Отличие за екипажа на кораба „Св. св. Кирил и Методий“ от Парламента на Провинция Чубут, Аржентина, 25 март 2024 г.
28 Март 2024 Новини
Посланикът на България в Аржентина, г-н Стоян Михайлов, прие на 25 март т.г. в дипломатическото представителство в Буенос Айрес депутатите от Парламента на Провинция Чубут – г-н Фабиан Гандон и г-жа Мария Андреа Агилера.
От името на законодателната власт на провинцията, те връчиха специално отличие за екипажа на българския изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ във връзка с откриването и предаването на Аржентина на отломките на аржентинския самолет „Нептун“.
Текстът гласи:
„Пред Посланика на България в Аржентина Стоян Михайлов, Председателят на Почитаемия Парламент на Провинция Чубут, д-р Густаво Мена, и депутатите, които съставляват Камарата, отличават научната работа на екипажа на „Св. св. Кирил и Методий“, които успяха да приберат след 48 години останките на аржентинския самолет „Нептун 2Р-103“.“
Въздухоплавателната катастрофа става през 1976 г. на недостъпните планински склонове на о-в Ливингстън, на който е изградена българската научно-изследователска база „Св. Климент Охридски“. Загиват единадесет члена на екипажа. По-късно, при неуспешен опит за прибиране на телата, пада и изпратеният за целта хеликоптер с трима души на борда. Трагедията е най-голямата в историята на аржентинското присъствие в Антарктида.
Десетилетия наред останките от самолета и телата на загиналите остават затрупани от снега. Едва през януари т.г., по време на 32-та българска антарктическа експедиция, която се подпомага от кораба „Св. св. Кирил и Методий“, полева геоложка група открива части от разбилия се самолет. През февруари т.г. те бяха предадени на Военноморските сили на Аржентина, които от своя страна, месец по-късно обявиха заключение на експертна комисия в потвърждение, че частите са от катастрофиралия преди 48 години самолет „Нептун“.
В рамките на срещата, представителите на Чубут благодариха за посещението на българския кораб в гр. Комодоро Ривадавия, където той беше посрещнат от Вицегубернатора на Провинцията и Председател на Парламента на Чубут, г-н Алберто Густаво Мена. Отчетоха силният отзвук, който „Св. св. Кирил и Методий“ предизвика в района. 5000 души се качиха на борда като посетители, а новината за пристигането беше отразена във всички основни медии. Депутатите Гандон и Агилера отбелязаха и изключително емоционалния момент за голямата българска общност в Комодоро Ривадавия.