Посланик Десислава Иванова откри терапевтичен център за деца с увреждания в Местия
08 Октомври 2019 Новини
На 7 октомври 2019 г. във високопланинския грузински град Местия бе открит Терапевтичен център за деца с увреждания „Каха Палиани“. Центърът се съфинансира със средства по българската "Помощ за развитие" в размер на 63 000 евро. Той бе изграден с помощта на НПО „Заедно за действителни промени“, специализирано в грижите за деца с увреждания в трудно достъпни региони.
Откриването на центъра стартира с изпълнение на хора на старейшините на Местия – голяма чест съгласно местните традиции.
В изказването си пред присъстващите извънредният и пълномощен посланик на Република България в Грузия Десислава Иванова се спря на българската "Помощ за развитие" в Грузия. Тя подчерта, че сътрудничеството с НПО „Заедно за действителни промени“ по линия на изграждането на детски терапевтичен център „Каха Палиани“ е в контекста на отличните двустранни отношения между Република България и Грузия, и в частност - приоритетната подкрепа на страната ни за правата на човека и достъпа до образование, с акцент върху децата. Посланикът реферира към изключително успешния проект за изграждане на Дневен център за деца с увреждания „ТЕБЕ“ в Боржоми в сътрудничество с УНИЦЕФ, финансиран изцяло със средства по българската "Помощ за развитие" и играещ роля на своеобразен пилотен проект в тази сфера. Посланик Десислава Иванова отбеляза, че до момента страната ни е предоставила близо половин милион евро по 17 проекта по "Помощ за развитие" в Грузия и че това е нагледен пример за силната българска подкрепа за Грузия.
Официално обръщение към гостите отправи кметът на Местия Каха Жоржолиани, който изрази благодарността си към Република България за доброто сътрудничество и финансовата и професионалната подкрепа в изграждането на центъра. Отбеляза, че с българска подкрепа е сбъдната една голяма мечта на хората от региона.
Заместник-държавният представител на регион Самегрело-Земо Сванети Нино Виблиани, от своя страна, също изрази признателността си към страната ни, подчертавайки, че центърът, бидейки единствен по рода си в регион Самегрело-Земо Сванети, има изключително важно значение и отговаря на потребността от професионални грижи за деца с увреждания в региона.
Грузинските представители не скриха очакванията си започналото с тази инициатива успешно сътрудничество да продължи и с други проекти за изграждане на социално значима инфраструктура в региона, както и в други сфери от взаимен интерес, където българският опит и експертиза биха били от полза.
В края на официалната церемония българският посланик връчи на бъдещите социални работници в центъра сертификати за завършените от тях и финансирани по линия на проекта курсове за специфична квалификация.