Втора среща на кубинците, завършили висше образование в България
19 Декември 2016 Новини
Втора поредна среща на кубинците, завършили висше образование в България беше организирана от българското посолство в Хавана, на 17 декември т.г..
На събитието присъстваха над 80 кубинци, учили в български университети, много от които днес заемат ръководни позиции в държавни институции и компании, в сферата на туризма и строителството, медиите. Сред гостите на срещата бяха и представители на българската общност, както и на българския бизнес в страната.
В обръщението си към присъстващите временно управляващият посолството Тодор Кънчевски подчерта, че кубинците, завършили висше образование в България са един забележителен потенциал за развитие на бъдещо активно сътрудничество между нашите две страни в търговско-икономическата и в културната сфера.
Специален гост на събитието беше бившият посланик на Куба в България г-жа Тересита Капоте Камачо. Тя представи стихотворение, което е написала за страната ни преди години, разбирайки, че ще бъде изпратена като дипломат у нас. Г-жа Капоте бе аплодирана за думите си „България е моята втора родина”, около които се обединиха всички кубинци, учили у нас.
Присъстващите изказаха благодарност към посолството за оказваната досега подкрепа и изразиха надежда това добро сътрудничество да продължи и в бъдеще. В знак на признателност, българското представителство получи специфично аранжирано, традиционно за Куба растение с надпис, свидетелстващ за събитието. Посолството получи като подарък и шест картини, дело на известен кубински художник, завършил висшето си образование у нас. Творбите ще бъдат изложени в приемния салон на дипломатическата мисия.
В рамките на срещата бе обявено решение за създаване на официална, регистрирана в съответствие с местното законодателство, организация на кубинците, завършили университети в България, която да работи за развитие на активно сътрудничество със страната ни във всички области от тяхната компетентност.
Програмата на събитието включваше още презентация на интересни факти за българските традиции, обичаи, култура и кулинария. Посолството предостави на гостите „Виртуално помагало по български народни танци” на ДАБЧ, което провокира повечето от присъстващите да се хванат на хоро. Раздадени бяха брошури и дискове с информация за България.