В Ханой и Хошимин се проведоха събития, свързани с излизането от печат на Българско-виетнамски речник
25 Април 2023 НовиниНа 12 и на 17 април в гр. Ханой и гр. Хошимин се проведоха събития за представяне излизането от печат през март на Българско-виетнамски речник.
Българско-виетнамският речник бе подготвен по проект „Подобряване на качеството на обучение по чужди езици чрез модернизиране на инструментите за чуждоезиково обучение“, финансиран чрез програмата за Официална помощ за развитие на Република България като безвъзмездна финансова помощ, с бенефициент Университета за социални и хуманитарни науки – Национален университет на гр. Ханой - УСХН.
Речникът е съвместно издание на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Представлява второ преработено и допълнено издание на единствения съществуващ до сега Българско-виетнамския речник от 1984 г., създаден за нуждите за подготовка по български език на обучаващите се в този период в България виетнамски младежи. Отпечатан в трихиляден тираж, днес този речник е библиографска рядкост.
Излизането от печат през март 2023 г. на съвременно научно издание на Българско-виетнамски речник е кулминация на стойностен академичен труд на неговите авторски колективи от България и Виетнам и пример за успешно взаимодействие на академични, държавни и научни институции и специалисти на двете страни в лицето на Министерство на външните работи на България, чрез посолството на България в Ханой, на Софийския, Великотърновския и Ханойския университети, и най-вече на малцината останали специалисти по двата езика в България и Виетнам.
В подготовката на настоящото второ преработено и допълнено издание бяха ангажирани изтъкнати специалисти по български и по виетнамски език под ръководството на чл.-кор. проф. д.ф.н. Стоян Буров и доц. д-р Чан Тхи Мин Хоа от УСХН. Изданието включва около 12 хиляди нови думи, значения и словосъчетания. Като приложение са включени Географски имена (според тяхното название на виетнамски език и транслитерирани от кирилица на латиница).
За представянето на речника във Виетнам от България пътува делегация в състав: проф. д-р Христо Бонджолов - ректор на ВТУ; доц. д-р Владимир Владов - зам.-декан на Филологическия факултет на ВТУ; чл.-кор. проф. д.ф.н. Стоян Буров - отговорен редактор и съавтор на речника; проф. д.н. Пенка Пехливанова – съавтор; г-жа Стоянка Димитрова - съавтор и преводач.
Събитието за представяне на речника в Ханой на 12 април се проведе под формата на еднодневен семинар и бе домакинствано от бенефициента по проекта – УСХН. Присъства широка аудитория от специалисти-лингвисти от Виетнам, сред които председателят на асоциацията по лингвистика на Виетнам, директорът на Института по лексикография на Виетнам, представители на Виетнамската академия на науките, както и преподаватели в УСХН, студенти, медии.
В сутрешната официална сесия с изказвания участваха ректорът на виетнамският ВУЗ, посланик Маринела Петкова, ректорът на Великотърновския университет и съавторът на първото издание академик Ле Куанг Тхием.
В своето слово посланик Петкова обърна внимание, че дейността по подготовката на речника е била изключително трудоемка и времеемка, дължащо се на редица непредвидени обективни причини и затруднения от технически и др. характер, напр. пандемията от Ковид-19, която наложи изцяло дистанционна съвместна работа между авторските колективи; необходимостта от осъвременяване на значителна част от съдържанието, предвид динамичното развитие на двата езика през изминалите 40 години. Изрази благодарността на българската страна към авторите, двата български университета и УСХН за положения изключителен труд и значителни усилия за качествено и отговорно изпълнение на предвидените дейности.
Всички подчертаха, че преиздаването на речника е не само в потвърждение на изградените традиции между България и Виетнам в областта на образованието, но и стъпка в посока на тяхното надграждане въз основа на оценка за висок потенциал за взаимноизгодно сътрудничество и обмен между България и Виетнам. Отбелязано бе, че модернизирането и преиздаването на речника допринася за по-добра академична и научна свързаност между България и Виетнам и е в помощ на образователния обмен.
Следобедната сесия имаше тесен специализиран характер, където научните колективи, работили по речника, се спряха на основни предизвикателства пред неговото изграждане; представители на посолството и ВТУ изложиха пред аудиторията възможностите за образователен обмен между България и Виетнам, вкл. и с оглед на конкурентните и сравнителни предимства на България като образователна дестинация в Европа.
Речникът бе представен и в гр. Хошимин на 17 април в контекста на конференция за установяване на връзки на сътрудничество в областта на образованието между България и Виетнам. Домакин беше Университетът „Нгуен Тат Тханх“. Пред широка аудитория от над 200 студенти и преподаватели посланик Петкова говори за потенциала пред българо-виетнамските отношения, възможностите за научно сътрудничество, запозна с предимствата за обучение в България, а ректорите на ВТУ и „Нгуен Тат Тханх“ подписаха споразумение за сътрудничество.
Българско-виетнамският речник, второ преработено и допълнено издание‘2023 г. безспорно е резултат от близките и сърдечни отношения на приятелство между България и Виетнам, основани на взаимно разбирателство и уважение. Показателен е за тяхната над седемдесет годишна история на сътрудничество и взаимопомощ. Днес той ще бъде полезен за широк кръг от читатели и ползватели: студенти, преподаватели, преводачи, дейци на изкуството и културата, научни работници, политици и всички други, които работят за развитието на българо-виетнамските връзки.
Българската официална помощ за развитие е неразделна част от външната политика на България и приоритетите за развитие на международните връзки на сътрудничество в подпомагане изпълнението на Целите на ООН за устойчиво развитие. Дългогодишните двустранни отношения между България и Виетнам нареждат страната сред партньорите по линия на Българската официална помощ за развитие.