ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА БЪЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО (БЪЛГАРСКИ ПРОИЗХОД, ПЪЛНО ОСИНОВЯВАНЕ ОТ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН ИЛИ С РОДИТЕЛ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН)
20 Март 2025 Консулски съобщения
- Молба за придобиване на българско гражданство, на български език, по образец*;
- Декларации за промяна на гражданството и за пребиваване в чужбина – по образец, на български език*
- Автобиография на български език;
- Снимки паспортен формат - 2 броя;
5.1 При кандидатстване на основание български произход - удостоверение от албански или български официален орган, с които молителят удостоверява, че има родствена връзка с поне едно лице – негов възходящ до трета степен включително, което е от български произход. Документите трябва да съдържат информация за имената на възходящия и родствената му връзка с молителя;
5.2 При кандидатстване на основание пълно осиновяване от български гражданин - официален препис от влязло в сила решение за допускане на пълно осиновяване и официален документ, че осиновителят е български гражданин;
5.3 При кандидатстване на основание родител български гражданин - официален документ, издаден от съответната община или от Министерство на правосъдието, че единият родител е български гражданин или е починал като български гражданин.
- Удостоверение за раждане на кандидата и удостоверения за семейно положение и родствени връзки, с които кандидатът доказва връзката си с неговия възходящ от български произход или български гражданин.
- Свидетелство за съдимост на кандидата. Ако лицето е живяло или живее в друга държава, свидетелство за съдимост от нейните власти. (Свидетелството за съдимост трябва да е издадено не по-рано от 6 месеца от датата на интервюто).
- Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия (ЛКК) на лечебното заведение, обслужващо лицето по местоживеене, удостоверяващ, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболявания по чл. 61, ал. 1 от Закона за здравето, психични заболявания по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето (издадено не по-рано от 6 месеца от датата на интервюто);
- Официален документ, удостоверяващ промяната на имената (ако има такава), както и официален документ за идентичност на лице с различни имена;
- Документ за самоличност на молителя (паспорт);
Децата до 18 години кандидатстват само на основание родител български гражданин, при което се представят горните документи, без тези по т. 7 и 8. Представят се документи за самоличност на родителите.
Молбата се подава лично в Министерството на правосъдието или в дипломатическото или консулското представителство в чужбина. Подписите се полагат в присъствие на длъжностното лице, приемащо документите.
За подаване на документите и провеждане на интервю в Консулска служба към Посолството на Република България в Тирана кандидатите следва лично да си запазят предварително час. Документите, издадени от албанските власти следва да са легализирани и преведени на български език, със заверени подписи на преводачите. Комплектът документи се подготвя в два екземпляра – оригинал и копия.
С кандидати, които нямат всички необходими документи, интервю не се провежда.
Таксите за кандидатстване се заплащат в Консулска служба, при подаване на документите.
За лице, което не е навършило 14-годишна възраст или е поставено под пълно запрещение молбата се подава от двамата родители или от настойника му. Тя се подава само от единия родител, когато другият е лишен от родителски права или само от майката, когато бащата е неизвестен.
Лице от 14- до 18-годишна възраст или поставено под ограничено запрещение подава молбата лично, със съгласието на родителите или попечителя. Тя се подписва от лицето и се приподписва от двамата родители или попечителя. Молбата се приподписва само от единия родител, когато другият е лишен от родителски права или само от майката, когато бащата е неизвестен.
При разногласие между родителите, както и при разногласие между непълнолетните и родителите или попечителите, към молбата се прилага решението, с което районният съд се е произнесъл по спора.
При подаването на молбата се провежда интервю на български език по утвърден въпросник от министъра на правосъдието. За малолетните интервюто се провежда с техните родители или настойници. При провеждане на интервю с непълнолетни те се придружават от родителите или попечителите им.
Таксите за подаването на документите за придобиване на българско гражданство се заплащат в евро, в Консулска служба, след провеждане на интервюто.
* Формуляри на документите по образец могат да бъдат намерени на: https://justice.government.bg/home/index/21b782d0-ff10-4b33-81cb-1fef6118448d