчийско ателие за плетене на мартеници, като разказаха за обичая.
Ръководството на българската делегация и българският посланик проведоха отделна среща с ръководството на училището, по време на която бяха обменени идеи за сътрудничество и за смисъла на културната дипломация.