Неформална среща на европейските министри, отговарящи за развитието
14 Септември 2018 Новини
Финансирането на външната дейност в следващата Многогодишна финансова рамка и партньорството на ЕС с Африка бяха основните теми на неформалната среща на европейските министри, отговарящи за развитието, която се проведе днес в Брюксел. Българската страна бе представена от посланик Димитър Цанчев, постоянен представител на България към ЕС. В заседанието, председателствано от Върховния представител Федерика Могерини, участваха още комисарите Невен Мимица и Христос Стилианидис, както и президентът на Европейската инвестиционна банка Вернер Хойер.
Държавите членки обмениха мнения относно предложението на ЕК за създаване на Инструмент за съседство, развитие и международно сътрудничество в рамките на следващата МФР. Проектът на Комисията интегрира редица външни инструменти – за развитие, съседство, права на човека и демокрация, но също и Европейския фонд за устойчиво развитие и гаранцията към него, Външния кредитен мандат.
В контекста на предизвикателствата, пред които е изправен ЕС, предложението за увеличаване на алокациите по различните външни инструменти е повече от обосновано. България подкрепя идеята за опростяване на архитектурата и обединяването на инструменти, което би довело до подобряване на цялостното функциониране на външната дейност на Съюза. В същото време смятаме, че Европейският инструмент за съседство, който е доказал своята ефективност, следва да бъде запазен като отделен инструмент. Обединяването му с други външни инструменти би изпратило погрешен сигнал за нашите приоритети и би намалило политическата видимост на Политиката за съседство.
Съгласно заключенията на Европейския съвет от юни 2018 г., разрешаването на предизвикателствата, които миграцията поставя, изисква сътрудничество и партньорство с Африка, което да има за цел съществена социално-икономическа трансформация на континента. Устойчивото развитие на африканските държави изисква увеличаване на инвестициите, добро управление и създаване на подходящ бизнес климат.
Министрите приветстваха комуникацията на ЕК за укрепване на партньорството на ЕС с Африка, представена по-рано тази седмица. Широка подкрепа получиха поставените от Комисията цели за увеличаване на инвестициите, по-нататъшно привличане на частни инвеститори, подкрепа за образованието и развитие на умения за пригодност за заетост, както и засилване на търговията и подобряване на бизнес климата.
Министрите обсъдиха още връзката между сътрудничеството за развитие и хуманитарната помощ. През септември 2017 г. ЕК и Европейската служба за външна дейност предложиха шест пилотни страни: Ирак, Мианмар, Судан, Чад, Уганда, Нигерия. Целта на днешната дискусия бе да се направи преглед на постигнатото една година по-късно и да се обсъдят по-нататъшните стъпки.
България приветства постигнатия досега напредък в шестте пилотни държави и считаме, че връзката хуманитарна помощ – развитие трябва да бъде разширена, така че да включва страни като Афганистан. Намираме се в ключова фаза от изпълнението на проекта, в която трябва идеите ни да намерят израз в конкретни действия.