Еврокомисар Мария Габриел и заместник – министърът на образованието и науката Карина Ангелиева се срещнаха с представители на българската общност в Загреб
04 Февруари 2020 НовиниБългарският еврокомисар Мария Габриел и заместник – министърът на образованието и науката Карина Ангелиева се срещнаха на 3 февруари 2020 г. с представители на българската общност в Загреб. Сред присъстващите бяха ученици и преподаватели от Българското неделно училище „Иван Вазов“ към българското посолство в Загреб, студенти и преподаватели от Лектората по български език към Загребския университет, председателят на българската общност в Хърватия Рашко Иванов и секретарят на Хърватско – българското дружество за приятелство в Хърватия Диана Гласнова.
Мария Габриел представи някои от най-важните теми, по които работи в момента, включително в контекста на новата Многогодишна финансова рамка на ЕС, сред които програмите „Хоризонт Европа“, „Еразъм плюс“, Европейската стратегия за знанието и инициативата „Европейски университети“, „Творческа Европа“. Българският еврокомисар подчерта, че продължава работата по темата „киберсигурност“ и по дигитализацията, включително в образованието и културата, което може да улесни дейността на българските училища в чужбина и сътрудничеството в тези сфери. Заместник-министър Карина Ангелиева потвърди приоритетното значение, което министерството на образованието и науката и правителството като цяло придават на българските училища зад граница и на насърчаването на качеството на обучението по български език.
В рамките на срещата посланик Генка Георгиева представи в резюме инициативите на посолството за подпомагане както на Българското училище и на лектората по български език и литература, така и на двустранното българо-хърватско сътрудничество в областта на образованието, науката и културата. Своите проекти, свързани с опазването на културната идентичност на българите в Хърватия и с разширяването на контактите между творческите среди, представиха също така Националната общност на българите в Хърватия и Хърватско-българското дружество за приятелство.
В последвалата дискусия, в която се включиха преподаватели, ученици и студенти, бяха очертани няколко конкретни идеи, по които ще се работи в следващите месеци. Обсъдено бе задълбочаването на сътрудничеството между Българското училище в Загреб и сродни български училища в други държави-членки от ЕС, като в тази връзка е планирано посещение на ученици и преподаватели във Виена. Сред събитията е също така организиране на литературни четения на творби от Иван Вазов от Българското неделно училище, което носи неговото име. Поводът е 170-годишнината от рождението на патриарха на българската литература, като четенията ще бъдат заснети и популяризирани чрез българските медии, а инициативата е на Народния театър „Иван Вазов“ в София, с който посолството осъществява успешно сътрудничество.
Тема на дискусиите бе и стимулирането на интереса към българския език и България чрез насърчаване на директния обмен между основните и средните училища, както и между висшите учебни заведения на двете страни. В тази връзка бе подчертано, че студентите по български език ще получат допълнителни възможности за стажове в ЕК и ЕП, включително с цел активно ползване на българския език и разширяване на познанията си за ЕС и европейските институции. Сред дейностите в тази насока е и насърчаването на български и хърватски изследователски екипи да идентифицират подходящи проекти за съвместна работа, включително в сферата на новите технологии.
На срещата бе обсъдено и министерствата на образованието и науката на двете страни да работят за улесняване на достъпа и по-пълноценно използване на възможностите за разширяване на сътрудничеството по различните европейски програми и особено по „Еразъм плюс“.
В края на срещата заместник – министър Ангелиева подари на директора на Българското неделно училище в Загреб Иглика Касабова допълнителни помагала за обучение по български език и литература на деца от различни възрасти.
Срещата се проведе в контекста на участието на Мария Габриел и Карина Ангелиева в неформалното заседание на Съвет „Конкурентноспособност“ – формат „Научни изследвания“ в Загреб.