Посещение на посланик Павлин Тодоров в Университета в гр. Далат
22 Юли 2024 НовиниНа 19 юли 2024 г. посланик Павлин Тодоров посети Университета в гр. Далат и проведе среща с вицепрезидента доц. Нгуен Тат Тханг. Посещението беше организирано със съдействието на Асоциацията за приятелство Виетнам-България в Хошимин като част от подготовката на предстоящото отбелязване на 75-годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни и 10-та годишнина от учредяването на Асоциацията.
По време на състоялия се разговор доц. Нгуен Тат Тханг представи Университета в гр. Далат, който е най-голямото висше училище в Централен и Южно-централен Виетнам. Създаден е през 1958 г. Има над 500 преподаватели, изследователи и служители. В него се обучават 12 хил. студенти по 41 бакалавърски, 10 магистърски и 7 докторски програми. Университетът има 10 департамента и 16 факултета, а така също 8 институти и изследователски центрове. Специализиран е в обучението по бизнес администрация, виетнамистика и източни изследвания, биология, социология и социални дейности и др. Към Университета има факултет и лаборатория по ядрено инженерство. В предишните години в Университета са работили 7 преподаватели, които са завършили в България, като по-настоящем 6 от тях са вече пенсионери.
От името на ръководството на Университета доц. Нгуен Тат Тханг изрази силно желание и готовност за сътрудничество с български университети. Те вече имат натрупан опит в съвместна работа с университети от САЩ, Белгия, Нидерландия, Финландия, Швейцария, Германия, Русия, Израел, Индия, Тайланд, Малайзия, Австралия, Корея, Япония и др. Като с последните две страни сътрудничеството е в широк спектър от области. Отправена беше покана към български университети да участват в организирани семинари и конференции, съвместни проекти, обучения по източни езици, а така за също гостуване и обмен на студенти и преподаватели.
Посланик Павлин Тодоров запозна домакините с дейността на посолството в областта на образованието. Акцентира на традиционните връзки между двете страни в тази област, намерили израз в обучението на хиляди виетнамски студенти през 80-те и 90-те години на 20 в. Представи натрупания опит по изпълнението на текущите Споразумения за сътрудничество в областта на образованието между двете страни. Заяви нуждите на българската страна от гост-лектор по виетнамски език в Центъра по Източни езици към Софийския университет, а така също от възстановяването на преподаването на български език във виетнамски университети. Представи възможностите за сътрудничество по линия на Официалната помощ за развитие, която България предоставя на Виетнам. Изтъкна, че и двете страни биха спечелили от цялостното усвояване на квотата за стипендии и от по-нататъшното насърчаване на преките връзки между университетите на България и Виетнам.
По време на разговора бяха обсъдени и конкретни идеи за сътрудничество с Университета и по линия на Асоциацията за приятелство Виетнам-България в Хошимин. Те са по инициатива на нейния председател проф. Тай Лан, която участва в срещата.
От името на посолството на Република България в Ханой посланик Павлин Тодоров подари на Университета един екземпляр от новото издание на Българско-виетнамския речник, който е кулминация на стойностен академичен труд на авторски колективи от България и Виетнам и пример за успешно взаимодействие на академични, държавни и научни институции на двете страни, постигнати с подкрепата на МВнР по линия на Българската помощ за развитие.