Външните министри на ЕС приеха план за изпълнение на Глобалната стратегия
17 Октомври 2016 Новини
Министър Даниел Митов взе участие Съвет „Външни работи“, който се проведе днес в Люксембург. Глобалната стратегия на ЕС, миграцията, ситуацията в Сирия, отношенията между с Тунис бяха сред акцентите в дневния ред.
Първите дипломати на 28-те обсъдиха новата Глобална стратегия на ЕС, която има за цел да отговори на предизвикателствата пред Съюза като миграцията, тероризма и хибридните заплахи, както и да затвърди ролята на ЕС като важен фактор на международната арена. Приет бе план с конкретни стъпки за нейното изпълнение, който поставя важен акцент върху развитието на сътрудничеството с партньорите от източното и южното съседство и върху подкрепата за засилване на тяхната устойчивост. Работи се по изработването на план за засилване на сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната, който се предвижда да бъде приет от Европейския съвет през декември 2016 г. Развитието на сътрудничеството с НАТО и изпълнението на приоритетите от Съвместната декларация ЕС-НАТО от Варшава остава сред водещите приоритети на Съюза.
Външните министри обсъдиха резултатите и последващите действия за практическото изпълнение на Декларацията от проведената на 19 септември в Ню Йорк Среща на високо равнище по широкомащабните миграционни и бежански потоци, която определя миграцията като глобален феномен, който налага търсенето на глобални решения. Подчертана бе важността на изпълнението на мерките от декларацията на държавните и правителствени ръководители от Братислава за засилване на охраната на външните граници на Съюза. Изтъкната бе необходимостта от развитие на сътрудничеството с приоритетни държави на произход и транзит на мигранти като Афганистан, Пакистан и Ирак, както и ключовото значение на ефективното изпълнение на споразуменията за реадмисия.
Министрите изразиха дълбока загриженост от ескалацията на конфликта в Сирия и особено от насилието в Алепо. Потвърдиха подкрепата за специалния пратеник на ООН Де Мистура и готовността на ЕС да съдейства за възобновяване на преговорите за започване на политически преход в Сирия, за подобряване на хуманитарната ситуация и облекчаване на страданията на сирийския народ.
Обсъдена бе също и подкрепата, която ЕС може да окаже на Тунис за провеждане на необходимите реформи и справяне с предизвикателствата пред страната.