В изпълнение на одобрения проект „Дни на българската култура в Солун – 2012” по работната програма на Комуникационната стратегия за 2012 г., на 13-14 декември в Солун се проведе планираната заключителна конференция за настоящата календарна година. Приветствие към участниците в конференцията „Възникване на малцинства – исторически малцинства и съвременни мигранти през призмата на България и Гърция” (Becoming a minority – historical minorities and contemporary migrants in the Bulgarian-Greek context) отправиха генералният консул на България в Солун г-н В. Вълчев и деканът на Департамента за балкански, славянски и ориенталски науки на Университета Македония проф. Никос Марандзидис. В словата си и двамата представиха успешното сътрудничество между консулството и университета през настоящата година, както и съвместните ни инициативи, сред които най-съществено място заема осигуряването със съдействието на МОМН на България за пръв път на територията на Гърция на редовен лекторат по български език.
Конференцията запозна участниците си с променящите се концепции за понятието "малцинство" и различните процеси на миноризация в съвременния българо-гръцки контекст, включително възникването и развитието на историческите малцинства и на съвременните мигранти. Свои доклади представиха проф. Евтихия Вутира и доц. Фотини Тсивириду от Университета Македония, доц. Маргарита Карамихова от Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий: гл. ас. Светлана Антова от БАН, адв. Севдалина Чернева-Цирона, г-жа Деспина Сири от НПО „Sym?iosis”, г-жа Мария Стамати от НПО „А21 Campaign ”, г-н Костас Цицеликис и г-н Леонидас Емперикос от НПО КЕМО и студентите Кристина Кутсубина и Йелена Вуянович.
В конференцията участваха учени, преподаватели и студенти от Университета Македония и Университета Аристотел; представители на консулствата, акредитирани в Солун, на НПО, работещи в областта на защитата на правата на малцинствата, мигрантите и жертвите на трафик, на българската общност; адвокати, общественици. Гости на конференцията бяха и представители на Държавния културен институт към министъра на външните работи, без чиято активна подкрепа през цялата 2012 година, инициативата на Генералното консулство за издигане ролята на българския език и повишаване на изучаемостта му в програмите на Университета Македония не би била възможна.