Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост бе отбелязан във Виетнам
27 Май 2019 Новини
24 май беше тържествено отбелязан във Виетнам с празненство, организирано съвместно от Дружеството за приятелство „Виетнам-България“ и посолството на Република България в Ханой.
Празникът традиционно събира виетнамски граждани, учили и работили в България, и е повод да бъде отдадена признателност на България, подкрепила Виетнам в годините на следвоенното възстановяване, дала образование и подготовка на хиляди професионални кадри за управлението и индустрията на страната.
Почетен гост бе един от най-изявените представители на тази общност Нгуен Шинх Хунг, бивш министър на финансите (1999-2006 г.), зам. министър-председател (2006-2011 г.) и председател на Националното събрание на Виетнам (2011-2016 г.).
Тържеството бе най-мащабно от провежданите през годините до сега, присъстваха над 500 души от цял Виетнам – от южен Виетнам и региона на град Хошимин, източните крайбрежни градове на Виетнам – Хайфонг, Дананг, Тхан Хоа, и за първи път от северните високопланински провинции като Лао Кай и Ха Занг. Празникът уважиха и бившите посланици на Виетнам в България от 2000 г. насам и представители на Министерство на външните работи на Виетнам.
В словото си българският посланик Маринела Петкова изрази благодарност към присъстващите и членовете на Дружеството за приятелство „Виетнам България“ за приноса, който дават в утвърждаване на доброто име на България във Виетнам. Изтъкна значението на образованието и познанието като съзидателна сила, водеща неизменно след себе си взаимно признание и уважение, устойчивостта междудържавните отношения, когато те се основават на волята, доброжелателността и връзките между хората. Словото на посланика на виетнамски език завърши Даяна Иванова, студентка в магистърска програма по виетнамски език в Университета на Хошимин.
Приветствие поднесе и председателят на Дружеството за приятелство „Виетнам-България“ Нгуен Тхи Тханх Хъонг, която разказа за историята на българската писменост, допринесла за съхраняване на българската културна и национална идентичност.
За емоционалния заряд и настроение допринесе богата музикална програма на самодейни групи по български фолклор от различните краища на Виетнам. Затрогваща бе изявата на шестнадесетгодишната Анх, която, без някога да е посещавала България, изнесе впечатляващ репертоар от български народни песни.
За първа година бе организиран панаир на традиционни български стоки във Виетнам – вина, козметика, месни деликатеси, бяло саламурено сирене и кисело мляко.
Празникът се осъществи с финансова подкрепа на друг български възпитаник Нгуен Чъонг Шън, в конферентно-развлекателен комплекс „Бао Шън“ и чрез доброволни вноски и дарения от членове на Дружеството за приятелство „Виетнам-България“.